Dolar oslabuje oproti japonskému jenu o 0,7 %, ostatní měnové páry mohou reagovat na vyjádření centrálních bankéřů, která jsou plánovaná dnes na 15:30 (Lagardeová za ECB, Powell za Fed, Ueda za Bank of Japan, Bailey za Bank of England).

Průmysl se odrazil ode dna. Automobilky vyrábí téměř stejně jako loni

Car production line

Českému průmyslu se daří lépe, než se očekávalo. I tak se ale stále propadá. Hodnoty obkreslují písmeno „V“, ale stále je příliš mnoho rizik na sázku, že jsme z nejhoršího venku.

Průmyslová produkce v červenci vzrostla oproti červnu o 5,7 %. Nicméně z velmi nízkých červnových hodnot jde stále o meziroční propad o 5 %. Hodnota nových zakázek poklesla meziročně o 3,6 %. Automobilová výroba se vrátila téměř na úroveň loňského roku. Po obřích propadech o 81 % a 50 % v nejkrizovějších měsících je nyní za červenec meziroční změna „pouhých“ 0,7 %. I přes standardně slabší prázdninové měsíce tak situace v české ekonomice vypadá nadějně a oči se tak upínají zejména k možné druhé vlně a případným vládním opatřením, která by mohla ostré „V“ přepsat druhým dnem na „W“.

Vedle toho Český statistický úřad zveřejnil data o stavební produkci, která meziročně spadla o 10,4 %. S tím souvisí i smutná statistika nižšího počtu zahájených bytů, kterých je meziročně o 11,3 % méně. Také dokončených bytů je o 9,3 % méně než vloni ve stejnou dobou. Současně s tím poklesl počet zaměstnanců ve stavebnictví.

Bez zajímavosti nebyla také česká obchodní bilance, která v letos do července zaznamenala přebytek 65,2 miliardy korun. Meziročně je tak obchodní bilance nižší o 38,3 miliardy. Koronavirus se podepsal jak na dovozu, který poklesl o 10,6 %, tak na vývozu, jenž klesl ještě více, o 11,8 %. Pozitivní je však meziměsíční růst, který byl jak v dovozu, tak ve vývozu.

Koruně se včera nedařilo a na konci dne oslabila jak proti euru, tak proti dolaru. S dolarem svedla boj zejména dopoledne, kdy odvrátila silné oslabení až nad 22,45 USDCZK, ale i tak zůstala na konci nad 22,4 USDCZK. U eura byla situace podobná, i když o něco mírnější. Dopolední oslabení nad 26,55 EUCZK tak skončilo nakonec jen těsně pod 26,5 EURCZK.

Ve Spojených státech se včera z důvodu Labor Day neobchodovalo. Ze zahraničních dat tak byla zajímavá pouze průmyslová produkce v Německu, která byla výrazně pod očekávání. Analytici sice nečekali stejný růst jako v červnu, kdy se průmysl vyšplhal na 9,3 %, ale přesto předpokládali solidních 4,7 %. Místo toho nakonec průmysl rostl o pouhé 1,2 %, což je významný propad růstu oproti květnu a červnu. Pro představu to znamená, že je německý průmysl o desetinu níže, než byl před rokem.

Na eurodolaru byl včera jasným vítězem dolar, i když konečné posílení bylo spíše jen kosmetické. Dolar se z hodnot kolem 1,1840 EURUSD postupně s mírnou ranní korekcí dostal až pod 1,182 EURUSD a stabilizuje si tak získanou pozici z minulého týdne.

Dnešek bude dat relativně plný. Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem financí a Českou národní bankou zveřejní údaje o finanční aktivitě vlády ČR. ČSÚ dále zveřejní zajímavá data o pravděpodobném propadu návštěvnosti českých hotelů. V Německu jsme sledovali obchodní bilanci a ve Spojených státech nás čeká celá řada úpisů státních dluhopisů, ale také statistika spotřebitelských úvěrů. Hlavní zprávou dne ale bude odhad růstu HDP za druhý kvartál v eurozóně. Očekává se, že se meziročně propadne o 15 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1819 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1757 do 1,1891 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,49 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,40 až 26,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,22 až 22,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter