JPMorgan zavařila ČNB. Ve hře jsou 4 miliardy spekulativního kapitálu

Americká banka JPMorgan během včerejška vyřadila české dluhopisy ze svých indexů rozvinutých zemí a přesunula je do skupiny těch rozvíjejících GBI – EM. Dost možná tím „zavařila“ ČNB, která bude dle odhadů čelit přílivu až 4 miliard euro ve spekulativním kapitálu.

Důvodem, proč byly české bondy přesunuty do skupiny tzv. emerging markets, bylo tříroční setrvání příjmů na hlavu pod nastavenou hranicí pro rozvinuté země. Podle „Morganů“ by se české dluhové papíry díky tomu mohly do budoucna těšit zvýšenému zájmu ze strany investorů. A právě to je vzhledem k aktuální situaci dost možná kámen úrazu.

Není tomu tak dávno, co jsme byli svědky masivního nákupu českých státních dluhopisů ze strany zahraničních investorů, kteří tím sázeli na dřívější ukončení intervenčního režimu. Tehdy to ČNB „ustála“, a to díky několika slovním intervencím. Teď ji však kvůli včerejšímu kroku JPMorgan bude možná čekat ten samý scénář.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Podle analytika přímo z „JPM“ Saada Siddiquie by přesun českých bondů, který proběhne v termínu od 28. dubna do 30. června, mohl přilákat až 4 miliardy euro kapitálu ze strany investorů zaměřujících se právě na skupiny cenných papírů GBI –EM. Ten samý závěr pak nezávisle vyjádřil i Dmitri Barinov, money manager z Union Investment Privatfonds.

„Pokud by se tak stalo, ČNB by to mohlo minimálně donutit ke zvážení možného posunutí intervenčního exitu až do druhé poloviny letošního roku,“ přepisuje Barinova slova agentura Bloomberg. Pozdržení tzv. „exitu“ by podle něj trvalo do doby, než by tlak na posílení koruny polevil. „Přiřazení do skupiny GBI – EM se tak jeví jako dobrý důvod posunutí konce závazku,“ dodal.

Pravdou je, že s tímto výrokem nesouhlasí analytici jak ze samotné JPMorgan, tak z Komerční banky. Oba analytické týmy se v tomto směru shodly, že přesun českých dluhopisů nebude mít vliv na rozhodnutí ČNB, která se bude i nadále držet svého „plánu“.

Analytici:Přeřazení mezi rozvíjející se trhy ekonomiku neovlivní

Stále tak platí, že konec intervencí se bude vyvíjet v návaznosti na důkaz o robustním inflačním vývoji. Prozatím se tak i děje. Prosincová inflace skončila přímo na cíli ČNB, tedy na 2 %, ta lednová ho pak dokonce přestřelila, když se konečné číslo zastavilo na 2,2 %.

Většinové odhady analytiků tak stále pracují s verzí, že k exitu dojde během dubna, či května. Oficiální hlasy z ČNB pak nadále tvrdí, že konec závazku rozhodně nepřijde během prvního kvartálu. Dosavadní vývoj a prognóza spíše nahrává termínu v polovině roku.

Inflace v lednu nad cílem ČNB. Krok směrem ke konci intervencí?

Jiří Rusnok: Konec intervencí oznámíme včas

Newsletter