Deutsche Bank: Zůstaňte v klidu. Pokutu 14 miliard nezaplatíme

Nejskloňovanějším jménem finančního trhu je Deutsche Bank. Největší německá banka se aktuálně potýká s problémem hrozícího (ať už možného, či nemožného) nedostatku kapitálu. Vyhlídky jsou obzvláště chmurné, jakmile vezmeme v potaz 14miliardovou pokutu, kterou na banku uvalilo americké ministerstvo spravedlnosti. Vážnost celé situace pak podtrhuje i spekulace, byť zatím ze všech stran dementovaná, ohledně bailoutu ze strany německé vlády. Jak celou kauzu vidí samo vedení? Stačí si pročíst jeho interní sdělení.

Zprávu od samotného managementu Deutsche Bank obdržel každý její zaměstnanec. Serveru Business Insider se podařilo získat kopii, ve které je jasně popsána finanční situace společnosti, stejně tak i komentář, který mají zaměstnanci sdělit všem vystrašeným klientům, aby je uklidnili. Hlavní informací je to, že vedení rozhodně nehodlá zaplatit 14miliardovou pokutu v plné výši.

Merkelová zavřela Deutsche Bank kohoutky poslední záchrany

„Co se týče finančního vyrovnání obvinění amerického ministerstva spravedlnosti, nemáme v úmyslu ho zaplatit v plné výši 14 miliard dolarů,“ přepisuje Business Insider slova interní zprávy. „V případě všech ostatních sporů jsme pak přesvědčeni, že některé z těch důležitých budeme moci v dohledné době hodit za hlavu.“

Vedení dále opakuje, že finanční situace společnosti není tak špatná, jak tvrdí některá média. Banka prý nemá momentálně v plánu žádné navyšování kapitálu, jelikož má stále dostatek rezerv na pokrytí vlastního dluhu.

Zmatení kolem Deutsche Bank. Záchrana od vlády přijde?

„Swapy úvěrového selhání (tzv. CDS), které reflektují riziko spjaté s našimi seniorními nezajištěnými dluhy, nejsou obzvláště spolehlivým ukazatelem možného defaultu,“ tvrdí banka. „Pro letošní rok i nadále platí, že náklady financování Deutsche Bank jsou podstatně nižší, než signalizují swapové spready.“

Management v tomto směru naráží na vývoj posledního více jak roku, kdy se ceny CDS, které v podstatě fungují jako zajištění proti neschopnosti splácet dluhy, výrazně zvýšily. Tento trend však podle vedení nikterak neodpovídá jakémukoliv vyššímu riziku možného defaultu banky, nýbrž je pouze a jen dílem spekulantů. Mnohem více než situace samotné společnosti se v tomto instrumentu reflektuje makroekonomická kondice, prostředí nulových, resp. záporných, úrokových sazeb a dozvuky červnového odhlasování odchodu Velké Británie z EU.

Závěrem zprávy opak management tvrdí, že Deutsche Bank je „mnohem bezpečnější a silnější bankou, než byla před poslední finanční krizí.“ Všichni její klienti se rovněž mohou těšit z toho, že jim je poskytována mnohem větší úroveň zabezpečení, než je tomu u jiných bank.

Newsletter