Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Růstový potenciál ceny stříbra

Pokud patříte mezi dlouhodobé investory do stříbra, zřejmě Vás nepotěšil vývoj ceny této komodity v posledních letech. Cena stříbra klesla od roku 2011 téměř o 70 %. Obdobný pokles není ničím neobvyklým, komodity se často vyvíjejí v dlouhých cyklech růstů a poklesů. Dlouhodobý fundament stříbra se však může měnit ve prospěch zvratu negativního trendu v posledních letech.

Pokles produkce

Významný vliv na cenu komodit obecně má velikost produkce a ta u stříbra rostla nepřetržitě dvanáct let. Nyní ovšem nastává zvrat a pro rok 2015 se očekává její pokles. Důvodem tohoto poklesu je fakt, že za současné situace, kdy se ceny cenných kovů pohybují na svých několikaletých minimech, se těžařům nevyplatí investovat do rozšíření důlních kapacit. Stříbro se ze 70 % těží v dolech, které jsou primárně určeny k těžbě jiného kovu (měď, zlato, zinek atd.), a proto nelze zvýšit produkci stříbra ze dne na den. Důvod pro snížení produkce lze demonstrovat na čistých příjmech dvou významných producentů stříbra – kanadské společnosti Pan American Silver Corporation a polské KGHM.

KGHM_net_income

Pan_net_income

Proti růstu ceny stříbra, resp. poklesu produkce, hraje v současné době silný dolar. Ten má silnou negativní korelaci s cenou stříbra. Příčinou je zmírnění dopadu poklesu ceny komodity pro společnosti ze zemí neplatících dolarem.

Růst poptávky

Zásadní výhodu, kterou má stříbro například proti zlatu, je jeho reálné využití. Stříbro je pro své vlastnosti využíváno v průmyslu (má nejnižší odpor ze všech průmyslových kovů) nebo také v medicíně (antibakteriální vlastnosti). A právě průmyslové využití stříbra stále roste, což podporuje růst ceny směrem vzhůru. Významný vliv na růst poptávky po stříbře má odvětví výroby solární energie, resp. výroba fotovoltaických solárních panelů. Na výrobu jednoho panelu je v současnosti použito přibližně 10g stříbra a jejich počet dramaticky roste. Jen pro představu, graf níže zobrazuje kumulovaný růst kapacity fotovoltaických elektráren v Asii do roku 2014. Samotná Čína plánuje za rok 2015 navýšení kapacity o dalších 17 000 MW. To, jakou budoucnost má před sebou solární energie, se můžete blíže dočíst ZDE či ZDE.

Kumulovana kapacita

Autoři: Sven Subotič, Martin Chalupa.

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Newsletter