Importéři se radují. Inflace dostala korunu pod 26,20 za euro

Páteční výsledek květnové inflace rozhýbal korunu, a to až pod 26,20 za euro. Nejvíc se z toho mohou těšit importéři, kteří tak mají možnost nakoupit eura nejlevněji od konce roku 2013. 

Český statistický úřad v pátek zveřejnil meziroční inflaci, která oproti očekávání vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,4 %. Na zmíněném růstu se nejvíce podílelo zvyšování cen potravin a nealkoholických nápojů. V posledních měsících k růstu inflace výrazně přispělo i zvyšování cen v dopravě. Reakce trhu po zveřejnění výsledku byla okamžitá. Koruna posílila o více než 5 haléřů a dostala se tak až pod úroveň 26,20 EURCZK.

I když páteční zpráva o inflace předčila dřívější odhady, zaostává za prognózou ČNB, která počítala s dosažením 2,6 %. Když k tomu přidáme zmíněnou reakci trhu ve formě posílení koruny, můžeme předpokládat, že ČNB si ještě se zvyšováním úrokových sazeb počká. Momentálně se koruna obchoduje za 26,19 EURCZK, přičemž během dnešního rána posunula nejsilnější hodnotu od konce závazku ČNB na 26,179 EURCZK. Její dnešní vývoj vidíme v rozmezí 26,14 až 26,25 EURCZK.

Čtvrteční volby ve Velké Británii skončili patem, kde ani jedna ze stran nezískala jasnou většinu. Konzervativci získali 318 křesel (48,9 %) a druhý labouristé skončili s 261 křesly (40,2 %). Libra na tyto výsledky reagovala ze čtvrtka na pátek prudkým propadem, ve kterém ztratila více než 50 haléřů vůči české koruně a nyní se obchoduje pod úrovní 30,00 GBPCZK.

Zdá se, že se situace americké měny otočila. Dolar zhruba po měsíci zaznamenala výraznější posílení. Otázkou je, na jak dlouho. Chybí zde totiž fundamenty, které by naznačovaly zlepšující se stav ekonomiky USA. Americká měna tak momentálně těží z nepříznivé situace v Evropě, týkající se především z extrémně uvolněné měnové politiky ECB, která patrně nějakou dobu taková ještě zůstane.

Nyní se dolar obchoduje na úrovních 1,121 EURUSD a 23,36 USDCZK. Jejich dnešní pohyb odhadujeme v rozmezí 1,118 až 1,125 EURUSD a 23,31 až 23,41 USDCZK.

Dnešek nám z Evropy nepřinese žádná nová data, která by měla výrazně ovlivnit vývoj na devizovém trhu. Ze zámoří nás čeká pouze informace ohledně bilance federálního rozpočtu, která by však neměla mít výraznější dopad na pohyb dolaru. V polovině týdne nás naopak čekají klíčové americké fundamenty. Jedná se hlavně o rozhodnutí Fedu o úrokové sazbě a index CPI. Ke konci týdne se pak dozvíme meziroční srovnání indexu PPI z domácího trhu.

Newsletter