Pravidelně dvakrát do týdne, v zimě roku 1987, studenti žijící na kolejích university Fundan v Šanghaji, slýchali zhruba kolem půlnoci známé klepání. Za dveřmi tehdy stál drobný, obrýlený student filozofie, který si prodejem chleba přivydělával na studium, začíná zajímavý příběh agentura Bloomberg.
Klepajícím byl Guo Guangchang. Vydělával zhruba 30 juanů (cca 4,80 dolaru) měsíčně, čímž si zdvojnásoboval svůj příjem během studií. „Dostával jsem sice vládní dotace, ale životní náklady byly příliš vysoké,“ řekl Guo.
Guo má teď peněz víc než dost. Jeho velkým vzorem je prý Warren Buffett a možná právě proto je Guo nyní jedním z magnátů, určujících tvář čínského obchodu a jeho výdělky ho řadí na osmé místo žebříčku nejbohatších lidí v Číně. Na rozdíl od státních podniků, které tradičně kupují zdroje, jako jsou doly či ropná pole, aby podpořily čínskou ekonomiku, se čínští podnikatelé jako je Guo poohlížejí po nových technologiích a investicích především v zahraničí.
„Naším cílem do budoucna je zaměřit se na sektory, ve kterých může být život čínské střední třídy zlepšen. Například zdraví, cestování, volný čas, vzdělání a internet,“ řekl Guo, předseda Fosun Group disponující 48 miliardami dolarů aktiv, jehož jmění se odhaduje na 5,7 miliardy dolarů pohledem rankingu Bloomberg indexu miliardářů.
Od roku 2010 Fosun (656) investoval více než 3,4 miliardy dolarů do zahraničních aktiv včetně francouzského resortu Club Mediterranee SA, JPMorgan Chase, One Chase Manhattan Plaza v New Yorku nebo do Raffaele Caruso, italského výrobce obleků o průměrné hodnotě 3.300 dolarů za kus, vysledovala agentura Bloomberg.
Rostoucí bohatství
Guo vybudoval společnost Focus po vzoru Buffettovy holdingové firmy Berkshire Hathaway. Zaměřuje se speciální finanční investice, například zajištění dlouhodobého financování a potenciálem oslovit široký počet čínských podniků, uvedl k němu pro Bloomberg Eugene Qian, šéf Citigroup pro oblast bankovnictví v Číně. „Hodně lidí by chtělo být takzvaným čínským Buffettem, ale jen málokdo to dokáže,“ řekl Qian. S tím, že Guo Guangchang se cíli zatím zdá být nejblíže.
Další čínští podnikatelé se tím, pro koho je vzorem Buffett, inspirují a začínají čím dál tím víc hledat investice v zahraničí. Jako například podnikatel Jack Ma, zakladatel největší čínské e-commerce společnosti Alibaba Group Holding Inc., která letos koupila podíl v americké TangoMe Inc (posílání zpráv) a aplikaci Lyft Inc., sdružující řidiče a spolujezdce. Dalším příkladem je Wang Jianlin, čínský miliardář a předseda Dalian Wanda Group, která v roce 2012 koupila americké kino řetězce AMC Entertainment Holdings za 2,6 miliardy dolarů včetně dluhu. V loňském roce pak koupila britskou společnost Sunseeker International vyrábějící luxusní jachty.
Cesta vzhůru
Guo vyrostl ve městě Hengdian, provincii Zhejiang. V malém zemědělském městečku nedaleko Šanghaje, které je nyní oblíbeným místem pro dovolenou a sídlem filmových studií v Hollywoodském stylu. Rýže podávaná se sušenými okurkami byla nejčastějším pokrmem dnes již úspěšného miliardáře.
V 18 letech Guo získat od státu stipendium na prestižní univerzitě v Šanghaji, kde se poprvé projevil jeho zájem o filozofii, v té době se totiž Čína začínala otevírat západnímu myšlení a ideologii. „V roce 1985 zažila Čína duševní emancipační posun,“ řekl Guo a vzpomíná, jak třída filozofie byla pokaždé plná. “Ten rok byla naše země pravděpodobně nejvíce otevřená. Můžete tomu říkat impulzivnost dospívání – každý měl zájem se něco dozvědět.“ Po dokončení školy začal Guo pracovat na univerzitě komunistického svazu mládeže, po dobu tří let, dokud se mu v roce 1992 neozval bývalý nejvyšší čínský vůdce Deng Xiaoping.
Hvězdy z Fudan univerzity privatizují
„Čínská ekonomika a vláda byly velmi otevření a tím se naskytlo mnoho příležitostí. Tak jsem dal dohromady pár přátel, někteří absolventi, někteří ne a rozhodli jsme se této situace využít,“ vzpomíná Guo.
Počáteční kapitál byl z vlastních úspor a tvořil 38 tisíc jüanů. Fosun, jehož čínské jméno Fuxing znamená „hvězdy z Fudan univerzity,“ zažil první zlom v roce 1993, kdy společnost vydělala 100 milionů jüanů prodejem diagnostické soupravy protilátek proti hepatitidě.
Další velká příležitost přišla na začátku roku 2000, kdy Čína začala s privatizací státních podniků. Fosun investoval do Šanghajské společnosti Yuyuan Tourist Mart a stal se tak jejím největším akcionářem. Firma, která byla dříve kontrolována především městem, má zastoupení v různých obchodních odvětvích, jako jsou obchodní domy, klenotnictví či zábavní obchody.
V roce 2003 se Fosun podílel také na privatizaci Nanjing Steel Group, která má zastoupení v různých obchodních odvětvích jako jsou nákupní obchody a zábavní střediska.
Společenský status
Ten samý rok se stal Guo delegátem čínského zákonodárného orgánu – Národního lidového kongresu. Členství v takovém orgánu nabízí lepší společenské postavení a někdy tak usnadní společnosti expanzi do nových oblastí, popisuje pro Blooomberg Willy Lam, asistent profesora na čínské univerzitě v Hongkongském centru pro Čínská studia. „Ukazuje se, že jste přijat čelními představiteli,“ řekl Lam. „A ti jsou považováni za někoho velice důvěryhodného v naší komunitě.“¨
Guo řekl, že důležitým prvkem při obchodování, jsou pracovní vztahy a striktní dodržování zákonů a regulací. V roce 2007 se Guo začal poohlížet v zahraničí. Fosun International, část firmy později nejvíce těžící z akvizic v zahraničí, upsala své akcie na Hongkongské burze v tom samém roce.
Model Buffett
Zatímco zakladatelé Fosunu plánovali expanzi do zahraničí, začali brát v úvahu odlišné business modely – konglomerátu, zabývajícího se širokým spektrem oblastí od nemovitostí až po přístavy, postaveného Li Ka-shingem, nejbohatším mužem v Asii. Vykoupením titánů jako je Carlyle Group LP a Bain Capital Partners LLC, které používají pákový efekt na zvýšení návratnosti. Nakonec se rozhodli pro přístup, jaký měl Buffett. „Přemýšleli jsme nad dlouhodobějším řešením získávání finančních prostředků a pak jsme si vzpomněli na pojištění a Buffettův model,“ řekl Guo.
Od té doby Fosun investoval do Yong An Insurance v Xi´anu a Peak Reinsurace V Hongkongu. Pojištění tak nyní tvoří asi dvě pětiny aktiv firmy. Jejich první zahraniční obchod byl v červnu 2010, kdy Fosun zaplatil 40 milionů eur za desetinu společnosti Club Med (běžně známé jako Club Méditerranée). Jde o francouzskou společnost, pod kterou spadají resorty ve více než 40 zemích. Od té doby nashromáždil menšinové podíly v řecké společnosti Folli Follie, zabývající se prodejem šperků a kabelek nebo v německé soukromé bance BHF-Bank.
Fosun plánuje v příštích pěti letech minimálně zdvojnásobit svůj majetek, chce se zabývat akvizicemi ve zdravotnictví, turismem a módním průmyslem v USA a Evropě, říká Guo.
Předpovědi pro čínského Buffetta
Kopírování úspěchů Buffetta je vysoce nastavená laťka. Velká rozmanitost v investicích společnosti Fuson může ve výsledku být problém při pokusu Guo o dosažení stejného úspěchu jako Buffett, říká například Joel Backaler, autor knihy „China Goes West: Everything You Need to Know About Chinese Companies Going Global.”
„Individuálně má každá obchodní jednotka šanci na úspěch v zahraničí, ale když se na to podíváte v celkovém měřítku, na rozsah jejich portfolia, vyžaduje to sofistikovanost a zkušenosti, které Fosun v současné době nemá,“ řekl.
Guo je přesvědčen, že vše je pouze o rozložení a rovnováze: rozšířit Fosun rychle, ale ne zas tak moc rychle. Za tímto účelem začal praktikovat tai-chi, staré čínské bojové umění, kde jeho provozovatelé usilují o dosažení harmonie mezi protichůdnými silami jin a jang. Guo, kterého k tai-chi přivedl zakladatel společnosti Alibaba, vytvořil v prostorách společnosti Fosun místnost na procvičování tai-chi pro vedení společnosti. „Udržovat rovnováhu při rychlém a plynulém růstu je vždy velmi důležité,“ řekl Guo. „Je to skoro umění.“