5 důvodů, které mohou stát za (ú)letem akcií NWR

Titul NWR nepřestává udivovat. Po nedávném propadu na konci července a začátku srpna, kdy se akcie podívaly až ke 2 korunám, včera bez nové kurzotvorné zprávy posílily o 22 % a dnes v jednu chvíli dokonce poskočily až o 44 %. Aktuální růst dosahuje 30 % a ceně se jen těsně nedaří udržet ještě před chvílí dosaženou hranici 4 Kč. Přitom objem není nijak závratný, aktuálně se dostává na úroveň 6,75 milionů Kč, zobchodovalo se zatím 1,79 milionů akcií. Ačkoli je potřeba mít na paměti, že u takovéto cenové úrovně (2 – 4 Kč) se jakýkoli menší výkyv v absolutní hodnotě promítne do procent daleko zásadněji, dnešní raketový nárůst je i přesto překvapením.

Co za tímto růstem stojí? „Žádný objektivní důvod není, co je za růstem, o tom můžeme jen spekulovat. Stále platí, že hodnota akcie NWR se blíží nule,“ komentuje situaci analytik J&T, Bohumil Trampota.

Tak pojďme tedy spekulovat:

 1. Vliv předchozích propadů

  „Velkou roli určitě hrál předchozí obrovský propad, akcie NWR tak růstem v posledních dnech dohnaly pouze část dřívějších ztrát a nyní se obchodují na podobné úrovni jako minulý týden ve středu,“ uvádí analytik KB Josef Němý.

 2. Uzavírání krátkých pozic

  Procento akcií využité ke spekulaci na pokles je vysoké, uzavírání těchto pozic – tedy potřeba akcii nakoupit – může po včerejším nárůstu stát i za dnešním nárůstem ceny. To je důvod, který je všemi analytiky uváděn nejčastěji.

 3. Spekulace

  Někteří investoři mohou spekulativně dokupovat akcie NWR a snažit se využít vyšší volatility titulu ke krátkodobým ziskům. Taková ruleta na českém písečku.

 4. Zvýšený zájem o uhelný sektor

  Zvýšený zájem o uhelný sektor je patrný především v USA – akcie jako ANR (Alpha Natural Resources), Arch Coal nebo Peabody Energy včera na NYSE uzavřely výše. Arch Coal o 2,3 %, akcie ANR dokonce o 8,2 %. Jako jeden z důvodů toto uvádí i Vladimír Vávra z Wood and Co. Že by se vlna optimismu dotkla i domácí NWR? V případě ANR jde však o reakci na lepší než očekávané výsledky, u NWR v tuto chvíli podle předběžných výsledků důvod k optimismu není. Kompletní čísla zveřejní NWR 21.8.

 5. Protože jde prostě o českou „penny stock“

  …a u takovýchto akcií je volatilita standardně vysoká. To se samozřejmě dotýká i důvodů 1. předchozí propad a 3. spekulace.

Ať už za dnešní rally stojí reálně cokoli, jedno je po vývoji v posledních měsících a před klíčovou mimořádnou valnou hromadou NWR 20. srpna jasné. NWR je prostě titulem pro otrlé.

NWR. Akcionáři vyskakují z potápějící se lodě

NWR propadá: Ubývají peníze, roste dluh, úpis akcií za zlomek ceny

NWR stále chybí podpora části věřitelů záchrannému plánu. Sejde se s nimi na konci srpna

 

Newsletter