V Česku je nejnižší nezaměstnanost od roku 2008


AKTUALIZOVÁNO - 12:30 09:08 • 8. září 2017

Tagy: ČR, nezaměstnanost

AKTUALIZOVÁNO – V Česku je nejnižší nezaměstnanost od roku 2008. V srpnu podíl nezaměstnaných osob poklesl na čtyři procenta. Celkový počet uchazečů o zaměstnání se snížil o 2,1 procenta na 296 826, počet hlášených volných pracovních míst vzrostl o šest procent na 199 273.

„Po odeznění sezónního efektu z července se podíl nezaměstnaných osob se v srpnu vrátil na červnová čtyři procenta. Pokračující utahování českého trhu práce potvrzuje i rekordní počet volných pracovních míst. V současné ekonomice hledají firmy téměř 200 tisíc zaměstnanců, to je v meziročním srovnání o 60 tisíc zaměstnanců víc. Zároveň za poslední rok poklesl počet nezaměstnaných o téměř 92 tisíc lidí,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Dodal, že počet uchazečů na jedno pracovní místo opět klesl, a to až na hodnotu 1,5. „Z tohoto pohledu je trh práce již napjatější než před vypuknutím krize v roce 2008, kdy nezaměstnanost sice klesla až na 3,8 procenta, na každé pracovní místo však připadali dva uchazeči,“ upozornil Šoltés. Vhledem k sezónnosti trhu práce je podle něj pravděpodobné, že se ke konci roku podíl nezaměstnaných dostane pod čtyři procenta.

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák poznamenal, že zvyšující se nesoulad mezi uchazeči a volnými pracovními místy se samozřejmě odráží i do růstu mezd. V první polovině letošního roku průměrná měsíční nominální mzda vzrostla o 6,5 procenta a reálně po odečtení o inflaci o 4,1 procenta. „A to je také nástin toho jakým směrem se bude situace na pracovním trhu vyvíjet v závěru letošního roku – nezaměstnanost ještě mírně poklesne, zatímco růst mezd bude dále akcelerovat,“ uvedl Novák.

„Skutečnost, že trh práce trpí nedostatkem volné pracovní síly, je viditelná také na ochotě firem zaměstnávat i čerstvé absolventy škol. Letos v srpnu se jich na úřad práce přihlásilo něco málo přes 12 tisíc. Loni v srpnu byl seznam evidovaných absolventů o 5 tisíc robustnější,“ doplnil Petr Gapko, hlavní ekonom MONETA Money Bank. Další vlna nově příchozích absolventů škol by podle něj mohla přijít v září. Mnoho z nich se však pravděpodobně na úřadu práce příliš dlouho neohřeje, neboť množství příležitostí k nalezení uplatnění na trhu práce roste téměř raketovou rychlostí.

V průběhu srpna bylo nově zaevidováno 36 088 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 5681 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 6386 osob.

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 66 okresech, největší v okresech – Jeseník (o 7,3 %), Písek (o 5,9 %), Rychnov nad Kněžnou (o 5,6 %), Rakovník (o 5,5 %), Děčín a Chomutov (shodně o 4,1 %),  Prachatice (o 3,9 %) a Cheb (o 3,7 %).

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 11 okresech, největší v okresech – Jindřichův Hradec (o 2,8 %), Benešov (o 2,0 %), Pelhřimov (o 1,7 %), Kolín (o 1,6 %), Strakonice (o 1,2 %).

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti byl zaznamenán v 66 okresech, největší v okresech Jeseník, Písek a Rychnov nad Kněžnou. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl zaznamenán v 11 okresech, největší v okresech Jindřichův Hradec, Benešov a Pelhřimov.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.