Budeme schopni telepatické komunikace? Facebook už na tom pracuje!

Nemusíte se biflovat jazyky či se spoléhat na tlumočníky, protože se sami bez problému domluvíte s kýmkoli na světě. Nemusíte se učit psát všemi deseti ani dlouhé minuty smolit textovky či maily, protože stačí pomyslet a text se bleskově napíše sám. Sci-fi? Nikoliv. Facebook nyní vyvíjí speciální technologii, která dokáže propojit náš mozek s počítačem tak, že nám prý jednou umožní komunikovat pouze za použití mysli.

Dva projekty, na kterých pracuje tým šedesáti vědců laboratoře firmy pod názvem Building 8, o jejíž činnosti se dosud příliš nevědělo, ve středu Facebook podle serveru Business Insider vynesl na světlo na konferenci v kalifornském San Jose.

Myslím, tedy píšu

Prvním projektem je vývoj neinvazivního systému, který nám podle šéfky laboratoře Reginy Duganové, která do Facebooku přešla loni z divize pokrokových projektů Googlu, umožní napsat sto slov za minutu jen pomocí vln, které vysílá náš mozek. Sto slov za minutu – to je pětkrát rychleji, než dokážete dnes psát na svém smartphonu.

Jazyky na vlastní kůži

Druhý průlomový projekt nám má umožnit přijímat mluvenou řeč naší kůží. Proč? Díky této technologii bychom prý totiž měli být schopni myslet třeba v čínštině a cítit ve španělštině. Jak?

Braillovo písmo, které bylo vynalezeno ve Francii v 19.století, prý dokazuje, že malé hrbolky na povrchu může mozek interpretovat jako slova. Vibrační metoda Tadoma, vyvinutá na začátku 20.století pro komunikaci s hluchoslepými osobami ukazuje, že se hluché a slepé děti mohou učit a komunikovat prostřednictvím jemných změn tlaku tvořených vzduchovými obláčky a vibracemi, které cítí svou rukou položenou na krku a čelistech druhé osoby. Z toho vyplývá, že náš mozek je schopen si vytvořit jazyk z různých komponent. Když někoho posloucháme, hlemýžď v našem uchu přijímá zvuk a rozděluje ho na komponenty frekvence, které se přenáší do mozku. „Můžeme dělat stejnou práci jako hlemýžď, ale výsledné informace o frekvencích přenášet prostřednictvím kůže,“ zaznělo podle serveru na konferenci, neboť pokožka je síť nervů o velikosti dva metry čtvereční, která přenáší informace do mozku. S touto technologií je tak prý schopnost učit se jazyky a slovní zásobu jen začátkem toho, co všechno můžeme naší pokožkou „slyšet“.

Tajná řeč mysli

Takový projekt může vzbuzovat obavy, že tím končí soukromá sféra našich myšlenek. Podle Facebooku je to však právě naopak. Nejde prý o dekódování nahodilých myšlenek, ale o rozpoznání slov, které jste se již rozhodli sdílet tím, že jste je poslali do řečového centra vašeho mozku. Duganová na svém facebookovém účtu oba projekty popsala jako „rozhraní pro tajnou řeč“, která by nám poskytla možnost mluvit svým hlasem, ale soukromí při posílání textovek. V průběhu prezentace Duganová uvedla, že záměrem projektů je nechat lidem svobodnou volbu toho, které myšlenky přemění na text. „Uděláte hodně fotek a ke sdílení vyberete jen některé z nich,“ uvedla. „Stejně tak máte mnoho myšlenek a vyberete jen některé, jež budete sdílet.“

Konec chytrých telefonů a poněkud děsivá budoucnost lidstva

Oba projekty jsou sice stále dalece vzdáleny realitě, ale Facebook podle Zuckerberga věří, že je jednou bude schopen přeměnit na technologii vybavenou speciálními sensory, kterou budeme nosit na svém těle a kterou bude firma moci vyrábět v masovém měřítku. Oba projekty by mohly mít obrovský potenciál právě pro známou sociální síť, která vydělává v podstatě výhradně na reklamě.

Facebook však není sám, kdo na podobné technologii pracuje. Nedávno do éteru prosákly informace, že na technologii, která má propojit lidský mozek s počítačem, pracuje společnost Neuralink vizionáře Elona Muska – více se dočtete v článku Jak to stíhá? Nová firma Elona Muska spojí mozek s počítačem.

Newsletter