Horská (RB): ČNB nechá sazby na minimu, „hike“ přijde až ve 4Q

Česká národní banka ponechá zítra sazby na 4,5letém minimu, a to s pravděpodobností 60 procent.  Se zvýšením o 0,2 procentního bodu ale počítáme ještě letos – v průběhu 4. čtvrtletí. Serveru Roklen24 to řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

„Zvyšovat sazby jen kvůli překotnému růstu cen nemovitostí nedává smysl – vliv sazeb na ceny je velmi pomalý a kanál, kterým se šíří velmi spletitý a dlouhý. K tomuto účelu je vhodnější používat jiné nástroje, které ČNB má dispozici a postupně je aktivuje,“ uvedla Horská.

Další zvýšení může přijít po krátké pauze ve 2. čtvrtletí a 3. čtvrtletí příštího roku na 0,75 procenta. „Sazby porostou stejně jako jinde velmi pomalu kvůli nízké inflaci, Vrchol blížícího se cyklu zvyšování sazeb očekáváme až ve 3. čtvrtletí 2020 na úrovni dvou procent,“ dodala analytička. 

ČNB naposledy hýbala se sazbami v listopadu 2012. Tehdy je snížila na současnou minimální úroveň. Základní úroková sazba tak od té doby činí 0,05 procenta. Centrální bankéři naposledy zvýšili sazby v únoru 2008, základní úroková sazba tehdy stoupla na 3,75 procenta. Od té doby ČNB sazby snižovala.

 

Horská upozornila na to, že česká ekonomika sice roste nepřetržitě už tři roky, přesně 12 čtvrtletí, nezaměstnanost je nejnižší v EU, firmy hlásí nedostatek zaměstnanců, ale inflace zůstává těsně u inflačního cíle a v horizontu rok a roku a půl může dokonce poklesnout pod inflační cíl  dvě procenta.  Důvodem jsou strukturální problémy českého trhu práce a struktury ekonomiky vůbec (výroba s nízkou přidanou hodnotou závislou na nízkých cenách), které drží inflaci „při zemi“.

Navíc do budoucího vývoje inflace a potažmo sazeb promlouvá také kurz koruny, který v posledních týdnech výrazně posiloval. Silnější kurz koruny, nejen vůči euru ale také dolaru, snižuje ceny dováženého zboží včetně pohonných hmot a brzdí inflaci. Podle palcového pravidla 1% posílení koruny sníží po určité době inflaci o 0,2 procentního bodu a na inflaci má stejný vliv jako zvýšení sazeb o 0,25 procentních bodů. „ČNB musí proto velmi jemně ladit nástroje své měnové politiky, protože při zbytečně silném utažení měnové politiky, by kvůli klesající inflaci musela vzít honem své kroky zpět. Takové řízení měnové politiky ´zleva doprava´ by nikomu neprospělo,“ konstatovala Horská.

Zítřejšího zasedání bankovní rady ČNB se zúčastní šest ze sedmi členů. Na jednání nebude přítomen viceguvernér Mojmír Hampl.

Newsletter