Přijde velký propad cen mědi?

Cena mědi nedávno zastavila své ostré poklesy ze začátku tohoto roku, přesto však podle Capital Economics není vyloučené, že kov bude obchodovat na ještě nižší cenové úrovni během druhé poloviny roku. „Očekáváme obnovenou slabost ceny mědi v průběhu letošního roku a to hlavně z důvodu zvýšené nabídky a klesajícího čínského importu v důsledku slábnoucí poptávky ze strany finančních transakcí“ řekla Caroline Bain, komoditní ekonomka u společnosti Capital Economics.

Cenový pohyb tohoto drahého kovu je tento rok jak na horské dráze. Červený kov, jenž se používá téměř ve všem od výroby automobilů až po stavbu domů, spadl na začátku roku na své čtyřleté minimum 6440 dolarů za tunu a to zejména kvůli obavám ohledně tvrdého vládního zákroku proti používání mědi jako kolaterálu pro nabídky financování v Číně – největším trhu s mědí.

Nicméně obavy začaly mizet v posledních měsících a ceny mědi se pomalu vzpamatovávaly, čemuž napomáhal i slabší dolar. Známky stabilizace čínské ekonomiky, snížily celosvětové zásoby mědi a zpomalily růst nabídky ze strany měďových dolů. To však nemění nic na faktu, že mnozí analytici varují investory před přílišným nadšením, které vyneslo v posledních dnech ceny mědi až na úroveň 7123 dolarů za tunu.
 
Existuje mnoho faktorů, jenž by mohly v následujících týdnech a měsících způsobit zásadnější propad ceny mědi, včetně zvýšené produkce mědi způsobené existencí dvou nových dolů, jenž byly v červnu uvedeny do provozu v Chile. Mimo to, společnost Freeport McMoRan čerstvě oznámila předběžnou dohodu s indonéskou vládou, která naznačuje možnost znovuobnovení exportu, poté co byl zastaven po neshodách ohledně vývozních daní na začátku tohoto roku. To by zcela jistě vedlo ke zvýšené nabídce mědi na trhu.  

Mezitím, na straně poptávky, Capital Economics očekává, že obavy z využívání komoditních úvěrů v Číně znovu vyplují na povrch, což bude mít za následek opětovné oslabení cen mědi. „To by mohlo vést k odlivu zásob mědi v Číně, což by vyloučilo možnost nedostatečného globálního zásobování“ řekla společnost Capital Economic, podle které se cena mědi na konci roku bude pohybovat na úrovni 6500 dolarů za tunu, tedy 9 procent pod aktuální úrovní.

Ne všichni analytici však předpovídají pokles ceny mědi, najdou se i tací, kteří naopak předpokládají růst, a to hlavně v případě, že bude i nadále pokračovat pozitivní sentiment ohledně čínské ekonomiky. „I když je zde potenciál pro korekci, v určité fázi v průběhu příštích několika měsíců budeme svědky vyšší ceny na základě výhledu nejen pro Čínu, ale i vcelku povzbudivého výhledu pro USA“ řekl Ric Spooner, hlavní analytik společnosti CMC markets.  

Nicméně Spooner neočekává dramatické zvýšení cen a uznává rizika poklesu. „Co se týče Comex mědi, mnou předpokládaná hranice se pohybuje kolem 3,5 dolarů za libru, tedy nějakých 7,000 dolarů za tunu“ řekl.

„Měna je také faktorem. Momentálně zažíváme slabost amerického dolaru, který je podpůrný k dolarové kotaci cen mědi, ale existuje riziko, že trh začne předpovídat zvýšení sazeb dříve nežli později, což by mohlo být dalším limitujícím faktorem, z důvodu posíleného dolaru“ dodal.

Podle Capital Economics, cenu průmyslového kovu čeká zářné období během příštího roku. „Očekáváme, že se ceny začnou zotavovat v roce 2015 a to zejména z důvodu silnějšího globálního růstu jenž zvýší poptávku v době klesající důlní vyhlídky v oblasti dodávek od roku 2016,“ řekl.

Prognóza společnosti Capital Economics pro konec roku 2015 je 7200 dolarů, což je 350 dolarů nad 6850dolarovým konsensem.

Newsletter