Koruna: Pět dní a posun o 20 haléřů. Příští zastávka pod 26,50 za euro?

Koruna má za sebou úspěšný týden. Během pěti dní zpevnila o bezmála 20 haléřů. Nejprve ji nastartovalo zahraniční dění, hlavním motorem její síly je však aktuální stav domácí ekonomiky. Budou se přepisovat nejsilnější hodnoty po ukončení kurzového závazku?

Česká měna zahajovala týden kolem úrovně 26,74 za euro. Postupem času se však posunula až k 26,55 EURCZK. K dosažení nejsilnější úrovně od konce kurzového závazku ČNB (od 6. dubna) tehdy zbývalo zhruba 5 haléřů. Aktuálně se nacházíme o něco výše, a to na 26,58 za euro.

V pondělí korunu nastartoval výsledek francouzských prezidentských voleb. Vítězství centristy Emannuela Macrona bylo však trhy již s předstihem očekáváno, tudíž rychlé posílení eura využili mnozí investoři k vybírání zisků. A právě tento krok podpořil zpevnění české měny.

Koruna „opčními“ brýlemi: Ta pravá akce teprve přijde

Když otěže převezmou data

Dozvuky francouzských voleb byly nakonec zastíněny domácím děním. Vše začalo úterým, kdy byl zveřejněn přebytek zahraničního obchodu, který skončil výrazně nad očekáváním, a to na 22,6 miliardách korun oproti predikci na 19 miliardách. Jako další byly reportovány maloobchodní tržby, které za tu samou dobu vzrostly o 7,8 %, zatímco se očekávalo 5 %.

„Březnová bilance zahraničního obchodu skončila s výraznějším než očekávaným přebytkem. A to i přes silnou spotřebu domácností, jak dokumentují maloobchodní tržby,“ okomentoval úterní data hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. „Spotřebitelské dovozy totiž zatěžují importní stranu bilance, zrovna tak jako dovozy dražších surovin pro výrobu. Úspěšný exportní sektor automobilového průmyslu ale převažuje.“

Fakt, že český automobilový sektor zažívá zlatý věk, potvrdila data o průmyslu za březen. Ukázalo se, že průmyslová produkce tehdy po očištění o vliv počtu pracovních dnů reálně meziročně vzrostla o 4,4 %, bez očištění byla vyšší o 10,9 %, když trh čekal 9,5 %.

Tuzemský průmysl se veze na vlně optimismu

„Březnová data o průmyslu potvrdila dominanci automobilového sektoru. Na vysokém růstu se automobilová výroba podílela jednou třetinou,“ okomentoval výsledek průmyslu ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Za první čtvrtletí letošního roku vzrostla výroba motorových vozidel meziročně o 14,9 procenta a bylo vyrobeno přes 380 tisíc osobních aut. Již za první tři měsíce letošního roku dosáhla výroba osobních aut téměř 29 procent objemu celého předchozího roku,“ dodal.

Výčet dobrých dat pak doplnila dubnová míra nezaměstnanosti, která klesla na 4,4 %. Bez práce bylo minulý měsíc téměř o 88 tisíc lidí méně než před rokem. Zároveň jde o nejnižší dubnovou hodnotu počtu uchazečů o zaměstnání od roku 2008.

Česká nezaměstnanost klesla. Pracuje prakticky každý, kdo chce

Pravdou však je, že koruna ve středu, kdy byla zveřejněna výše zmiňovaná data o průmyslu a nezaměstnanosti, reagovala prvně na inflaci. Ta v dubnu zpomalila z předchozích 2,6 % na 2 %, tedy zpět na inflační cíl ČNB.

„V meziměsíčním srovnání nedošlo k žádné změně cenové hladiny, vinou statistické základny však zvolnil růst spotřebitelských cen meziročně,“ okomentoval inflační data Šoltés. „Dubnová inflace vznáší nejistotu nad dalším průběhem a směřováním měnové politiky a zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího zvyšování úrokových sazeb. Zatím se však jedná pouze o jeden údaj a je možné a pravděpodobné, že se v dalších měsících inflace vrátí mírně nad dvouprocentní úroveň.“

Češi méně pijí a kouří? Inflace zpomalila na cíl ČNB

Česká měna v návaznosti na to oslabila až k 26,70 za euro. Ovšem v průběhu dalších hodin tyto ztráty umazala. Proč? Vedle ostatních dat (obchodní bilance, retail, průmysl, nezaměstnanost) zapůsobil například i fakt, že jádrová inflace (bez vlivu pohonných hmot) v dubnu naopak zrychlila, a to z předchozích 2,2 % na 2,4 %.

Suma sumárum, koruna aktuálně těží ze skvělé kondice české ekonomiky. Nikterak ji nepoškozuje ani probíhající vládní krize. Investoři se jednoduše řídí primárně ekonomickými fundamenty, ty politické do jejich rozhodování nevstupují.

Co naposledy zaznělo v ČNB?

Intervenční účet ČNB: Březen rekord 520 miliard, celkově více než 2 biliony

Co bude dál pohledem technické analýzy

Jak by se dále mohl vyvíjet kurz koruny? Pohled technické analýzy přináší Senior Trader skupiny Roklen Radek Pavlíček.

„Koruna se pohybuje nad úrovní 26,50 za euro, která se již dříve ukázala jako silný support,“ řekl Pavlíček. „Krátkodobě však může dojít ke změně, jelikož se ukončuje formace zvaná „Ending Diagonal“ (zužující se trojúhelník, čáry 3 a 4), která je považována za obratovou. Na grafu je rovněž vidět formace „Hammer“, tedy česky kladivo, která je taktéž obratová,“ dodal.

Trhu tak z perspektivy technické analýzy dost možná, ovšem jen na chvíli, dochází dech. „Obě zmiňované formace naznačují krátkodobý výprodej na koruně. Ve prospěch této myšlenky může hrát například dobrý výsledek maloobchodních tržeb, který ukázal sílu domácí poptávky. Importéři tak tím – i levným kurzem – mohli dostat signál k dalšímu nákupu a následnému dovozu zahraničního zboží. S koncem týdne navíc spekulanti uzavírají své forwardy, a to kvůli nákladovosti,“ míní Pavlíček.

To by mohlo korunu posunout směrem k 26,75 EURCZK (bod 4). Z dlouhodobého hlediska však stále pracujeme preferujeme silnější fundament na koruně, který by její kurz měl posunout až pod 26,50 za euro.

Newsletter