Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu krátce oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky pod nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes zpevnila pod 25,10 za euro.

Fed: Pouštíme si pusu až příliš moc na špacír….

Federální rezervní systém vybočuje z trendu většiny světových centrálních bank. Zatímco se globální měnová politika nese v duchu uvolňování, Fed, jakožto nejsledovanější autorita, se vydal na cestu utahování. Byť tomu vývoj v letošním roce nenasvědčoval, Yellenová a spol. se pravděpodobně chystají k další „úrokové“ akci. Potvrzuje to nejen poslední zápis ze zasedání, ale rovněž i množící se vyjádření zástupců banky. A právě to někteří spatřují jako problém. Fed si jednoduše pouští pusu až příliš moc na špacír…

Kritika kolegů se snesla ze strany ekonomky dallaské pobočky Fedu Antonelly Tutinové. Podle ní má veřejnost pouze omezené vnímání, což by vzhledem k délce a složitosti vyjádření banky, ať už psaných, či mluvených, mohlo představovat problém narušující celkovou efektivnost komunikace.

„Centrální banka by měla být velice opatrná, co se týče přehršle informací a detailů, kterými zavaluje soukromý sektor,“ přepisuje slova ekonomky server CNBC. „V rámci toho totiž může dojít k situaci, že si nezasvěcená veřejnost chybně vyloží předkládaná sdělení, což by ve výsledku mohlo vést k neúmyslnému a kontraproduktivnímu jednání.“

Pravdou je, že z hlediska utahování politiky má za sebou Fed několik nepříliš slavných zkušeností. Jmenovat je možné například rok 2013 a tzv. „taper tantrum“, kdy si americké dluhopisy prošly výrazným růstem výnosů v důsledku náznaků ohledně možného ukončení programu nákupu vybraných aktiv. Investoři na možný konec tzv. QE zareagovali zděšeným úprkem k bezpečnějším aktivům, což byla podle některých až přehnaná reakce, která však ve výsledku nakonec utichla.

V nedávné době pak vedení Fedu vyjádřilo nespokojenost ohledně nízkých očekávání úrokové normalizace. Situace se však zcela zvrátila po již zmiňovaných Fed Minutes. Zápis ze zasedání zafungoval skvěle. Pravděpodobnost zvýšení sazeb již v červnu během několika hodin vzrostla z 0 % na více jak 20 %. Aktuálně jsme se dokonce dostali až na 32 % (viz graf).

Podle Tutinové lze obdobným problémům jednoduše předejít stručností. „Centrální banky mají s boomem nových médií více příležitostí k poskytování informací. Soukromý sektor si pak musí sám přebrat, ze kterých zdrojů bude čerpat. Vyjádření bankéřů si však musí zachovat svou relevantnost, proto je potřeba, abychom velice důkladně zvolili styl svého vyjadřování. Stejně tak je nutné se soustředit na to, zda případné ekonomické změny opravdu vyžadují pozornost široké veřejnosti.“

Pravdou je, že se vyjádření Fedu postupně prodlužují. Po červnovém jednání v roce 1996 následný zápis obsahoval 140 slov, v roce 2016 po dubnovém meetingu jsme se dostali na konečné číslo 576. Je logické, že dokument musí být v některých případech delší, obzvláště pokud se jedná o vysvětlení vícero ekonomických cílů, i tak ale podle Tutinové existuje prostor pro alespoň částečné zkrácení.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter