9 návyků vedoucích k bohatství

Finančně zodpovědní a úspěšní lidé se většinou nedostanou ke svému bohatství náhodou, nebo přes noc. K tomu aby člověk zbohatl je potřeba pevná vůle a dlouhodobá vize. Osvojení si potřebných návyků je jedním ze základních kroků, k dosažení bohatství. Tady je výčet 9 z nich, jež si můžete začít hned osvojovat.

Začněte brzy

Jak říká staré známé přísloví: Ranní ptáče dál doskáče.. nebo v tomto případě, stane se finančně nezávislé. Čím dříve necháte peníze pracovat za vás, tím více času mají na to aby mohly růst. Přemýšlejte o tom: Pokud byste investovali 10,000 dolarů, tedy nějakých 200,000 korun, a nechali je růst přes 40 let, za předpokladu 8 % výnosu za rok, skončili byste s více než 217,000 dolary. Pokud by jste však místo 10,000 investovali 20,000 dolarů mohli by jste překročit hranici 200,000 dolarů již během 10 let. Ať už je vaše situace jakákoliv, se spořením a investováním peněz je lepší začít dnes, než čekat do zítřka. Začněte hned.
 
Automatizujte

Pokud jde o finanční úspěšnost, vaším největším nepřítelem jste vy sami. Je až příliš snadné odkládat a zanedbávat to, co je potřeba udělat a mezitím podlehnout pokušení a utrácet více než byste měli. Je to svým způsobem ideální recept na to jak se nestat bohatými. Nejlepší způsob jak se před tímto chránit je automatizovat své úspory. To znamená nastavení pravidelných převodů peněz z běžného účtu na spořící a investiční účty. Tímto způsobem můžete chránit peníze, které byste jinak možná utratili.

Maximalizujte příspěvky

Pokud jde o příspěvky do důchodového spořícího účtu, pravděpodobně vám bylo sděleno, abyste začali pomalu, a postupně zvyšovali jejich objem nejméně o 1 % ročně. Pokud jste toto doposud odkládali, pak ano, dokonce i malý počáteční příspěvek je lepší než žádný. Problém je v tom, že malé úsilí může vést k malým výsledkům. Pokud chcete být bohatí, musíte to se svým důchodovým spořením myslet vážně.

Žijte jako byste byli chudí

Už jste někdy narazili na člověka, který byl nenáročný a skromný a pak jste byli překvapeni, když jste se později dozvěděli, že se jedná o velice movitou osobu? Vemte si příklad z Warrena Buffeta, jednoho z nejbohatších lidí světa, jež bydlí v domě který koupil v roce 1958 za $31,500 a jezdí v sedm let starém cadillacu. Milionáři jsou všude kolem nás a do mnohých z nich byste to v žádném případě neřekli. To je hlavně z důvodu, že své peníze šetří namísto toho aby se s nimi předváděli. Trik je v přijetí mentality „méně je častěji více“ a držet se jí i když se vaše příjmy a čisté jmění v budoucnu zvýší.

Vyhněte se pokušení

Pokušení žít nad poměry je všude kolem nás. TV, časopisy, přátelé, rodina, kolegové, je téměř nemožné abyste se vyhnuli tlaku utrácet. Problém je v tom, že překročení výdajů často vede k akumulaci dluhu a dlouhodobé finanční nejistoty. Snažte se vyhýbat negativním finančním vlivům jak jen to je možné. Vyhněte se nákupních center nebo se například odhlaste se z příjmu maloobchodních nabídkových e-mailů. Věci jež jsou pro vás pokušením nahraďte věcmi které vás motivují.

Buďte orientovaní na svůj cíl

Cíle nás inspirují, motivují a dávají nám smysl. Mnozí z nás mají společné cíle, jako je například splacení dluhů, koupě domu a odchod do důchodu v určitém věku. Možná máte jiný cíl, třeba zahájení vlastního podnikání nebo koupě druhého domu. Bohužel, cíle jsou snadno zastíněny každodenním stresem a jsou příliš často zapomínány a opomíjeny. Pokud jsou cíle jen letmými myšlenkami ve vaší mysli, ztrácejí svůj význam a vliv na vaše chování. To vede ke špatným finančním návykům a váš sen o zbohatnutí zůstává pouhým snem. Pokud chcete aby se sny staly realitou, soustřeďte se na své cíle, věnujte čas přemýšlením o nich, dejte jim prioritu.

Vzdělávejte se

Úspěšní investoři věnují čas studiu klíčových finančních pojmů, učí se co dělat a co nedělat, a drží krok s aktuálními trendy. Využívají příležitosti, expandují svoje vědomosti a vystavují se finančním informacím na denní bázi. Vezměte si z nich příklad a začnete pravidelně číst například CNBC, Forbes, nebo Roklen24.cz. Staňte se oddanými studenty peněz, a zvládněte vědu zbohatnutí. Dávejte však pozor abyste to nepřehnali a neřídili se jen informacemi z důvěryhodných zdrojů, spoléhejte trošku i na sebe a na svůj úsudek.

Diverzifikujte své portfolio

Úspěšní investoři ctí pravidlo neinvestovat své peníze jen do jedné věci. Diverzifikujte – rozšiřte své bohatství na celou řadu investic, od akcií, podílových fondů, ETF a dluhopisů, nemovitostí a sběratelských předmětů. Diverzifikované porfolio znamená, že můžete mít více zdrojů růstu a chránit se před finančním krachem, pokud jedna z vašich investic nevyjde. Snadným způsobem jak dosáhnout diverzifikace je investovat do aktiv nějakého správně řízeného fondu, jako je například ETF či investiční fond (REIT), jenž mohou dokonce nabízet v některých případech i stabilní příjem, Pokud nemáte peníze na nákup nemovitosti, můžete investovat do nemovitostních podílových fondů. Přečtěte si více o crowdfundingu, který nyní dává průměrným investorům možnost podporovat startupy.

Utrácejte abyste vydělali

Impulzivnost, naivita a emoce, zejména chamtivost a strach mohou vážně bránit vašim šancím stát se bohatými. Nejlepší způsob jak se před tímto ochránit, je nejprve investovat své peníze s týmem finančních profesionálů. To znamená využití služeb kvalifikovaných a zkušených finančních poradců a účetních. Ano, spolupráce s těmito profesionály vás bude asi něco stát, ale pokud jste naprostý laik a světu financí (zatím) nerozumíte, jejich odbornost a objektivita vám může pomoci ušetřit případné vysoké ztráty. Až budete pracovat s poradcem, ujistěte se, že jste stále zapojen a víte, kam vaše peníze směřují – a proč.

Newsletter