Názor: Je načase být euro ovcí

I přes včerejší chvilkový výkyv, míří euro vůči dolaru v posledních týdnech k dosažení parity takříkajíc mílovými kroky. Ačkoliv na začátku letošního roku bylo načasování dosažení parity eura s dolarem očekávaným scénářem mnoha investičních bank až pro konec roku 2016, (u některých dokonce až v roce 2017) v posledních dnech a týdnech se ty samé investiční domy předhánějí v revizích svých předpovědí.

Evropská jednotná měna odepsala vůči dolaru od začátku letošního roku již takřka 11 procent. Hlavním podnětem pro pokračující propad eura je i nadále probíhající divergence mezi monetární politikou Evropské centrální banky a amerického Federálního rezervního systému. Zatímco ECB v lednu oznámila spuštění programu kvantitativního uvolňování v plánovaném objemu přesahujícím 1 bilion eur za účelem nastartování churavé ekonomiky a odvrácení deflace, v USA byl podobný program ukončen v říjnu minulého roku a americká centrální banka míří podle všeho za prvním zvyšováním úrokových sazeb od roku 2006.

Tempo propadu eura je skutečně vražedné. Poté co ECB v předminulém týdnu nabídla podrobnosti ohledně programu odkupu dluhopisů, evropská měna během týdne klesla o zhruba 6 procent. Něco takového trh zaznamenal jen jednou v historii, a sice při pádu Lehman Brothers, kdy bylo tempo poklesu eura srovnatelné s tím, co se děje na trhu teď. Ačkoliv cena eura zaznamenala po včerejším zasedáním Fedu největší jednodenní nárůst od roku 2009, dlouhodobý býčí sentiment na dolar nadále přetrvá, a aktuální korekce tak nabízí výhodnou příležitost k otevření dlouhé pozice na dolar vůči euru.

Podíváme-li se na opční trhy, vidíme, že ty momentálně indikují 20procentní šanci pro dosažení parity během následujících 3 měsíců. Během následujících 6 měsíců je to již 36,3 procent a pokud by si člověk chtěl vsadit na to, že se euro podívá na paritu v průběhu jednoho roku, šance je podle opčních trhů až 50 procent.

Z dlouhodobějšího hlediska lze momentální technické rozpoložení měnového páru EURUSD přirovnat k propadu eura z let 1998-99, kdy euro zaznamenalo pokles z 1,24 až na 0,8227 dolaru za euro. Fundamentální dynamika ekonomiky eurozóny je momentálně nicméně výrazně horší, než tomu bylo před více jak 16 lety, zatímco v USA je ekonomický obrázek dosti podobný tomu z konce devadesátých let. To nejenže nasvědčuje dosažení parity eura s dolarem dříve, než se obecně očekává (dost možná již létě letošního roku), ale i potenciální propad evropské měny vůči dolaru směrem k minimům z roku 2000 (0,8228 dolaru za euro).

Podobný obrázek, jak již bylo avizováno, převládá i u předních investičních bank. Jeden z největších „euro medvědů“, německá Deutsche Bank v úterý předpověděla, že euro během následujících dvou let dosáhne vůči dolaru kurzu až 0,85 dolaru za euro. Goldman Sachs, která před dvěma měsíci revidovala svůj odhad pro paritu do konce roku 2016 z konce roku 2017, vydala tento týden novou revizi, podle které očekává paritu během následujících šesti měsíců a kurz 0,8 na konci roku 2016.

Ačkoliv nelze vyloučit, že se euro v průběhu času podívá alespoň na chvíli výše, tak jako jsme tomu byli svědky během včerejšího večera, dlouhodobý obrázek silně favorizuje jeho pokračující propad. Mým názorem je tak otevření short pozice poblíž úrovně 1,08 dolaru za euro. V případě, že se tato predikce potvrdí, a dolar bude nadále pokračovat v dlouhodobém trendu, parita eura vůči dolaru by zdaleka nemusela být poslední zástavkou, na níž se euro v průběhu příštích několika měsíců podívá. 

Newsletter