Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Elon Musk: Lidé se musí spojit se stroji

Miliardář Elon Musk je znám svými futuristickými vizemi. Avšak jeho nejnovější návrh jak zamezit tomu, aby se lidé v budoucnu stali nepotřebnými, může kdekoho šokovat. Podle Muska se lidé stát musí spojit s počítači a stát se kyborgy, napsal server CNBC.

Možná v daleké, možná v blízké budoucnosti bude nastolen věk umělé inteligence. A „obyčejným“ lidem v něm hrozí, že se stanou bezvýznamnými a nepotřebnými. Podle CEO Tesly a SpaceX Elona Muska jim tak zbývá jediné – zachovat se v duchu hesla: koho nemůžeš porazit, s tím se spoj.

„Myslím, že postupem času budeme svědky užšího propojování biologické a digitální inteligence,“ řekl Musk na World Government Summit v Dubaji, kde také zahájil vstup Tesly na trh ve Spojených arabských emirátech.

Trumpova administrativa a další zářez Elona Muska

Podle Muska hraje významnou roli faktor rychlosti komunikace. Vysvětlil, že zatímco lidé, kteří při elektronické komunikaci používají své prsty a klávesnici, dokáží „přenést cca 10 bitů dat za sekundu“, počítače spolu mohou komunikovat rychlostí „bilion bitů za sekundu.“

Lidé by se tak měli propojit s počítačem; zatímco by si zachovali všechny výhody inteligence biologické, získali by i schopnosti inteligence umělé, jako je například možnost rychlejšího přístupu k informacím.

Není to poprvé, co Elon Musk apeloval na to, aby se dále nerozvíjely jen počítače, ale také lidé. Výzva, ale zároveň také hrozba výraznějšího nástupu umělé inteligence, kvůli kterému by mohlo zaniknout mnoho pracovních míst pro „obyčejné“ lidi, je věrným tématem jeho projevů.

Elon Musk jako nový Steve Jobs

Ačkoliv se taková doba zdá být ještě daleká a nejasná, některá konkrétní rizika již přece jen dostávají jasnější obrysy. Elon Musk upozornil například na záležitost autonomních – samořídících – vozů, které vyvíjí i jeho firma Tesla.

Právě autonomní automobily, které k jízdě nepotřebují řidiče, by podle Muska v příštích 20 letech mohly připravit o práci 12 až 15 % globální pracovní síly. „Existuje mnoho lidí, náplní jejichž práce je řídit. Vlastně si myslím, že jde o jednoho z největších zaměstnavatelů lidí… Řízení v různých formách. Takže musíme vymyslet nové role pro lidi, kteří toto dělají,“ citoval server CNBC šéfa Tesly.

Konkurent Uberu: Brzy už řidiče nebudeme potřebovat

Newsletter