Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Kdo si počká, ten se dočká? Akce na koruně dost možná až za týden

Předposlední prázdninový týden nepřinesl na devizových trzích žádnou velkou akci. Koruna se vinou absence klíčových dat pohybovala v úzkém pásmu zhruba 5 haléřů. Na její probuzení si zatím budeme muset počkat. Čekání to však nebude až tak zdlouhavé…

Koruna tento týden zahajovala kolem hranice 26,08 za euro. Postupem času si připsala oslabení, které ji krátce dostalo až k hodnotě 26,13 EURCZK. Ke konci, a to i přes nedostatek domácích dat, část těchto ztrát umazala. Celkově je tak za poslední týden jen mírně slabší o zhruba 0,15 %.

Zaměříme-li se na kalendář ekonomických dat, vidíme v případě domácí ekonomiky (ex post) prázdno. Jedinou výjimkou byl čtvrtek, kdy byly zveřejněny ukazatele podnikové, spotřebitelské a souhrnné důvěry za srpen. Byť byly ve všech třech případech pozorovány lepší než očekávané výsledky, na koruně se žádné „haló“ nedělo.

V zahraničí bylo dění o něco akčnější. Vedle světových dat, jako např. německého HDP a evropských i amerických indexů PMI sektoru průmyslu a služeb, stojí za zmínku středeční proslov šéfa ECB Maria Draghiho. Ten během něj poukázal na mnohem větší transparentnost komunikace tvůrců měnové politiky, stejně tak i na propojení finančního sektoru s reálnou ekonomikou. Žádného kurzotvorného komentáře jsme se však nedočkali.

A právě to je dost možná i scénář dnešního dne, kdy Draghi promluví na symposiu centrálních bankéřů v americkém Jackson Hole. Ostatně, jak už dříve předeslaly neveřejné zdroje, Draghi prý nemá v plánu jakkoliv komentovat prováděnou politiku ECB, tudíž všichni, kteří budou vyhlížet možné nastínění dalšího scénáře například tzv. kvantitativního utahování (debata o něm byla Draghim naznačena na minulém zasedání ECB, přičemž možné načasování by se mělo týkat letošního podzimu), pravděpodobně ostrouhají.

Blíží se exit ECB? Draghi naznačil diskuzi o změně politiky

Na druhou stranu, pokud by Draghi překvapil, dá se čekat zvýšená volatilita eurových párů, která by se posléze přelila do pondělního obchodování. Proto, jakmile bude bankéř hovořit (kolem 21:00 středoevropského času), nemuselo by jedno oko na eurodolaru či eurokoruně nutně trpět kdovíjak velkou nudou.

Další vývoj určí příští týden, to největší „horko“ bude ale až v září

Z hlediska dalšího týdne bude na koruně klíčový jeho konec. V pátek se totiž dočkáme zveřejnění zpřesněného odhadu HDP za druhý kvartál. Ten první, předběžný, přinesl výrazně lepší čísla (4,5 % y/y oproti predikci na 3 %), která se podepsala na zpevnění domácí měny.

Nečekaně dobré ráno. Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 4,5 %

Pokud se bude tento scénář opakovat, dá se očekávat, že by koruna mohla opět atakovat hranici 26,00 za euro. Pravdou však je, že v případě revize HDP už jsme dříve byli svědky poměrně výrazných posunů, proto je ve hře i scénář opačný hovořící pro slabší hodnoty domácí měny až nad 26,10 EURCZK.

Té opravdové akce se ale dočkáme pravděpodobně až v září. Tehdy totiž vyprší splatnost státních obligací v hodnotě zhruba 60 miliard korun. Investoři, kteří plánují navýšení svých pozic na těchto instrumentech, však ostrouhají. Ministerstvo financí totiž tento týden uvedlo, že příští měsíc emituje pouze bondy v hodnotě 16 miliard korun (splatnost 3 až 19 let), přičemž krátkodobé pokladniční poukázky nebudou emitovány vůbec.

Deutsche Bank z býka medvědem: Koruna už není levná, čekejte výprodej

„Nedostatek možností, skrze které by mohli investoři rollovat své pozice, by mohl zvýšit volatilitu kurzu koruny, stejně tak i volatilitu domácích finančních trhů,“ řekl pro Bloomberg ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. „Zahraniční investoři budou mít možnost nakoupit korunové bondy na sekundárním trhu, a tím snížit jejich výnosy, případně se mohou přesunout do krátkodobých měnových swapů či zcela uzavřít otevřené dlouhé pozice na koruně. Pravděpodobně budeme svědky kombinace všeho,“ míní ekonom.

Na druhou stranu, podle investičního stratéga České spořitelny Miroslava Plojhara bude případné oslabení koruny pouze krátkodobé, a to především díky aktuální kondici české ekonomiky, která bude navíc podpořena úrokovým diferenciálem mezi ČR a eurozónou a vidinou jeho budoucího zvětšování.

„Někteří naši klienti, jedná se především o české exportéry, doufají, že s blížící se dobou splatnosti pokladničních poukázek koruna oslabí a oni budou moci zajistit své zahraniční příjmy za mnohem lepší kurzy,“ řekl Plojhar. „Pokud nebude žádná další emise krátkodobých obligací, někteří zahraniční spekulanti trhy opustí. Pro dlouhodobé investory však neexistuje žádný důvod, proč by měli korunové pozice uzavírat,“ dodal.

Ticho před bouří? Září přinese turbulence na korunových trzích

Newsletter