Vyšší sazby se posouvají na později. Alespoň to tak vypadá

Včerejší den odstartoval výprodejem na české koruně. K tomuto oslabování přispěl jednak člen bankovní rady ČNB Marek Mora, který se vyjádřil k možnému odsunutí navyšování úrokových sazeb, stejně tak zapůsobil i propad cen ropy do „medvědího“ trhu.

Deficit nových informací z domácího trhu patrně přispěl k nervozitě investorů spekulujících na posílení české koruny. Ti od rána vybírali zisky a oslabili tak domácí měnu o více než 10 haléřů. Olej do ohně přilil i člen bankovní rady Marek Mora, který v rozhovoru pro Reuters uvedl, že by dění na devizovém trhu za poslední týdny mohlo navyšování úrokových sazeb ČNB oddálit. Česká republika si podle něj vede ekonomicky dobře a i když jsou zde určité rizikové faktory, jako například nižší inflace v eurozóně, „posílení koruny by mohlo zvýšení sazeb kompenzovat,“ uvedl Mora. Aktuální prognóza ČNB, která však byla vydána už v březnu, pracuje se zvýšením sazeb během třetího kvartálu letošního roku. Pravdou však je, že již více členů bankovní rady se vyjádřilo v podstatě tím samým způsobem jako včera Mora.

K oslabení domácí měny dále  přispěl i výprodej na rozvojových trzích. Ten odstartoval slábnoucí rubl, který poškodil propad cen ropy až do „mědvědího“ trhu. Vzápětí jsme byli svědky oslabení hlavních měn ve střední a východní Evropě, včetně polského zlotého, maďarského forintu a koruny.

Na střední a východní Evropu dolehne stín Fedu, koruna i tak posílí

Momentálně se koruna obchoduje na hodnotách 26,29 EURCZK. Její dnešní vývoj odhadujeme mezi hranicemi 26,23 až 26,35 EURCZK.

Ve Velké Británii se při včerejším projevu guvernér Bank of England Mark Carney vyjádřil k úrokovým sazbám, které prý neplánuje v blízké budoucnosti navyšovat. Argumentoval tím, že růst mezd je zatím  příliš slabý, stejně tak nejistota spojená s rokováním ohledně brexitu tento krok ještě více oddaluje. Libra na to reagovala propadem o 15 haléřů vůči koruně.

Ekonomický kalendář za včerejšek nehlásil žádné důležité události ze zámoří a nechal tak vyniknout tiskovým konferencím centrálních bankéřů. Nejzásadnější byl projev člena Fedu Fischera, který komentoval dlouhotrvající období nízkých úrokových sazeb a jeho dopad na už tak dost vysoké a pořád rostoucí ceny nemovitostí. Jeho obavu z rozplývání vzpomínky na lekci, kterou jsme dostali v roce 2008, vyjádřil slovy: „Svět jak ho známe, si už nemůže dovolit další krizi o velikosti recese nebo globální finanční krize.“ Dolar na jeho projev reagoval mírným oslabením. Americká měna však pořád čerpá z pozitivních zpráv z minulého týdne ohledně navýšení úrokových sazeb. V kombinaci s oslabující korunou si tak dolar během dne připsal několik haléřů. Nyní se obchoduje na úrovních 23,61 USDCZK a 1,113 EURUSD. Jeho dnešní pohyb vidíme v rozmezí 23,55 až 23,67 USDCZK a 1,111 až 1,115 EURUSD.

Z dnešních událostí nás čekají jenom dvě vhodné za zmínku, obě ze Spojených států. U prodeje nemovitostí na sekundárním trhu se očekává mírný pokles. Stejný scénář se předpokládá i pro týdenní změnu zásob surové ropy, kde analytici čekají nárůst poklesu o více než 0,5 milionu barelů ropy oproti předchozímu výsledku.

Newsletter