Bilance největších centrálních bank? Třetina světového HDP


22:42 • 5. dubna 2017

Tagy: centrální banka, Banky, finanční krize, Bank of Japan, Bank of China, Bank of England, Fed, ECB

Souhrnná aktiva deseti největších centrálních bank dosáhla na konci minulého roku enormní výše 21,4 bilionu dolarů. To je téměř třetina světového HDP za rok 2015. Jejich celková bilance vzrostla v minulém roce nejvýrazněji od konce evropské dluhové krize v roce 2011, a to meziročně o 10 %. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Aktiva deseti největších centrálních bank vesměs rostla v celém posledním desetiletí, znatelný pád byl pouze v roce 2009 v souvislosti s finanční krizí. Zrychlující expanze rozvah měnových autorit v kombinaci s politikou nízkých úrokových sazeb a praktikováním kvantitativního uvolňování však vyvolává diskuzi o vytváření bublin na trzích finančních aktiv.

Fed Minutes: Sazby porostu rychleji, bilanci 4,5 bilionu dolarů snížíme

Finanční krize na příjezdové cestě? Už i Wall Street si jí všimla

Trajektorie růstu bilancí centrálních bank je shodná s rostoucím trendem na trhu akcií a dluhopisů. Zatímco aktiva deseti největších centrálních bank vzrostla za posledních deset let o 265 %, u dluhopisů byl zaznamenán nárůst o 50 % (Bloomberg Barclays Global Aggregate Index) a u akcií o 19 % (MSCI All Country World Index).

Pár moudrých citátů o Fedu a moderním systému bankovnictví

Téměř 75 % ze souhrnných světových aktiv centrálních bank mají přitom na svědomí čtyři centrální banky – Čínská lidová banka, americký Federální rezervní systém, Bank of Japan a Evropská centrální banka. Dalších šest v pořadí – centrální banky v Brazílii, Švýcarsku, Saudské Arábii, Velké Británii, Indii a Rusku – mají každá zhruba po 2,5 %. O zbytek se pak dělí zbylých 107 centrálních bank, jejichž data Bloomberg sleduje.

Fed drží špendlík proklatě blízko megabubliny na akciovém trhu

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.