Egypt na prodej aneb výsledky konference z „Města míru“

O víkendu se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajchu konala Mezinárodní konference k rozvoji Egypta. Podnikatelé, investoři a státní zastupitelé, kteří se v tzv. „Městě míru“ sešli, si z úst prezidenta as-Sísího vyslechli ambiciózní plán vytvoření „nového Egypta“ jakožto stabilizované ekonomiky s obrovským potenciálem dalšího růstu.

V souladu s již zavedenými reformami a pozvolnou ekonomickou obnovou byl vytvořen koncept investičního plánu o velikosti 60 miliard dolarů. Jeho hlavním cílem je navrátit Egypt zpět mezi investičně nejatraktivnější africké země. Základem plánu jsou především přímé zahraniční investice a další zvýhodněné půjčky, jež se tak zařadí mezi ty, které už Egypt obdržel od Saúdské Arábie, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů.

Dle informací serveru CNBC budou více jak polovinu ze zmiňovaných 60 miliard dolarů tvořit přímé investice. Zhruba 18,6 miliardy dolarů pochází z kontraktů z oblasti strojírenství, stavebnictví a ze spoluúčasti na některých veřejných zakázkách. Dalších 12,5 miliardy dolarů pak tvoří dary od sousedních zemí a více jak 5 miliard pak spadá pod půjčky od, jak je sami organizátoři nazvali, „partnerů z oblasti rozvoje“.

Mezi světově známé firmy, jež se rozhodly navýšit své investice v rámci egyptské ekonomiky, se zařadila například energetická společnosti BP. Ta dle slov výkonného ředitele Boba Dudleyho plánuje rozšířit především těžbu plynu, do které společně se svými partnery hodlá zainvestovat asi 12 miliard dolarů. Výkonný ředitel německého Siemensu pak zmínil investice do výstavby dalších elektráren a rozšíření současné výrobní kapacity již zaběhlých větrných zdrojů výroby energie.

Mezi další významné investory pak patří i General Electric se svou 200milionovou investicí do výstavby nových továren a britská BG Group, jež chce vložit 4 miliardy dolarů do sektoru plynárenství. Koalice arabského Masdaru, saúdské ACWA Power a egyptské EEHC poté plánuje vytvořit základnu pro využití dalších obnovitelných zdrojů energie. Kruh významných investorů nakonec uzavírá Islámská rozvojová banka, která prý hodlá financovat čtyři hlavní developerské projekty, které se v Egyptě připravují. Očekává se, že dalších 35 miliard dolarů v investicích přilákají i projekty jako je rozšiřování Suezského průplavu a výstavba administrativních budov na okraji Káhiry.

I přes tento výčet budoucích investic se as-Sísího plán setkal s vlnou kritiky, především ze strany Tahrir institutu pro politiku Středního východu. Jeho vedení se nechalo slyšet, že investiční plán v podobě, v jaké byl představen, je naprosto mimo realitu. Stejně tak skeptičtí jsou i příznivci předchozího prezidenta Mursího. Dle nich se egyptské politické vedení jednoduše zaprodalo těm, kteří jim nabídli nejvíce.

Vrací se kapitál zpět k pyramidám?

Newsletter