Hranice 26 korun za euro padla. Čeká se na Rusnoka a spol.

Česká měna během tohoto týdne pokořila hranici 26,00 za euro. Stalo se tak vůbec poprvé od listopadu 2013. Bude posilování pokračovat?

Hlavním motorem silnější domácí měny je dobrá kondice české ekonomiky. Nespornou roli má i očekávání ohledně vyšších sazeb. V neposlední řadě je nutné zmínit i všeobecně poměrně klidnou náladu na trzích, která favorizuje měny, které jsou považovány za rizikovější.

Na vývoji koruny se také významně podepsaly sázky velkých zahraničních bank. Klíčový byl především ekonomický výhled Bank of America, který pracuje se zvýšením sazeb ČNB během zasedání ve čtvrtek 3. srpna. Tzv. úrokový „hike“ by měl dosáhnout velikosti 20 bazických bodů, tudíž bychom se měli dostat ze současných 0,05 % na 0,25 %. Jednalo by se o vůbec první zvýšení sazeb po téměř deseti letech.

Bank of America zároveň předpovídá, že po srpnovém navýšení by tento trend měl pokračovat. Každé následné čtvrtletí by centrální banka měla přistoupit k dalšímu zvýšení sazeb až do doby, než se v roce 2018 dostanou na 1 %.

Podobně se na celou situaci dívá banka ING. V jejím případě bude další posílení spojené s vyššími sazbami doplněno navíc aktualizovanou prognózou, kterou ČNB zveřejní právě 3. srpna. Nový výhled by měl obsahovat „silná“ data z nemovitostního trhu, vyšší jádrovou inflaci a náznaky ze strany Evropské centrální banky ohledně normalizace měnové politiky. I přes očekávané srpnové zvýšení sazeb však ING nepředpokládá, že by se ČNB vydala ještě více jestřábí cestou, než je ta současná, která pracuje s celkem třemi dalšími „hiky“ do konce roku 2018.

Co se týče situace kolem samotné ČNB, výstup z posledního měnověpolitického zasedání, resp. tiskové konference, vyzněl spíše jako jestřábí. Guvernér Jiří Rusnok tehdy potvrdil, že prognóza centrální banky je plněna bez výjimky, tudíž stále platí, že by sazby měly být zvýšeny poprvé během třetího čtvrtletí letošního roku.

Na druhou stranu, zápis z tohoto zasedání ukázal určité nejistoty, jako například trvající obavu z možného uzavírání spekulativních pozic, u kterých by investoři nenalezli potřebný počet protistran. Ve hře je i fakt, že by vyšší sazby  mohly být pozdržené, jelikož náklady předčasného zpřísnění měnové politiky jsou stále vyšší než náklady poněkud pozdější reakce.

Pak tu ale máme makro data, která hovoří poměrně jasně ve prospěch možného utažení měnové politiky. Asi nejlepším ukazatelem je v tomto směru inflace. I přesto, že tempo růstu cen v červnu skončilo na 2,3 %, což je o 0,3 procentního bodu pod prognózou ČNB, klíčová jádrová inflace se i nadále drží nad očekáváním banky.

„Pokračující domácí proinflační tlaky v podobě dobré kondice průmyslu a rychlého růstu průměrné mzdy dle našeho názoru zvyšují pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb,“ je přesvědčen ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec.  „Poslední data rovněž potvrdila, že protiinflačně působí zejména vnější vlivy (cena ropy) a volatilní sezónní složky, což nejsou stěžejní ukazatele při rozhodování ČNB o nastavení měnových podmínek. Důležitý je především růst cen očištěný o tyto položky, které zachycují ukazatele jádrové inflace a které v posledních měsících zažívají setrvalý nárůst,“ dodal.

Podle Gece tak v nadcházejících měsících můžeme očekávat pokračování vývoje inflace těsně nad dvouprocentním cílem ČNB s možným prvním navýšením referenční repo sazby ze strany ČNB na 0,25 procent již v aktuálně probíhajícím kvartálu.

Co bude dál?

Proražení hranice 26,00 za euro je mezníkem, který někteří investoři využili k vybírání zisků. Stále však platí, což se dalo vypozorovat nejen na vývoji kurzu koruny, ale rovněž například na trhu krátkodobých korunových dluhopisů, že spekulanti sázející na další posílení mají relativně pevné nervy a své pozice drží otevřené.

V dohledné době je pravděpodobné, že se koruna posune dále pod 26,00 EURCZK. Jakmile by však zpevnila výrazně více, mohlo by to oddálit avizované zvýšení sazeb. Stále totiž platí, že silnější kurz přispívá k utažení měnových podmínek, stejně jako by tomu bylo v případě úrokového „hiku“. Sama ČNB již dříve uvedla, že procentní posílení domácí měny odpovídá zvýšení sazeb o cca 25 bazických bodů.

Z hlediska dalšího vývoje vidí agentura Bloomberg domácí měnu během třetího čtvrtletí o něco slabší, a to kolem 26,20 za euro. Během posledního kvartálu by se pak měla udržet kolem 26,00 EURCZK.

 

Newsletter