4 poprvé pro Herbalife – a jak (ne)hrají do karet protivníku Ackmanovi

Poslední měsíc je pro Herbalife ve znamení několika „poprvé“. Nejprve vystoupil investor Bill Ackman, který na pokles akcií společnosti vsadil 1 miliardu dolarů, a poprvé od zahájení svého boje proti Herbalife slíbil doložit konkrétní důkazy o tom, že jde vlastně o neuvěřitelný podvod srovnatelný s kauzou Enron. Akcie v reakci seskočily o 11 % níže, nejvíce za poslední 3 měsíce. Očekávaná prezentace však slibovanou smrtící ránu společnosti nepřinesla a akcie naopak vylétly během jedné obchodní seance o 25 % výš – poprvé ve své historii.

Zisk i tržby vyšší, očekávání však nenaplněno

Včera po uzavření trhu následovalo zveřejnění čtvrtletních výsledků, které přineslo další poprvé – poprvé od roku 2008 se společnosti nepodařilo naplnit očekávání Wall Street a zveřejněný očištěný zisk na akcii 1,55 dolarů těsně minul nastavenou laťku 1,56 dolarů na akcii. Ani tržby ve výši 1,31 miliard dolarů nepřekonaly předpokládanou úroveň 1,36 miliard dolarů. Akcie v poobchodní fázi oslabily o 10,8 %.

Dojem z výsledků nezachránil ani zvýšený výhled zisku, který nyní společnost pro celý fiskální rok očekává v rozmezí 6,17 až 6,32 dolarů na akcii. Trh čekal 6,30 dolarů na akcii a oznámený výhled byl opět zklamáním.

Společnosti Herbalife se přitom daří navyšovat tržby i zisk slušným tempem. Oznámené tržby znamenají meziroční nárůst o 7,1 %, oznámený očištěný zisk za 2. čtvrtletí je o vyšší o 10 % oproti stejnému čtvrtletí v loňském roce. Za 1. čtvrtletí zisk meziročně poskočil dokonce o 18 % – vypadá to tak, že zájem o produkty Herbalife neustále stoupá.

Podíl akcií obchodovaných na krátko na trojnásobku

To se však nedá říci o akciích společnosti – po jednorázovém raketovém nárůstu o 25 %, který umazal výraznou část ztrát od začátku roku, jsou aktuálně o 14 % níže. Ve včerejší poobchodní fázi v reakci na výsledky však propadly o dalších 11 %.

Výrazně se zvýšil i podíl akcií, které jsou obchodované na krátko – během dvou měsíců vyskočil na více než trojnásobek. Počet akcií, které byly nakoupené se spekulací na pokles ceny na konci června narostl na 27,3 % celkového počtu, přičemž na konci května činil tento podíl 15,21 %. Ještě na konci dubna činil přitom podíl akcií nakrátko pouze 8,45 %. Je možné, že za částí navýšení počtu krátkých pozic stojí právě Ackman.

Nový bojovník do týmu

Společnost Herbalife se snaží bojovat a vylepšovat své jméno, které investor Bill Ackman shazuje již od konce roku 2012. Minulý týden dokonce oznámila, že najala Alana L. Hoffmana z PepsiCo – odborníka na externí komunikaci a vztahy s veřejností, aby se od 25. srpna stal prvním výkonným viceprezidentem globálních firemních záležitostí a pomohl Herbalife s firemní prezentací a PR. Poslední poprvé v tomto výčtu novinek.

Akcie pod 42,75 dolary?

Práce to bude nelehká a souboj s Ackmanem ještě nějakou dobu potrvá – podle informací CNBC se na trhu spekuluje, že je v Ackmanově portfoliu velké procento opcí na prodej akcií Herbalife, které mají expirovat v lednu 2015. A aby se mu obchod vyplatil, musí do této doby akcie klesnout pod cenu 42,75 dolarů. Včera akcie uzavřely na hodnotě 67,48 dolarů.

Miliardář Ackman chce zničit Herbalife, zasadí smrtící úder?

Ackman na špatné straně barikády? Akcie Herbalife po jeho prezentaci +25 %

Newsletter