Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Hrozí pětině ruských bank bankrot?

Ruský bankovní sektor má za sebou naprosto otřesný rok. Podle informací serveru Vedomosti hrozí až pětině ruských bank krach díky uvaleným mezinárodním sankcím společně s propadem rublu a celé ruské ekonomiky.

Centrum pro makroekonomickou analýzu a krátkodobé předpovědi odhaduje, že téměř 200 ruských bank by letos mohlo čelit krachu v důsledku kombinace špatných půjček společně s propadem rublu, který s sebou strhává především menší a střední podniky. Negativní výhled pak potvrzuje i Mezinárodní měnový fond, který počítá s letošní 3,5% kontrakcí ruské ekonomiky, jež bude podpořena především pádem ropy a zmiňovanými sankcemi.

Ruský rubl i akcie sráží pád ratingu a hrozba nových sankcí

Nejvíce zasaženou oblastí bude pravděpodobně právě bankovní sektor. Ruské banky drží zahraniční dluh o hodnotě 192 miliard dolarů, přičemž 70 % je denominováno v dolarech. Dluh se tak v rámci dění posledních dní, kdy ruský rubl opět oslabuje, neustále prohlubuje.

Šéf největší ruské banky Sberbank German Gref odhaduje, že bankovní sektor euroasijské mocnosti bude potřebovat navýšit rezervy na pokrytí ztrát o alespoň 50 miliard dolarů, pokud cena ropy dlouhodobě zůstane na momentálních 45 dolarech za barel. Pro hlavní věřitele, kteří se těší podpoře ze strany státu, je tato mezera v rezervách ještě snesitelná, ale pro ty menší, regionální, je to jasný rozsudek smrti.

Jen za minulý měsíc napumpovala ruská vláda finančním institucím likviditu o hodnotě 2,4 miliardy dolarů a přislíbila dalších více jak 16 miliard. Podle informací serveru Reuters ale analytici odhadují, že letos bude potřeba minimálně 40 miliard dolarů, aby se podařilo odvrátit hrozící bankovní krizi.

Ruský příslib tvrdé odvety

„Celkově se letos očekává redukce počtu malých, středních ale i větších bank“, řekl Michail Zadornov, předseda představenstva banky VTB-24. „Bude to těžké pro všechny, ty nejslabší bezpochyby padnou“, dodal pro server Reuters. Protikrizová opatření tedy zatíží nejen ruské mezinárodní rezervy, ale i státní rozpočet, který podle odhadů letos skončí deficitem o velikosti až 3 % ruského HDP.

Nelehkou budoucnost předvídá i Jaroslav Sovgyra z ratingové agentury Moody’s. „Pro zachování statu quo budou banky potřebovat kapitál o hodnotě více jak 1 bilion rublů. Pouze taková částka pomůže zvýšit jejich kapitálovou přiměřenost o zhruba 200 bazických bodů.“

Lehce ulehčenou situaci mají především velké banky. Například VTB, Gazprombank či Rosselchozbank se můžou těšit na téměř bilion rublů, jenž získají od vlády, která plánuje prodej státních dluhopisů. VTB a Gazprombank navíc zřejmě získají více jak 200 miliard rublů z ruského Národního fondu bohatství. Sberbank pak má možnost získat až 600 miliard rublů dodatečným úpisem podřízeného dluhu, který by od ní odkoupila centrální banka jakožto její hlavní akcionář.

Menší banky jsou na tom mnohem hůře. Ruská vláda si totiž kapitálovou pomoc podmiňuje zvýšením množství poskytovaných úvěrů až o 12 % směrem do klíčových oblastí ruské ekonomiky. Díky tomu se tak dodatečný kapitál ještě rozmělní a banky nejsou schopny zcela pokrýt všechny své skutečné i potenciální ztráty.

Ruská vláda na podporu ekonomiky vyčlení 2,34 bil. rublů

 

Newsletter