Cenové tornádo zrychluje i v prosinci

Klíčové body

  • Ceny stále rostou. Meziroční inflace v České republice zrychluje a v prosinci dosáhla 6,6 %.
  • Meziroční inflace zrychluje i v USA, kde v prosinci dosáhla 7 %. Nejvyšší hodnoty od roku 1982.
  • Koruna se pohybuje stále blíže hodnotě 24,3 koruny za euro. V následujících týdnech očekáváme korekci.
Zdroj: Depositphotos

Cenové tornádo pokračuje. Ceny dle nejnovějších údajů dále rostly v České republice i v USA. Spotřebitelské ceny v České republice vzrostly v prosinci proti listopadu o 0,4 %. Meziroční růst cen pak činil dle očekávání 6,6 %. Průměrná inflace za rok 2021 tak činila 3,8 %, což je o 0,6 procentního bodu více než v roce 2020. Průměrná inflace v roce 2021 tak byla nejvyšší od krizového roku 2008. Meziroční inflace rostla výrazně i v USA, kde v prosinci dosáhla 7 % – poprvé od roku 1982.

Za významným meziročním růstem inflace v prosinci stály především oddíly potravin a nealkoholických nápojů, dopravy a imputovaného nájemného. Mezi potravinami zdražují pekárenské výrobky zhruba o 6,6 %, mléčné výrobky o 5,9 %, cukr o 17,5 % zelenina o 13,5 % a např. brambory o 18,6 %. Za růstem cen potravin pak stojí především velmi silná domácí i zahraniční poptávka, nedostatky pracovní síly, narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců a další růst nákladů v sektoru.

Pohonné hmoty v České republice zdražily meziročně o 29,2 %, což se vedle peněženek běžných spotřebitelů projevuje i v nákladech a nákladové struktuře jednotlivých výrobců, kdy dochází k posílení růstu cen u dalších skupin zboží. Meziročně výrazně zdražila i skupina automobilů o 10 %. Růst cen automobilů v prosinci zrychloval i proti listopadu a výraznou měrou se na tomto jevu podílí právě i růst ceny ojetin, které se ukazují jako žádaná alternativa proti novým automobilům, kde stále ještě platí relativně dlouhá čekací doba, která v některých případech přesahuje i šest měsíců.

Zpomalení růstu cen v České republice by mělo přijít pozvolna v průběhu roku 2022. Na jaře lze očekávat stále vysoké hodnoty meziročního růstu cen v okolí hranice 6 %. Od léta by inflace mohla zpomalovat i vlivem vyšší srovnávací základny z poloviny roku 2021. Pro rok 2021 platil právě opak, kdy byla cenová hladina srovnávána s relativně nízkými hodnotami z roku 2020. Významným rizikem pro vývoj české inflace je vývoj pandemické situace a související vývoj ekonomické situace ve světě.

Pokud dojde ke zhoršení pandemické situace a dalším uzavírkám ekonomiky, pak lze očekávat prohloubení nedostatků, prodloužení čekacích lhůt a pokračování vysokých cen v ekonomice. Na významné ochlazení trhu práce, domácí a zahraniční poptávky, což jsou významné inflační tlaky, v Roklen nesázíme.

Pokračování vysoké inflace vytváří pro Českou národní banku prostor pro pokračování utahování měnověpolitických podmínek, kdy by úrokové sazby během letošního roku měly dle našich odhadů pokořit hranici 5 %. Další utahování měnové politiky a rozšiřování úrokového diferenciálu je silným fundamentem pro zpevňování koruny, která se teď pohybuje na historicky silných hodnotách.

V Roklen očekáváme v následujících týdnech korekci, ale stále sázíme na dlouhodobě silnější korunu. Rizikem silnější koruny je utahování měnověpolitických podmínek a případné navyšování úrokových sazeb ve světových centrálních bankách. Problematicky se může také jevit vývoj pandemie a další mutace viru, která by mohla otřást důvěrou obchodníků a snížit ochotu riskovat, což se běžně projevuje na oslabování rizikovějších měn, kam patří právě česká koruna.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1462 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,92 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1390 do 1,1472 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,21 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,27 až 24,44 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,18 do 21,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , Bloomberg, Reuters

Newsletter