Zaostřeno na korunu. Proč sledovat hranici 26,30 za euro?

Koruna má tento týden za sebou posílení o zhruba osm haléřů. Prostor pro další zpevnění je otevřen, fundamenty pak tento trend potvrzují. Příští klíčovou hranicí bude 26,30 za euro.

Pondělí zahajovala česká měna kolem 26,43 za euro. Na přelomu s úterkem jsme registrovali oslabení až nad 26,50 EURCZK. Od této úrovně jsme však byli svědky posílení, a to k dosud nejsilnější hranici od konce kurzového závazku ČNB na 26,318 EURCZK. Aktuálně se nacházíme kolem 26,34 za euro.

Proč koruna sílí? Jako první fundament se nabízí současný stav české ekonomiky. Dnešní zpřesněný odhad HDP za první kvartál potvrdil předešlá dobrá čísla, +1,3 % mezikvartálně a +2,9 % meziročně, přičemž hlavním tahounem je nejen domácí spotřeba, ale především pozitivní efekt zahraničního obchodu. Jako další důvod se dá zmínit všeobecný optimismus na trzích, a to jak evropských, tak i amerických. Index strachu VIX se například nachází na poměrně nízkých hodnotách pod 10 body.

Ve hře je stále vidina vyšších úrokových sazeb, i když ta s tím, jak kurz dále sílí, postupně ochabuje. Na posledním zasedání ČNB zaznělo, že pokud by se koruna držela kolem původní intervenční hranice 27,00 za euro, případně pokud by oslabovala, vznikla by logicky v rámci zpřísnění měnové politiky potřeba zvýšit úrokové sazby. Tento scénář se však neodehrává, tudíž mnozí analytici sází na to, že centrální banka, i přes svou stále trvající prognózu zvyšování sazeb letos ve třetím čtvrtletí, posune krok až na začátek roku 2018.

K tomu se jako poslední vyjádřil i sám guvernér ČNB Jiří Rusnok, který prohlásil, že v tuto chvílí nevidí žádný naléhavý důvod ke zvýšení sazeb, stále ale platí výše zmiňovaná prognóza. S dosavadním vývojem koruny je pak banka prý velmi spokojená.

V tomto směru je potřeba se podívat i do zahraničí, konkrétně do eurozóny. Právě nastavení evropské měnové politiky, obzvláště úrokových sazeb, je rovněž nutno vzít v potaz. Aktuální situace je taková, že fundamenty, i přes některé spekulace ohledně přehodnocení rizik, spíše nenahrávají letošnímu utažení měnové politiky. Posledním „hřebíčkem do rakve“ mnohých optimistů byla v tomto případě květnová inflace eurozóny, která zpomalila z dubnových 1,9 % na 1,4 %. V jádrovém vyjádření pak dokonce klesla na 1 %.

Co se týče odhadů vývoje kurzu, jako další psychologická hranice se jeví 26,30 za euro. Dá se očekávat, především na základě výše zmíněných okolností, že bude této úrovně možná již brzy dosaženo. V tuto chvíli se tak do hry dostává spekulace, zda se po proražení tohoto supportu někteří investoři nevrhnou na vybírání zisků.

V souvislosti s tím se zaměřme například na dluhopisový trh. Během tohoto týdne ministerstvo financí zveřejnilo dubnový údaj ohledně podílu zahraničních investorů držících státní dluhopisy denominované v korunách. Oproti březnovému rekordu na 47,3 % jsme se za předminulý měsíc dostali na 45,4 %, což odpovídá hodnotě více jak 690 miliard korun. Tento posun souvisí s tím, že někteří investoři se v návaznosti na zpevňující korunu rozhodli prodat držené bondy a pak následně realizovat zisky z kurzového přecenění.

Pravdou však je, že vzhledem ke spekulaci ohledně sázky na silnější korunu, která ještě před samotným exitem dosahovala dle odhadů až 65 miliard euro (samozřejmě ne vše bylo vsazeno na dluhopisový trh), se stále nejedná o výraznější pokles podílu zahraničních investorů. Někteří ze spekulantů mají pevné nervy a čekají na další posun EURCZK k silnějším hodnotám. Jakmile se tak stane, následné vybírání zisků z jejich strany by posílení domácí měny mohlo zbrzdit.

Jakmile se trh od těchto spekulantů pročistí, bude mít koruna volný prostor pro další posun tažený primárně fundamenty z reálné ekonomiky.

Kam až koruna posílí?

Představu o dlouhodobém zpevňování české měny podporují i analytici dotázaní agenturou Reuters v době mezi 28. květnem a 1. červnem. Medián odhadu pracuje s tím, že koruna během příštích 12 měsíců posílí k 25,75 za euro. Agentura Bloomberg vidí další vývoj obdobně. Pro třetí kvartál 2017 dosahuje medián 26,30 EURCZK, pro čtvrtý pak již 26,10 EURCZK a pro 1Q 2018 26,00 EURCZK.

Co se týče vývoje pohledem technické analýzy, i v tomto případě je preferovaný scénář posílení, a to letos až pod 26,00 za euro.

„U měnového páru EURCZK můžeme vidět finální nohu směrem dolů. Pro dokončení korekční vlny (d) supercyklu očekáváme falešný break-out k 26,00 za euro,“ komentuje současnou situaci trader skupiny Roklen Radek Pavlíček, který primárně vychází z ukazatele Elliottových vln. „Hladina 26,00 EURCZK je velmi silná supportní zóna, na které ČNB v listopadu 2013 oznámila intervence. Z psychologického hlediska tak vzbuzuje velmi respektovanou úroveň, po jejímž prolomení by mohlo přijít silnější vybírání zisků, a tedy i oslabení, klidně až zpět k 27,00 EURCZK,“ dodal.

Budoucí posílení pak v neposlední řadě potvrzuje aktuální vývoj EURCZK forwardů. Ten měsíční odpovídá hranici zhruba o 1,3 haléře nižší, než je současný spotový kurz. V případě tříměsíčního se nacházíme na o necelé tři haléře silnější úrovni, tedy kolem 26,317 za euro.

Denní náklady držení forwardů jsou aktuálně nejvyšší u třítýdenních a měsíčních instrumentů. U dvou až 12 měsíců, vyjma 9 M, jsou pak náklady relativně vyrovnané.

 

Newsletter