中华人民共和国 aneb bitcoinová velmoc

I přes svůj razantní cenový propad z maxim nad 1000 dolary si bitcoin stále udržuje silnou fanouškovskou základnu. Podle posledních informací serveru CNBC se její největší část nachází v Číně. Téměř 80 % všech bitcoinových transakcí má svůj původ právě ve druhé největší ekonomice světa.

Americká investiční banka Goldman Sachs se pro změnu zaměřila na, pro ní ne tolik typický, výzkum z oblasti kryptoměn. Výsledky ukázaly, že za posledních několik měsíců držela největší podíl na všech bitcoinových transakcích Čína a čínský juan, a to na úrovni 77 %. Druhé místo pak patří dolaru s 19% podílem a na třetím se nachází euro s 1 %.

Čína si svůj vysoký podíl udržela i přesto, že tamní centrální banka v prosinci minulého roku zakázala finančním institucím jakékoliv obchodování s bitcoinem. Své rozhodnutí odůvodnila tím, že kryptoměna není nic jiného než nástroj spekulace. Tentýž rok, avšak o několik měsíců dříve, banka navíc přijala opatření, pomocí kterých měla odstřihnout bitcoinové obchodníky od přístupu k hlavním platebním systémům. Toto opatření však nebylo zcela úspěšné, jelikož několik systémů přežilo, včetně JustPay, který spadá pod druhou největší bitcoinovou burzu BTC China.

Co se týče výhledu do budoucna, Goldman Sachs očekává, že se bitcoin, jakožto prostředek směny, ještě více rozšíří. Stane se tak díky snadnosti a rychlosti vypořádání jednotlivých platebních příkazů, které jsou spjaty s minimálními či nulovými poplatky.

Investice do bitcoinu? Proč nezkusit fond.

Lupták: Bitcoin poroste se ztrátou důvěry v běžné peníze

Newsletter