Yellenová dolaru moc nepomohla. Koruna je blíže k vyšším sazbám

Jak se zdá, ČNB nemusí s vyššími sazbami kdovíjak otálet, alespoň to tak vypadá vzhledem k vývoji inflace. Dolar během středy čekal na podporu ze strany samotné šéfky Fedu Janet Yellenové. Bohužel, velké pomoci se nedočkal.

Včerejší den byl plný očekávání. Inflace v České republice vzrostla meziročně o 2,3 % , což odpovídá odhadu analytiků, ale zároveň jde o číslo o 0,1 procentního bodu nižší ve srovnání s květnem. Meziměsíční tempo růstu cen pak v souladu s predikcí stagnovalo.

„Červnový vývoj inflace odráží sezónní trendy. Zatímco cenová hladina sezonního zboží (především potravin) je o 3,5 procenta nižší než před rokem, a tím zpomaluje růst spotřebitelských cen, s létem spojené dovolené naopak zdražily,“ okomentoval inflační data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Dovolená s komplexními službami zdražila o 4,2 procenta navzdory nízké ceně pohonných hmot a silnější koruně.“

Aktuální data rovněž dokreslují pohled na otázku sazeb České národní banky. „Pokračující proinflační tlaky v podobě dobré kondice průmyslu a rychlého růstu průměrné mzdy tak zvyšují pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb,“ míní Šoltés. „Dnešní data rovněž potvrdila, že protiinflačně působí zejména vnější vlivy (cena ropy) a volatilní sezónní složky, což není předmětem měnové politiky. Pro rozhodování ČNB je důležitý především růst cen očištěný o tyto položky,“ dodal.

Česká národní banka pak ve svém vyjádření uvedla, že poslední inflační statistika byla pod prognózou, a to o 0,3 procentního bodu. Klíčové však z našeho pohledu je, že lehce vyšší oproti predikci zůstává nadále jádrová inflace.

Dále v domácí ekonomice klesla v červnu nezaměstnanost z květnových 4,1 % na 4 %. Máme tak nejnižší nezaměstnanost za posledních 19 let.

Koruna ve výsledku krátce zpevnila k 26,07 za euro, když se svezla na vlně posílení, která proběhla i na dalších měnách střední a východní Evropy. Aktuálně se obchoduje kolem 26,11 EURCZK. Vůči dolaru česká měna naopak oslabila nad 22,85 USDCZK, přičemž aktuálně se nachází na 22,81 USDCZK. Pro dnešek nás žádná domácí data nečekají. Eurokoruna by se tak měla pohybovat v pásmu 26,07 až 26,16 EURCZK, ve druhé dvojici pak do 22,76 až 22,86 USDCZK.

Co se týče dolaru, ten během včerejška krátce atakoval hranici 1,140 za euro. Síla mu však nevydržela, momentálně se již obchoduje na 1,145 EURUSD.

Za tímto pohybem stojí včerejší vystoupení guvernérky Fedu Janet Yellenové před americkým Kongresem. Bankéřka uvedla, že vývoj ekonomiky by měl odůvodnit postupné zvyšování sazeb, které povede k dosažení a udržení maximální zaměstnanosti a stabilních cen. Yellenová dále řekla, že inflace se sice drží pod 2% inflačním cílem, na který se banka stále intenzivně soustředí, ovšem děje se tak vinou přechodných fundamentů. Na druhou stranu, Fed nedokáže odhadnout, jak a kdy bude tempo růstu cen reagovat na utahování měnové politiky. Tento výrok se tak jako evidentní náznak nejistoty ohledně vývoje tempa růstu cen nakonec stal hlavním katem americké měny.

Řeč dále přišla i na plánované osekávání bilance Fedu, které dle nedávno představeného plánu bude probíhat skrze postupné snižování reinvestic výnosů instrumentů před splatností, a to v rámci stanoveného limitu, který se bude postupně navyšovat. „Startovací“ limit byl nastaven na 6 miliard dolarů za měsíc, přičemž každé tři měsíce bude tato hodnota navýšena o dalších 6 miliard až do doby, než dosáhne 30 miliard dolarů za měsíc. Tento program by se dle Yellenové měl spustit ještě letos. Bilance by se ve výsledku měla znatelně snížit, stále by ovšem měla být větší, než byla v době před poslední krizí. Cílem centrální banky je opětovně vytvořit portfolio, které bude tvořeno pouze státními dluhopisy, tedy bez přítomnosti hypotékou krytých cenných papírů.

Celkově byla rétorika šéfky Fedu vyhodnocena jako poznatelně méně jestřábí (především vinou vajádření nejistoty ohledně vývoje inflace), než trh pravděpodobně čekal, tudíž dolar oslabil jak vůči euru, tak i libře a jenu. Propadl se rovněž i dolarový index, který je srovnáván s košem šesti předních světových měn.

Z dnešních zahraničních dat je možné zmínit červnovou inflaci Německa a index cen výrobců z USA. Dnes pak bude pokračovat vystoupení šéfky Fedu před Kongresem. Dolar by se dnes měl pohybovat v rozmezí 1,143 až 1,147 EURUSD.

Newsletter