Konec éry levné koruny?

Začátek nového týdne rozhodně nebyl nudný. Koruna má za sebou relativně volatilní den, ze kterého ve výsledku vzešla slabší. Podobně na tom byl i americký dolar, který se poprvé od ledna 2015 dostal nad hranici 1,180 za euro.

Začneme-li domácím děním, vidíme, že koruna se během pondělí pohybovala v pásmu 8 haléřů odpovídajícímu úrovním 26,04 až 26,12 za euro. Prvotní zpevnění domácí měny k dennímu low došlo v návaznosti na informace Ministerstva financí. Následně však koruně síla nevydržela, k čemuž lvím podílem přispěla německá Deutsche Bank.

Ministerstvo financí včera oznámilo červnová data ohledně držení korunových dluhopisů ze strany zahraničních investorů. Statistika z předminulého měsíce se zastavila na 47,62 %, což odpovídá více než 727,7 miliardám korun, oproti předchozím 46,09 %.  Jedná se o dosavadní rekord, který přebil i březnový výsledek, kdy to samé číslo dosáhlo v souvislosti se spekulací na ukončení kurzového závazku ČNB  47,26 %, tedy více než 717,6 miliardy korun.

Zahraničí sází na silnější korunu. Bondy drží rekordní počet obchodníků

Z těchto dat je patrné, že zahraniční investoři sází na další posílení koruny, které je primárně spjaté s očekáváním ohledně vyšších sazeb. Aktuální prognóza České národní banky pracuje s tzv. úrokovým „hikem“ během třetího kvartálu, přičemž naprostá většina trhu věří, že se vyšších sazeb dočkáme již na srpnovém zasedání, které proběhne tento čtvrtek. Odhad agentury Bloomberg v tomto směru pracuje s navýšením o 20 bazických bodů, tedy z aktuálních 0,05 % na 0,25 %.

Na druhou stranu, právě držení státních obligací v rukou nerezidentů může pro budoucí vývoj koruny představovat hrozbu. Německá banka Deutsche Bank v tomto směru sází na pravděpodobné brzké oslabení domácí měny, a proto doporučuje taktický short koruny prostřednictvím 2měsíční 26,20 EURCZK call opce.

Deutsche Bank z býka medvědem: Koruna už není levná, čekejte výprodej

Strategický tým Deutsche Bank ve svém posledním reportu tvrdí, že koruna už ve srovnání s fundamenty není levná, vinou čehož vzniká pravděpodobnost uzavření mnoha dlouhých pozic. Tento krok by navíc dle stratégů mohl pozdržet avizované utažení měnové politiky.  V tomto směru je řeč především o množství státních obligací, jejichž doba splatnosti vyprší v srpnu a v září (dohromady v objemu 174 miliard korun), přičemž velká většina z nich je podle banky v rukou zahraničních investorů.

„Pokud je příliv investic do korunových obligací tažen vidinou posílení české měny, blížící se doba splatnosti představuje pro vývoj kurzu největší hrozbu,“ přepisuje agentura Bloomberg názor Deutsche Bank. „Existuje totiž pravděpodobnost, že investoři nebudou chtít své získané zdroje opětovně investovat (tzv. rollovat).“

Banka je rovněž přesvědčena, že by mohlo dojít na posunutí vyšších sazeb, a to až do září. Hlavním důvodem je nedávné posílení koruny, které je navíc umocněno nejistotou ohledně budoucí politiky Evropské centrální banky.

Koruna se aktuálně obchoduje mírně slabší na 26,09 EURCZK. Vůči dolaru pak domácí měně pomohla slabost té americké, což ji dostalo krátce pod 22,05 USDCZK.

Vedle již zmiňovaných dat MF ČR jsme se nedočkali žádných dalších kurzotvorných fundamentů. Dnešek bude o něco akčnější, a to díky indexu výrobních manažerů PMI sektoru průmyslu, kde se za červenec čeká mírné zhoršení z 56,4 bodu na 56,2. V odpoledních hodinách pak bude reportován stav státního rozpočtu za červenec.

Korunu tak během úterý vidíme v pásmu od 26,02 až 26,16 EURCZK a 22,00 až 22,14 USDCZK.

Již zmiňované oslabení dolaru jej dostalo vůči euru na minima z ledna 2015, a to krátce nad 1,184 EURUSD. Aktuálně se nacházíme na o něco málo silnější hodnotě kolem 1,182 dolaru za euro.

Americkou měnu dlouhodobě poškozují dva hlavní fundamenty, a to pochybnosti o další strategii Federálního rezervního systému, který by dle plánu měl letos ještě jednou zvýšit své sazby. Pravdou je, že trh tento krok – především vinou ne zcela uspokojivých dat – vyhodnocuje jako čím dál tím méně pravděpodobný. Pravděpodobnost toho, že by Fed zvýšil sazby v září je dle Bloombergu 5,6 %, v listopadu 10,3 % a v prosinci 41,8 %.

Druhým aspektem je politika kabinetu prezidenta Trumpa, který se potýká s evidentními problémy ohledně prosazení svých plánů, jako např. reforma zdravotnického systému. Trh tak v tomto směru pochybuje o dalších slibech 45. prezidenta USA, a to především o prosazení tolik očekávané daňové reformy.

K slabosti dolaru přispívají i evropské fundamenty. Ve prospěch eura hraje především evidentní ekonomická obnova regionu, která začíná postupně signalizovat, že by v dohledné době mohla – jak uvedl sám guvernér Draghi, mělo by se jednat o podzim – začít debata o utahování měnové politiky ECB. Tomuto scénáři nahrál i včerejší výsledek inflace eurozóny, která v červenci v meziročním srovnání sice potvrdila predikci na 1,3 %, ovšem v klíčovém jádrovém vyjádření zrychlila z 1,1 % na 1,2 %.

K dalšímu zpevnění evropské měny by mohlo přispět i dnešní zveřejnění HDP eurozóny za 2. kvartál, kde se meziročně čeká posun z 1,9 % na 2,1 %. Ještě předtím se však dočkáme dalších evropských dat jako německé míry nezaměstnanosti za červenec a série indexů PMI průmyslu z Německa, Francie a dalších evropských zemí. V USA nás pak čekají například výdaje na osobní spotřebu, ale především indexy ISM a PMI průmyslu – oboje za červenec.

Rozmezí pro eurodolar tak vidíme od 1,179 až 1,185 EURUSD.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter