Apple plave v penězích. Koupí Teslu, GM či Disney?

Vzpomínáte na strýčka Skrblíka a jeho nevšední kratochvíli? Stejně tak, jako si tento milionář z Disneyho seriálu Kačeří příběhy chodil zaplavat do svého trezoru plného peněz, si může podobné hobby dopřát šéf společnosti Apple Tim Cook. Na celém světě byste totiž jen těžko hledali firmu, která by disponovala tak gigantickou hotovostní rezervou jako tento americký výrobce iPhonů. Na účtech má totiž ohromujících 257 miliard dolarů. Co s těmito penězi bude dělat?

Firma s největší tržní hodnotou na světě si určitě nemusí o peníze dělat starosti. V pondělí její tržní hodnota překonala 800 miliard dolarů. Společnost vykazuje tržby a zisky v řádech miliard a velkou část z toho nechává ležet na účtech.

Apple prodal méně iPhonů, než se čekalo. Zisk nad očekáváním

Slibný Trump

Většinu volných peněžních prostředků, konkrétně skoro 240 miliard dolarů, jak podle serveru CNN Money sdělil CFO Luca Maestri, drží společnost z daňových důvodů mimo USA. To by se ale mohlo brzy změnit. Americký prezident Donald Trump avizoval, že chce prosadit daňové zvýhodnění repatriace zisků amerických nadnárodních společností. A toho by mohl šéf Applu Tim Cook využít.

iPhony nestačí

Jednou z nejčastěji kritizovaných skutečností je přílišná závislosti firmy na jednom jediném produktu – na iPhonu. Na to, aby společnost mohla dále růst, nemůže jen vydávat jeden vylepšený iPhone za druhým. „Potřebuje nové produkty, ne jen iPhone ∞,“ píše server CNN Money. A co bude Apple dělat, až tento chytrý telefon vyjde z módy? Pokud by k tomu došlo, má firma tak vycpaný hotovostní polštář, který jí nabízí nepřeberné možnosti, jak takový problém promptně řešit. Své miliardy může firma věnovat na rozvoj nových produktů, na akvizice či na strategické kroky zcela jiného charakteru.

Investoři si mnou ruce. A co pověst?

Částí svých hotovostních rezerv se však Apple rozhodl odměnit své majitele – spolu se zveřejněním čtvrtletních výsledků v minulém týdnu oznámil i navýšení dividendy o více než 10 % na 63 centů z předchozích 57 centů na akcii. Kromě toho chce v následujících letech navýšit svůj program zpětného odkupu akcií, který už tak nemá svým rozsahem ve světě obdoby, a to o 35 miliard na 210 miliard dolarů.

Takovou péči si investoři samozřejmě nechají líbit. Podle kritiků však tato politika svědčí spíše o krajním nedostatku invence. „Copak Apple, jedna z nejinovativnějších firem světa, nemá lepší nápad než investovat své peníze do vlastních akcií?“ ptá se v této souvislosti německý server Manager Magazin. Podotýká přitom, že firma má hodně co ztratit – svou pověst. Jde přeci o společnost, kterou založil guru na poli technologií Steve Jobs a která řadu let byla vedena motem „think different“. Jakými počiny by se tedy současný šéf Cook mohl do budoucna alespoň přiblížit k reputaci svého předchůdce?

Kam na nákupy?

Možností je celá řada. O možných akvizicích, které by firmu mohly posílit, se vzhledem k její obří hotovostní rezervě spekuluje už dlouho. Zatím největším nákupem firmy byla v roce 2014 koupě výrobce sluchátek Beats za tři miliardy dolarů od rappera Dr. Dre.

Je možné, že další akvizice by však mohla být mnohem větší a že Apple by se s ní mohl pustit i na zcela jinou půdu. Pravdou je, že se firma svou snahou o výrobu vlastního automobilu (viz článek Apple vstupuje do boje. Bude testovat autonomní vozy) rozhodla vstoupit na rychle se rozvíjející automobilový trh. Proč to tedy neurychlit a nekoupit třeba Teslu, úspěšného výrobce vozů na elektrický pohon? Tržní hodnota této firmy činí zhruba 53 miliard dolarů, což je pro Apple, který má na účtech 257 miliard, v podstatě jen pár drobných.

Za své peníze by si Apple mohl koupit ještě i celou konkurenci: General Motors, Chrysler i Ford. Všechny tři obří americké automobilky by ho při současné tržní hodnotě stály dohromady kolem 112 miliard dolarů. Finančně by to tedy problém jistě nebyl, takový krok však odborníci považují spíše za nepravděpodobný. Spekulují přitom spíše o firmách z oblastí, které pro Apple dávají větší smysl.

Jako možné kandidáty na akvizici v oblasti technologií je zmiňován například výrobce akčních kamer GoPro, softwarová společnost Adobe, či provozovatel cloudového úložiště společnost Box.

Nedávno se objevily spekulace, že by Apple mohl usilovat o výrobce chipů AMD, který nyní stojí necelých 10 miliard dolarů, či streamovou hudební službu Pandora s tržní hodnotou cca 2,5 miliardy dolarů. Hovořilo se rovněž o tom, že by Apple mohl vstoupit na mediální trh nějakou větší akvizicí typu Netflix (televizní a filmový internetový provider s tržní hodnotou 68,3 miliard dolarů) či dokonce Disney. Hodnota této firmy přesahuje 171,5 miliard dolarů, což není malá částka, ale Apple by si to se svou hotovostí mohl s přehledem dovolit.

Jde samozřejmě čistě jen o spekulace a těžko říct, zda a jakou má Tim Cook představu, kterým směrem se jeho firma bude ubírat a do čeho své miliardy investuje. Zatím se asi budeme muset nechat překvapit. A stav na kontech tohoto technologického giganta napovídá, že překvapení může být opravdu mimořádné.

Newsletter