25 tisíc dolarů za unci zlata?

Předpokládejme, že se píše rok 2000 a cena zlata se nachází na úrovni 250 dolarů za unci. Pokud by přišel někdo, kdo by tvrdil, že se během příštích deseti let cena žlutého kovu zosminásobí, pravděpodobně byste si poklepali na čelo. Faktem ale je, že přesně to se nakonec stalo. Z 250 dolarů se cena zlata vyšplhala na více jak 1900 dolarů za unci, a to přesně v rámci stanoveného času.

Je možné, aby se tato situace opakovala? Dle názoru Aviho Gilburta, provozovatele serveru ElliottWaveTrader.net, je přesně tohle scénář příštích několika desítek let. „Co kdybych za vámi přišel se slovy, že zlato čeká přesně takový odskok? Cena zlatých futures by se tak dostala nad 25 tisíc dolarů a index Gold Bug by přesáhl 15 tisíc bodů,“ napsal Gilburt pro server Market Watch.

Nejprve se ale podívejme na události předchozích let. V polovině roku 2011 cena zlata stoupala parabolicky, v některých dnech si dokonce připsala i 50 dolarů, aby se tak postupně dostala na úroveň 1900 dolarů za unci. Tehdy bylo prolomení hranice dvou tisíc dolarů pro mnohé naprosto jistou záležitostí. Tudíž pokud by tehdy přišel někdo s tvrzením, že cena žlutého kovu spadne o polovinu během dalších čtyř let, v tu chvíli by to byl naprosto směšný tip, který by v podstatě nebyl vůbec odlišný od toho, že se cena zvedne z 250 dolarů na více jak 1900.

Gilburt pak poukazuje na to, že v srpnu 2011 to byl právě on, kdo varoval investory. „Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně nacházíme v konečné fázi parabolického pětifázového růstu ceny zlata, uvažuji o tom, že hranice 1915 dolarů za unci je potenciální maximum,“ zněla Gilburtova slova, která tehdy napsal pro server Seeking Alpha.

V té době byl naprosto každý investor opojen představou prolomení magické hranice dvou tisíc dolarů, tudíž nikdo nebyl schopen spatřit hrozící a mnohem střídmější cenový vrchol. Jak už dnes víme, zlato si v září 2011 sáhlo na vrchol hodnoty 1921 dolarů za unci, což bylo pouhých šest dolarů nad Gilburtovým vytipovaným cílem. Poté ale nastala korekce, ve které se v podstatě nacházíme ještě dnes.

Jak Gilburt píše, mnozí se ho tehdy ptali, jak se dostal k tak přesnému odhadu. Dopomoci mu k tomu mělo využití Elliottovy vlnové teorie a Fibonacciho metoda. Aby byl Gilburtův odhad ještě více předvídavý, identifikoval si důležité body případné korekce. Z úrovně 1900 dolarů očekával propad minimálně na 1400 dolarů, přičemž více vsázel na úrovně 700 až 1000 dolarů za unci.

Ale zpátky do roku 2015. „Pokud by vám někdo řekl, že se cena zlata vyšplhá během deseti let až na desetinásobek současné hodnoty, jak byste reagovali?“ Přesně tím, kdo toto tvrdí, je sám Gilburt. Letošní rok je dle jeho názoru konečnou fází dlouhotrvající korekce, kterou vystřídá mocný býk trvající alespoň dalších padesát let.

„Pokud investoři četli mé analýzy během posledních tří let, musí mě vnímat více jako „medvědího“ investora. Teď ale měním tábor a přesouvám se do silného býčího trendu. Tento krok přichází v době, kdy se blížíme do další ale hlavně poslední sestupné fázi, která bude trvat ještě příštích šest měsíců,“ míní Gilburt.

Pokud se podíváte na vývoj indexu Gold Bug, který Gilburt doplnil o svou predikci do budoucích let (viz graf), je vidět, že projekce počítá během příštích deseti let s alespoň desetinásobným růstem ceny žlutého kovu.

Nutno podotknout, že tato predikce je založena výhradně na kvantitativních základech, především pak na Elliottově vlnové teorii. Ta počítá s tím, že se trhy pohybují v dlouhodobých cyklech, který vznikají na základě reakcí investorů na vnější fundamenty.

Sám Elliott předpovídal v roce 1941 sedmdesát let trvající vzestupný trend, jehož trvání mělo vydržet až do roku 2012. Tento růst nazýval v rámci své teorie supercyklem. Pokud bychom si jeho predikci ověřili, můžeme použít například vývoj indexu Dow Jones. Ten se v roce 1941 nacházel na úrovni 100 bodů, zatímco 70 let poté už dosahoval 180násobně vyšších hodnot. V případě indexu Gold Bug je tedy odrazovým můstkem hodnota 100 až 125 bodů. Pokud by se opět potvrdila platnost Elliottovy vlnové teorie, index by se během příštích padesáti let mohl přehoupnout i přes hranici 15 000 bodů.

Spadne z investic do zlata rez?

„Zlatý“ rok 2016

Newsletter