Americká ekonomika je smrtelně nemocná, příležitost hledejte jinde

Známý investor Marc Faber, díky svým černým předpovědím přezdívaný také jako Dr. Doom neboli „doktor Zkáza“, radí investorům, aby se od amerického trhu drželi v bezpečné vzdálenosti. Americká ekonomika je smrtelně nemocná, většina akcií je předražená. Pokud chcete ještě investovat, poohlédněte se jinde.

Stonající ekonomika a doktor Trump

„Americká ekonomika, a západní ekonomiky obecně, jsou smrtelně nemocné,“ řekl Faber, autor investičního měsíčníku The Gloom, Boom & Doom Report, v rozhovoru pro televizní stanici CNBC. Žádná opatření, která se americký prezident Donald Trump chystá udělat, podle něj ekonomice přitom nepomohou. Ani slibovaná daňová reforma: „Pokud daňová reforma nebude, deficit půjde nahoru, pokud bude, půjde deficit nahoru ještě víc,“ řekl Faber.

Dluh USA jen krůček od gigantických 20 bilionů dolarů. Kdo za to může?

„Dnešní ekonomické podmínky jsou mnohem křehčí než kdy dřív, pokud někdo nepřijde a nezavede úrokové sazby mínus pět procent, což je daň pro bohaté, myslím si, že ekonomika skutečně není v dobré formě.“ Faber také kritizoval Trumpa za to, že nemá žádné zásady a že „mění své názory tak, jako já měním papírové kapesníky“.

Doug Casey: USA jsou na pokraji zhroucení, Fed by měl být zrušen

Trhy v euforii

Již před třemi týdny varoval Faber v příspěvku pro německý server der Aktionär, že „v USA nejsou již žádné skutečně výhodné akcie – s výjimkou těžebních titulů.“

„Jsme ve fázi euforie,“ řekl Faber pro CNBC. Zatímco investoři se stále ženou do akcií, Faber nakupuje raději, když lidé z akcií utíkají. V současné době by tak spíše než nákup akcií doporučoval navyšovat hotovost, případně investovat raději v eurech, neboť euro je podle něj atraktivní.

Raději do Evropy, pozor na horké technologie

„Evropské akcie a akcie rozvíjejících se trhů jsou už nějakou dobu mnohem atraktivnější než americké tituly,“ řekl Faber s poukazem na to, že zatímco americký index S&P 500 se nyní obchoduje o 6 % výše než před rokem, Španělsko je v dolarovém vyjádření o 20 %, Itálie 20 %, Indie 18 %, Singapur 14 %, Korea 16 % a Mexiko je o 19 % výše. „Takže si nemyslím, že rally u amerických akcií je až taková bomba,“ řekl s tím, že tento růst je navíc tažen několika velmi drahými tituly od Netflixu po Teslu, tedy tituly, které „vydělávají nejméně peněz.“

Co se „horkých titulů“ z oblasti nových technologií týče, Faber kritizoval manažery fondů za jejich nepoučitelnost – připomněl přitom společnost Blackberry, která bývala lídrem v oblasti chytrých telefonů, a Nokii, která měla po mnoho let vedoucí postavení na trhu telefonů. „A kde jsou dnes? Mnohé nové technologie jsou velmi nejisté a ceny, které za ně platíte, jsou extrémně vysoké. Jistě, některé z nich přežijí, jako například IBM, ale i IBM již roky nic nedělala.“

Relativně dobře by se podle něj mohlo dařit titulům citlivým na úrokové sazby, titulům z oblasti infrastruktury, realitním titulům či výrobcům spotřebního zboží.

Také indický trh je podle něj stále relativně zajímavý. „PricewaterhouseCoopers očekává, že tato země do roku 2050 bude patřit mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky světa. Nedivil bych se, kdyby Indie spolu s Čínou do třiceti let generovaly více než 50 % globálního HDP,“ řekl podle serveru der Aktionär Faber.

 

Newsletter