Český vývoz míří vzhůru. Exportéři se masivně zajišťují

Zájem exportérů o zajištění proti neočekávanému pohybu kurzu koruny se od počátku roku prudce zvýšil. Expanze českého vývozu bude pokračovat i v letošním 2. čtvrtletí. Tempo překoná přírůstky z pololetí roku 2015 i 2016.

Přestože červnová hodnota Indexu Exportu proti květnové mírně klesla, v obou měsících by růst vývozu měl překonat loňské hodnoty. Největší zásluhu na tom má rostoucí důvěra evropských firem. 

Do konečného výsledku mohou ale zásadně zasáhnout dva faktory. Prvním je stále palčivější nedostatek vhodných zaměstnanců a druhým je blížící se konec kurzového závazku ČNB“, upozornila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

„Naštěstí od počátku roku se zájem exportérů o zajištění proti neočekávanému pohybu kurzu koruny prudce zvýšil. To do budoucna oslabuje nepříznivý dopad kurzu koruny na český vývoz. Posílení kurzu o 1 Kč může podle našich odhadů připravit český vývoz až o 150 miliard korun za rok,“ dodala.

Z ankety připojené k šetření vyplynulo, že každý sedmý z deseti exportérů očekává konec kurzového závazku ČNB již ve 2. druhém čtvrtletí 2017. Ze všech termínů byl nejčastěji uváděn letošní Zelený čtvrtek 13. dubna 2017. V odpovědích nechyběly ani listopadové termíny, dokonce se objevil i jeden lednový termín 2018.

Téměř polovina dotázaných exportérů  očekává, že kurz koruny měsíc po ukončení kurzového závazku ČNB se bude pohybovat v rozmezí 26 – 26,50 za euro. Více než tři čtvrtiny dotázaných předpovídají kurz měsíc „poté“ mezi 25-27,50 za euro. Jen každý desátý exportér ale věří, že koruna naopak oslabí přes 27 Kč za euro. „Výsledky průzkumu odpovídají nejistotě, která v souvislosti s ukončením kurzového závazku panuje. Několik dní, možná i týdnů, může trvat, než se koruna ustálí na nějaké hodnotě. Proto nelze s jistotou říci, kde se bude kurz koruny měsíc po ukončení závazku pohybovat. Na konci letošního roku ale očekáváme kurz koruny na úrovni 25,90 za euro,“ upozornila Horská.

„Předpověď exportu na červen tohoto roku prostřednictvím Indexu Exportu stále ještě vypadá optimisticky, i když ne tolik jako v květnu. Na další vývoj exportních výsledků bude mít ve druhém pololetí, kromě přetrvávajícího nedostatku pracovních sil vliv i okamžik, kdy ČNB opustí intervenční režim. Způsob, jak tento režim opustí, a pak hlavně, jak se bude vyvíjet kurz eura,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Dodal, že špatná predikovatelnost tohoto vývoje a očekávaná velká volatilita budou hrát “do karet“ spekulantům a průmysl na nich bude prodělávat. Kombinací všech těchto vlivů může vzniknout i vysoce explozivní koktejl.

O Indexu Exportu
Index Exportu je unikátní nástroj umožňující predikci vývoje výkonnosti českého exportu v několikaměsíčním předstihu na základě řady statistických dat a vybraných předstihových indikátorů. Jeho aktuální podoba vznikla jako výsledek prohloubení spolupráce mezi Raiffeisenbank a Asociací exportérů. Do indexu jsou zahrnuty následující parametry: index nákupních manažerů Eurozóny PMI, reálný efektivní kurs koruny vůči euru očištěný o inflaci v průmyslu, německé průmyslové zakázky a české zakázky ze zahraničí. V rámci sestavování Indexu jsou rovněž jednou za čtvrtletí dotazováni čeští exportéři na jejich očekávání ohledně budoucího vývoje exportu. 

 

 

Newsletter