Zahraniční obchod zažívá nejlepší květen v historii

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemský zahraniční obchod se v květnu vyvíjel příznivě, zažívá nejlepší květen v historii. Podle předběžných údajů skončila bilance zahraničního obchodu v národním pojetí v běžných cenách přebytkem 18,2 miliardy korun, který byl meziročně o 7,7 miliardy korun vyšší. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Trh počítal s přebytkem jen 15,3 miliardy korun. V nadcházejících měsících by se však měl projevit vliv výsledků britského referenda, upozornil Viktor Zeisel z Komerční banky.

Celkovou bilanci v národním pojetí příznivě ovlivnil zejména meziroční růst přebytku obchodu se stroji a dopravními prostředky o 4,4 miliardy korun a pokles schodku bilance minerálních paliv o 3,6 miliardy korun.

Dále se meziročně zvýšil přebytek bilance s průmyslovým spotřebním zbožím o 0,8 miliardy korun a klesl deficit obchodu s potravinami a živými zvířaty o 0,1 miliardy korun. Nepříznivý vliv na celkovou bilanci mělo prohloubení schodku bilance s chemickými výrobky o 1,6 miliardy korun a snížení kladného salda bilance s polotovary a materiály o 0,7 miliardy korun a surovinami o 0,2 miliardy Kč.

„Zahraniční obchod za květen znovu překvapil nečekaně vysokým přebytkem. Jedná se o nejvyšší květnový přebytek v historii. Stále se daří vývozcům dopravních prostředků, kteří i v květnu těžili z vysoké poptávky po automobilech v zemích eurozóny,“ uvedl Zeisel.

Dodal, že i přes růst cen komodit od začátku letošního roku se jejich cena z dlouhodobého pohledu stále drží poměrně nízko, což se projevuje v meziročním zmírnění schodku bilance s komoditami. Dnešní čísla by podle něj měla podpořit návrat koruny směrem k hladině kurzového závazku, když bude vyprchávat počáteční šok z výsledku britského referenda, který posunul její kurz vůči euru až k hodnotě 27,15 CZKEUR.

Dlouhodobější vliv odchodu Velké Británie z EU se podle Zeisela bude projevovat až v nadcházejících letech. I přes možné zpomalení by si bilance zahraničního obchodu měla vést tento rok velmi dobře a dosáhnout historicky nejvyššího přebytku. Pomáhá ji výrazné snížení investiční aktivity, které je jen z menší míry vyrovnáváno rostoucí poptávkou po dovezených spotřebních statcích.

Teritoriálně je podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zajímavostí desetiprocentní zvýšení exportu do Velké Británie, která si tím upevnila pozici čtvrté největší destinace pro české zboží. Zaujme také zmírnění propadu exportu do Ruska, které spolu s pokračujícím omezováním dovozu paliv vedlo k vyrovnání české obchodní bilance s touto zemí. Po dvou měsících druhého čtvrtletí je téměř jisté, že čistý export solidně přispěl za uvedené období k meziročnímu růstu HDP.

Další perspektiva českého exportu vypadá ale dle Sobíška nejistěji. Brexit během několika měsíců nepochybně zpomalí poptávku z Británie, což zprostředkovaně sníží i export do jiných destinací, zejména do Německa. „Určitým problémem z hlediska čísel o zahraničním obchodě je také květnový výpadek rafinerie v Kralupech, který znamená nutnost dovážet ve větším objemu benzín. Ve třetím kvartálu se zřejmě příspěvek čistého exportu do růstu HDP zmírní a v posledním letošním kvartálu překlopí do záporu,“ dodal ekonom.

Meziměsíčně se po sezónním očištění v národním pojetí vývoz snížil o 0,4 procenta, zatímco dovoz vzrostl o 0,2 procenta. Trend vývoje ukazuje na pokles vývozu o 0,4 procenta a dovozu o procento.

Meziročně v národním pojetí vzrostl vývoz o 6,8 procenta na 282,9 miliardy korun a dovoz o 4,1 procenta na 264,7 miliardy korun.

Newsletter