Analytici: Výsledky březnového exportu jako varovně vztyčený prst

Březnové výsledky o exportním výkonu tuzemských firem lze podle analytiků vnímat jako varovně vztyčený prst. Bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách skončila v březnu s přebytkem 21,7 miliardy korun, který tak byl meziročně o čtyři miliardy vyšší. Vývoz ale meziročně klesl o 2,5 procenta a dovoz o 4,1 procenta. Vývoz i dovoz klesly jak v meziročním, tak v meziměsíčním vyjádření.​​​​​​​​​​​​​​

Celkovou bilanci příznivě ovlivnil zejména meziroční růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o 6,4 miliardy korun a pokles schodku bilance minerálních paliv o 2,8 miliardy korun.

Nepříznivý vliv na celkovou bilanci mělo hlavně snížení aktiva bilance s průmyslovým spotřebním zbožím o 2,1 miliardy korun a s polotovary a materiály o 1,4 miliardy korun. Prohloubil se deficit obchodu s chemickými výrobky o 1,8 miliardy korun a potravinami a živými zvířaty o 0,6 miliardy korun. Přechodem z aktiva do pasiva se zhoršila bilance se surovinami o 0,7 miliardy korun.

Mládek: Přidaná hodnota českého exportu pokulhává

Na meziroční dynamice vývozu i dovozu se nepříznivě podepsaly brzké Velikonoce a zkrácení pracovního měsíce o jeden den. „Zpomalení obchodu bylo v korunovém vyjádření umocněno mírným posílením koruny vůči měnám hlavních obchodních partnerů s výjimkou eura,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Pokud se podle něj data o zahraničním obchodě očistí o sezónní a cenové vlivy, je možné konstatovat, že export nadále roste podobným tempem jako v předchozích měsících.

„Data o průmyslových objednávkách a exportním výkonu za březen lze vnímat jako varovně vztyčený prst. Údaje za letošní březen bych bral nicméně s určitou rezervou, neboť výsledky jsou negativně zkresleny vlivem velikonočních svátků,“ dodal hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Podle analytika ČSOB Petra Dufka na jedné straně opět vidíme úspěch tuzemských automobilek, který se odráží ve zvýšené výrobě, zakázkách a samozřejmě vyšším exportu, na straně druhé celkový přebytek obchodu navyšují levnější suroviny.

Podíl Česka na celosvětovém vývozu se předloni zvýšil na 0,73 pct

Zahraniční obchod letos podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela směřuje za rekordním přebytkem. „Čeští vývozci těží z rostoucí poptávky po autech nejen v Německu, ale i v celé eurozóně. Bilance obchodu se stroji a dopravními prostředky oproti loňskému dubnu vzrostla o silných 6,4 miliardy korun,“ dodal Zeisel.

Obchod se státy Evropské unie snížil v březnu meziročně přebytek o 1,2 miliardy na 57,5 miliardy korun. Schodek obchodu se státy mimo unii se snížil o 5,4 miliardy na 33,9 miliardy korun.

Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí snížil vývoz o 2,3 procenta a dovoz o 0,5 procenta. Trend vývoje podle statistiků ukazuje na pokles vývozu o 0,3 % a růst dovozu o 0,5 %.​​​​​​​

Newsletter