8% sešup na čínských akciích. Peking přiškrtí pákové obchody

Čínský akciový trh v úvodu týdne propadl nejvýrazněji od roku 2008 po zprávě, že tamní regulátor finančního trhu zasáhl proti maržovým obchodům největších makléřských firem. Index Shanghai Composite propadl o 7,7 procenta a umazal tak letošní zisk. Na 60 procent společností v indexu zaznamenalo pokles o limitních 10 procent, z největší části se jednalo o finanční sektor, jemuž sekundoval sektor realit.

Peking oznámil přísnější pravidla pro maržové (pákové) investiční obchodování v obavách o udržitelnost již šest měsíců trvající rally. Během ní index vylétl zhruba o 63 % a regulátoři se snaží omezením rizikových obchodů předejít projevům nestability. „Čínští regulátoři nechtějí narušit rally jako takovou, pouze chtějí zajistit, aby byl finanční systém solidní a nedošlo k přílišnému zneužívání pákových obchodů,“ uvedl šéf strategie v hongkongské centrále společnosti Baring Asset Management.

Dnešnímu propadu Shanghai Composite předcházel desátý týden zisků v řadě, což je nejdelší růstová série od května 2007. Rally pomáhá růst tamního úvěrového trhu a spekulace na další zásah centrální banky ve prospěch ekonomiky ve směru snížení požadavků na bankovní minimální rezervy. Hongkongský index HSI ztratil bezmála 2 %.

Maržové obchody představují nákup/prodej cenných papírů s využitým úvěru/půjčky a využívají se především ke krátkodobým spekulacím na pohyb kurzu akcie a jsou spojeny s vysokým potenciálním výnosem, který je však vykoupen vyšší rizikovostí. Marží se zde rozumí minimální objem vlastních finančních prostředků vložených do realizace obchodu.

Newsletter