Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Miliardář Pavol Krúpa: V našich investicích jsme neomezení

V našich investicích jsme neomezení. Hlavními aktivy skupina Arca Capital disponuje v Čechách, na Slovensku, v Rumunsku a na Ukrajině. Orientujeme se ale i na další společnosti například v USA. V rozhovoru pro server Roklen24 to říká slovenský miliardář Pavol Krúpa. Co zamýšlí s černouhelnou firmou OKD si přečtěte v druhé části rozhovoru, kterou přineseme zítra.

R24: Některá média Vás někdy označují za „nájezdníka“, který se snaží využít slabin firem, které se ocitnou v problémech. Je to podle Vás pravda? Jak byste se Vy sám coby investor představil?

Nájezdník je slovo, které média označují jako jednu větev našeho podnikání, a tou je opportunity byznys. Preferuji jiné označení. V zahraniční literatuře jsem se dočetl, že Carl Icahn je prezentovaný jako aktivistický investor. Přesto, že je také někdy nájezdník, hodně agresivní. Neřekl bych, že se zaměřujeme na slabiny, protože to by znamenalo, že se orientujeme na firmy, které mají problémy. Zabýváme se tím, že hledáme v čase buď firmu, kterou dolů stlačil sentiment a která je přitom zdravá, anebo jí poslalo dolů špatné rozhodnutí, které současně ovlivnilo hospodářské výsledky. Na to trhy reagují. To neoklamete. Není to jen o analýzách, protože já tvrdím, že papír snese všechno. Kromě toho, zda je firma podhodnocená, nebo ne, je třeba se dívat na to, jakou má ekonomiku, jací lidé ji řídí a jakou má historii. Když Vám toto všechno dá odpověď ano, pak se rozhodujete dál, co tam vidíte.

R24: Dají se uvést hlavní typy podnikání Arca Capital?

Příkladem naší filozofie je projekt O2. Zdravá firma, transparentní majitel, výborný management. Martin Štefunko je podle mě génius. Oni z toho potřebují vytěžit přidanou hodnotu, potřebují snížit náklady. Když Petr Kellner investuje, tak musí vydělat dvojnásobek nebo trojnásobek. Rozdělení O2 a CETIN byl odvážný a jedinečný tah. Podle mě to byla vůbec první taková transakce na světě. A dokonce si myslím, že někteří operátoři by to měli následovat. Když byla cena za akcii v jednu chvíli 177 korun za akcii, tak jsme měli nově rozdělené O2 vlastně zadarmo. To byl krásný příklad toho, jak sentiment stlačil akcii dolů, a nemusíte vůbec nic dělat. Prostě jsme si na to vyčkali. Akcie stále držíme, vnímáme je jako dividendovou investici v našem fondu. Stále si myslím, že akcie O2 prodáme někomu jinému za 300 až 400 korun. A pokud ne, máme z toho dobrou sedmiprocentní dividendovou investici.

Dalším příkladem je akcie likérky Stock. Tam jsme jednoznačně definovali prostor k šetření nestandardních kroků managementu. Definovali jsme ztrátu zisku, kterou dosáhli. Právě proto, že nesmyslně vypověděli smlouvu společnosti Eurocash, která patří panu Lousi Amaralovi. Měli jsme podezření, že to bylo účelové – po dohodě s firmou Eurocash pana Amarala, aby akcie uměle vyklesaly, protože následně pan Amaral začal akcie skupovat. Co může dát větší impulz k tomu, že největší polský distributor nakupuje akcie, které jsou momentálně podhodnocené? Filozofii máme stejnou, jakou prezentuje pan Amaral. Headquarters v Londýně je třeba zrušit, čímž lze ušetřit přibližně pět milionů eur ročně. A byly realizovány i další nestandardní rozhodnutí. V našem zájmu bylo koupit 15 až 30 procent firmy, to se nám ale nepodařilo, protože to trh nenabízel. Čekáme, jaký bude další vývoj. Uvidíme, jestli dojde k brexitu nebo ne. To může ovlivnit další vývoj trhu.

A třetím příkladem je NWR. Když jsme do této společnosti vstupovali, jednoznačně jsme věděli, že je to průšvih nad průšvihy. Není to tak, že bychom čekali zvýšení ceny akcií, ale účelem bylo získat výraznou legitimní pozici. Soud někdy rozlišuje a klade důraz na to, zda vlastníte jednu akcii nebo zaujímáte výraznou pozici. Disponujeme pozicí, na jejímž základě můžeme prošetřit nestandardní procesy a průšvihy. A v NWR je to všude, kde šlápnete. Analyzujeme situaci a budeme si nárokovat náhradu škodu, a to buď na ovládající osobě, nebo představenstvu či statutárních orgánech, které firmu do takové situace dovedly.

R24: Zmínil jste tři hlavní typické aktivity Arca Capital. Jaké další je doplňují?

To jsou tři hlavní projekty, které jsou mediálně publikované. Nejvíce sexy pro média. Může se zdát, že Arca dělá jen tuto činnost. Ale základ toho, že můžu dělat tento oportunistický byznys je, že máme více sektorů podnikání. Máme energetiku, nemovitosti, správu aktiv a investiční byznys. Pokud nám něco vyjde hůře, můžu být klidný, protože hlavní byznys stojí na pevných základech. Jestli budu v projektu půl roku, rok, dva tři čtyři, jsem svým způsobem krytý penězi z mého podnikání. Další projekty nám generují důležité cash-flow a umožňují nám pracovat s návratností a výnosem. Tím pádem si můžu dovolit i spekulativnější operace. Máme divizi obnovitelných zdrojů, kde jsme strategickým investorem. Disponujeme realitní divizí, v rámci developerských fondů uskutečňujeme projekty jako například čtyři atraktivní kancelářské budovy v centru Prahy, obchodní domy Orlice Shopping Park, OC Rýnovka, Hypermarket Znojmo v krajských městech nebo hotely Kempinski ve Vysokých Tatrách a Hotel Crowne Plaza Bratislava. S našimi partnery máme podíl v investiční společnosti Redside, jejíž stěžejní činností je správa fondů. Zde usilujeme o to být významným hráčem na trhu. Tyto investice chceme nabízet našim klientům. To jsou základní pilíře podnikání.

Miliardář Krúpa nakoupil akcie VIG, čeká jejich růst až na 1000 Kč

R24: Když jsme se bavili o Stocku, zmínil jste hlasování Britů o setrvání v unii. Jaké vy sám čekáte rozhodnutí?

Nevím, ale s trhy to nějakým způsobem zahýbe. Je paradox, že podle průzkumů při hlasování přes internet, kde je to anonymní, vyhrává názor opustit EU. Když je průzkum telefonický, vyhrává názor zůstat. Když se zeptáte rodilého Angličana, označí nás za žabáky a chtěl by unii opustit. Nebyl bych ale překvapen, že výsledek bude úplně jiný, než naznačují průzkumy. Uvidíme. My se na to připravujeme tak, že spíš prodáváme. Čekáme na turbulenci, která přijde. Některé akcie už jsou na vrcholech.

R24: Jak byste rozdělil regiony, v nichž Arca Capital působí, podle významu?

Technika komunikace je dnes neomezená, takže můžete sbírat informace o firmě kdekoli na světě. V našich investicích jsme neomezení. Hlavními aktivy disponujeme v Čechách, na Slovensku, v Rumunsku, na Ukrajině. Orientujeme se ale i na další společnosti například v USA, kde jsme realizovali investice, a máme také výraznou pozici v rakouské pojišťovně VIG. Stále platí, že na každou investici, kterou dělám, mi nestačí tabulky a informace, které sleduji na Financial Times, Bloombergu či Roklenu. Vždy se snažím buď obvolat experty na daný segment, ve kterém firma podniká. Nebo tam rovnou jedu, abych si promluvil s managementem. Z toho pak mám nějaký dojem. Sdělím jim dvě základní roviny. Jsem zde, když budete správně hospodařit s tím, co máte svěřené, v pořádku. Pokud ne, budeme to řešit a nárokovat si náhradu škody.

Krúpa vyzval OKD, aby získalo dividendy od bývalých majitelů

R24: Když se zaměříme na Ukrajinu. Jak vnímáte tamní politickou situaci už od dob Oranžové revoluce? Jaké je tam prostředí z pohledu investora?

V každé turbulentní době se dá vydělat. Musíte ale vědět, kde a jak. Na Ukrajině momentálně výrazně narostl sektor zemědělství, obiloviny atd. Ukrajina má tu výhodu, že trojnásobně devalvovala hřivna. Historicky byl dolar za pět hřiven, potom byl za osm, teď je asi 22 hřiven, 25 hřiven. Hodnota se mění. Bylo období, kdy byl dolar za 40 hřiven. Tehdy prezident Petro Porošenko zavolal do národní banky, že zítra to má být 25. A bylo. Tomu říkám aktivní měnová politika. Ukrajina je pětkrát větší než Česko, v Kyjevě je neoficiálně asi pět milionů lidí. To je jedno Slovensko. Ukrajina je plná zdrojů, plná výrobních kapacit. Budoucností je to, že lidé jsou vzdělaní. Mají dobré pracovní návyky. Nestávkují, jsou spokojeni s málem. Když je budete správně řídit, pracují dobře. Pokud chceme mít v ČR imigranty, tak doporučuji Ukrajince. Mají dobrou morálku, jsou nám kulturně blízcí, jsou vděční, jsou schopni dělat práci, kterou hledáme. To, co potřebujeme, dokáží Ukrajinci pokrýt. Dokáží vyžít a naspořit s nízkými platy. Ukrajina má potenciál. S dobrou vládou může být „tygrem“ Evropy. Mají půdu, nerosty, umí pracovat. Musí to být ale víc o ekonomice, ne o politice. Momentálně země trpí tím, že je nástrojem politiky mezi Ruskem a Západem. A to je špatně.

R24: Pokud srovnáte Česko a Slovensko. Jsou zde nějaké výrazné rozdíly v podnikání, možnostech. Vidíte jiné nálady ve společnostech?

Každá země nám dává jiné příležitosti. Pro můj byznys se mi lépe podniká z Česka. Máme tady firmy, v rámci kterých musíme být aktivní – OKD, O2, Stock, VIG. Co se týče třeba obnovitelných zdrojů, tak víc investic máme na Slovensku. Stejně tak developerských projektů. Čechy jsou větší trh, je tu větší finanční centrum, funguje zde burza, jsou zde zahraniční bankéři.

R24: Je Slovensko díky euru stabilnější?

Euro pomáhá. Co je jedna výhoda, kterou si neuvědomujeme, je v podstatě to, že vás na Slovensku nezarazí, když pivo stojí tři eura. Nebo káva 2,50 eura. Ne tedy samozřejmě ve srovnáním s centrem Prahy. Deflace na Slovensku se svým způsobem vyřešila tím, že se zavedlo euro. To, co někdy stálo někdy 70 centů, stálo později 1,50 eura a nyní baťovské 1,99 eura. Služby jsou dražší než v Čechách.

R24: A myslíte, že by Česku euro za čtyři za pět let tedy prospělo? Nebo je koruna konkurenční výhoda?

Když řeknu, že prospělo, budu mít pravdu. A když ne, tak také. Je to stejné jako s devalvací. Exportérům to pomohlo, importérům ne. Budete mít dva tábory, které budou mluvit o své pravdě. Ani nevím, jak v rámci zavedení eura v Česku spekulovat, jestli to bude v roce 2017, 2018… Pan prezident Miloš Zeman na to má nějaký názor, budoucí guvernér ČNB Jiří Rusnok na to má jiný názor. Věřím, že euro je výhodné. Otázka ale je pro koho. Záleží na situaci.

R24: Angažoval jste se také v kauze advokáta Altnera a ČSSD. Jeho advokátovi Václavovi Veselému jste poslal oficiální žádost na odkup pohledávky advokáta Zdeňka Altnera za 55 milionů korun. To byla překvapivá zpráva. Jak byste chtěl na této transakci vydělat? Proč jste se v této spíše politické věci angažoval?

Je to politická kauza, ale je to jeden z našich „opportunity deal“. Jako jsme udělali obchod se Stanislavem Grossem už v době, kdy nebyl v politice. Pohledávku od něj tehdy nechtěl nikdo koupit, protože měl nějaké obavy, předsudky. Říkám, že poctivého nepálí, tak proč nevstoupit do pozice, kterou nikdo nechce. Nesplnil bych roli hodit udici, pokud bych nevěděl, že tam jsou ryby. Finanční náklady jsou zanedbatelné. Je to politická kauza, je to vůči politické straně. Přistupuji k tomu s respektem. Nechceme na nikoho tlačit, na premiéra, ministra vnitra. Dlužník dělá všechno, co mu zákon umožňuje, aby povinnost oddaloval. Věřitel znejistí. Jsou tam dvě zásadní věci. Riziko času a riziko, že Nejvyšší soud to zruší, upraví, zamítne, rozhodne jinak, sníží. Soudci jsou též jen lidé, nevíte, jaké budou poslouchat argumenty. Je to sázka na to, že nám 55 milionů, které bychom na to poskytli, přinesly výnos v čase a výši. Čas ukáže, jestli to měl pan Altner prodat nebo ne.

R24: Ví se o Vaší náklonnosti k Miloši Zemanovi, k jeho narozeninám jste mu věnoval 25 550 lahví minerální vody. Řešil jste s ním i kauzu OKD? Jaký je podle Vás Miloš Zeman prezident? Za co byste ho pochválil a co naopak dělá špatně?

Z mého pohledu, a jsem jeho obdivovatel a nadšenec, můžu říct, že výborný. Řeknu vám proč. Je zde plno politiků a lidí, kteří jen mluví a deklarují prázdná slova, nikoli činí. Lidé potřebují pozitivní příklady. Je málo politiků, kteří reálně mluví, pracují a přispívají své zemi. Více než pět měsíců z našeho života dáváme politikům formou placení daní. Někomu, aby nás zastupoval a konal. Stojí ti lidé za to? Říkám, že ne vždy. Jeden z těch, kdo za to stojí, je pan prezident Zeman. Byť jsou na něj různé názory. Ti, kteří s prezidentem nesouhlasí, jsou ve výrazné minoritě, a říkají, že rozvrací republiku, protože má jiné názory než oni. Není to náhodou naopak?

R24: Můžete tuto myšlenku rozvést?

Říká, co si myslí. Nemá problém říct něco nepopulárního. A reálně pomáhá podnikatelům etablovat se na jiných trzích. Ať už je to Čína, Kazachstán, Ázerbájdžán, země, kde víc funguje prezidentský systém. Je to jiná mentalita. Zúčastnil jsem se několika delegací a vím, jak konkrétně na tom prezident pracuje. Každá miliarda, která přijde do ekonomiky, je dobrá. Prezident Zeman jako jeden z mála reálně pomáhá České republice i exportérům. To zatím žádný jiný prezident Česku nepřinesl. Byly to spíš prezentace sebe samého, svých zájmů. Za prezidentem Zemanem je vidět přínos.

R24: Je otázkou, zda nemají pravdu ti jeho odpůrci, kteří mu vytýkají orientaci na Čínu a další země?

Odpovím Vám citátem z Bible. „Ježíš nechodil mezi věřící, protože to nepotřebovali. Chodil mezi nevěřící. Tam, kde ho potřebovali.“ Berte to s velkou nadsázkou, ale země, kde tržní ekonomika dokonale funguje, tam nepotřebujete podporu. Místo si tam najdete. Je třeba chodit tam, kde je kultura založená na autoritě a na vertikále od shora dolů. Proto je prostor jít na trh do zemí, kde to takto vnímají a ne tam, kde je to zaběhlé. Proč jezdit do Rakouska? Takže si myslím, že bez Zemanova přičinění bychom čínské investory nepřitáhli v takovém rozsahu. Já to vidím na Ukrajině, když mi dal někdo doporučení od prezidenta, tak jsem měl otevřenou cestu. Nebylo pochyb, že to, co se dohodne, se stane.

PAVOL KRÚPA
Pavol Krúpa se narodil 6. března 1972, vystudoval Ekonomickou univerzitu v Bratislavě. S podnikáním začínal již během studií na střední škole, od poloviny 90. let obchodoval s cennými papíry a později založil investiční společnost Arca Capital. Nyní podniká v Česku, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, v Rumunsku. Je svobodný a bezdětný. Jeho největším koníčkem je práce, ve volném čase pak sport, především cyklistika.
PROFIL ARCA CAPITAL
Arca Capital je finanční skupina holdingového typu, která působí v regionu střední a východní Evropy již 16 let. Arca Capital svou činnost směřuje především na oblast správy aktiv, energetiku, opportunity business a zabývá se také private equity a real estate investicemi. Investice jsou zaměřeny na různé sektory od strojírenství přes potravinářství až po investice do energetiky, biotechnologií či informačních a komunikačních technologií. Skupina působící především v regionu střední a východní Evropy má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě. Skupina spravuje aktiva okolo 700 milionů eur (18,9 miliardy Kč).

Newsletter