Komoditní měny patřily během příchodu pandemie na začátku roku 2020 k těm nejvolatilnějším. Například norská koruna vůči euru skokově oslabila o více než 30 procent. To jsou extrémní výkyvy. Pro představu, na páru eura s korunou by to znamenalo, že by domácí měna vůči té evropské z předcovidových 25,00 za euro oslabila zhruba na 33,00 EURCZK. Ropa ale z historického propadu před dvěma lety prakticky bez přestávky posiluje. Nyní se cena Brentu pomalu blíží k hranici 100 dolarů za barel, což pro komoditní měny znamená potenciál posilování kurzu.
Níže se podívejme na týdenní graf norské koruny vůči euru, kde můžeme sledovat prudké oslabení i následný trend zpětného posilování norské měny. Ta si po prvotním výprodeji postupně připisuje zisky v rámci klesajícího trendového kanálu. Momentálně se norská koruna pohybuje poblíž horní hranice této formace, což obecně platí jako dobrý signál pro potenciální otevření krátké pozice ve snaze profitovat z pokračování nastoleného trendu.

Pokud se na daný měnový pár podíváme na kratším horizontu optikou denního grafu, vidíme jistou konsolidaci v rámci dlouhodobějšího trendu. Koruna od svého postcovidového maxima vytvořeného koncem loňského října osciluje kolem kulaté hranice 10,00 EURNOK. Po vytvoření nižšího maxima poblíž 10,40 EURNOK v rámci pandemického trendu koruna začala tvořit formaci symetrického trojúhelníku, a to nejen v rámci kurzu, ale i oscilátoru RSI.
Kurz se od té doby také formuje do strmějšího klesajícího trendového kanálu, kterému však zatím odolává oblast podpory v blízkosti 9,90 EURNOK. Aktuální hodnoty poblíž horní hranice klesajícího trendového kanálu na 10,10 EURNOK se tedy na swingovém horizontu jeví být rozumné pro zvážení vstupu do krátké pozice. Aktuální pauza růstu cen ropy by mohla mít na svědomí posun k 10,20 EURNOK, kde se nachází horní hranice zmiňovaného postcovidového dlouhodobého trendu, u něhož by se nacházela alternativní možnost pro otevření obchodu.

Konečně se podívejme na nejkratší námi sledovaný časový rámec, tedy na čtyrhodinový graf. Zde je aktuálním obchodním pásmem oblast mezi 9,90 a 10,20 EURNOK. V rámci příštích dnů či týdnů tak bude důležité sledovat pokoření červené rostoucí trendové linie, kterou se měnovému páru v letošním roce nedaří prorazit. Její případné pokoření otevře koruně cestu k opětovnému testování supportu na úrovni 9,90 EURNOK a zvýší šance pokračování klesajícího trendu ve směru 9,70 EURNOK, kam by ji mohla pomoci rostoucí cena ropy a očekávané utahování měnové politiky norskou centrální bankou.
Cena ropy brent od propadu z konce listopadu prudce roste a není možné vyloučit její posun k hranici 100 dolarů za barel. Takovýto pohyb by norské měně k novým maximům bezesporu pomohl, překoupená komodita však může projít korekcí v řádu desítek procent, jak jsme již byli v rámci rostoucího trendu této komodity od příchodu pandemie několikrát svědky, proto je namístě zvýšená pozornost a úzké stop lossy.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1416 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,60 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1342 do 1,1474 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,27 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,26 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,15 až 24,35 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,14 do 21,38 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters