RoklenFx: Japonský jen je proti dolaru nejslabší za 30 let

Klíčové body

  • Japonský jen se během čtvrtka podíval nad hodnotu 150 jenu za americký dolar.
  • Pozice Bank of Japan je stále stejná. Úroveň sazeb zůstane nízká. Inflace je pod kontrolou a poptávka příliš slabá.
  • Lze očekávat intervence ve prospěch silnějšího jenu. Jejich dopady budou omezeny vysokým úrokovým diferenciálem.
Tokyo, zdroj: Unsplash

Japonský jen se během čtvrtka podíval nad hodnotu 150 jenů za americký dolar. Na těchto hodnotách se nepohyboval už více než třicet let. Slábnoucí jen vyvolává řadu spekulací ohledně intervence japonské vlády a tamní centrální banky, která by mohla pomoci s alespoň mírným posílením japonské měny. Oslabení jenu doprovázelo prohlášení z Bank of Japan ohledně dalšího nákupu aktiv. Japonská centrální banka ohlásila záměr nákupu vládních dluhopisů v objemu okolo 250 miliard jenů, tedy zhruba 1,67 miliard amerických dolarů, či 41,67 miliardy českých korun. Cílem je tlačit na pokles výnosů dluhopisů. Přitom globální trend výnosů vládních dluhopisů je víceméně rostoucí.

K oslabení japonského jenu přispělo i prohlášení guvernéra Bank of Japan v minulém měsíci, kde ujišťoval trhy, že úroveň úrokových sazeb v Japonsku zůstane nadále nízká. V současné době se tak zdá zřejmé, že jen nemůže výrazně posilovat, pokud bude úrokový diferenciál proti dalším světovým ekonomikám stále vysoký. Navíc můžeme očekávat i jeho rozšiřování, protože Fed, ECB a řada dalších centrálních bank plánuje zvyšování úrokových sazeb právě pro boj s rostoucími cenami. To by tlačilo na další oslabení jenu nejen proti dolaru, ale i ostatním světovým měnám.

Neochota zvyšovat sazby je v Japonsku do jisté míry pochopitelná. Tamní ekonomiku dlouhé roky charakterizovala velmi nízká inflace. Centrální bankéři proto primárně řešili opačný problém, a to, jak zabránit nechtěné deflaci. Volba padla mimo jiné na rozsáhlé a dlouhotrvající programy kvantitativního uvolňování. Po letech náročných bojů může být růst inflace v vítanou změnou.

Srpnová inflace dosáhla v Japonsku 3 % a i přes její predikovaný růst nečekáme, že by se měla dostat na dvouciferné hodnoty. I s přihlédnutím na pětiletý průměr lze pochopit, že centrální bankéři nevyráží okamžitě do tvrdého boje s rostoucími cenami. Vyhodnocují data a zvažují možnosti dle jejich střednědobých a dlouhodobých dopadů na ekonomiku. Dle prognózy centrální banky klesne jádrová inflace v Japonsku v dalším roce k blízkosti dvou procent. Tamní poptávka je navíc relativně slabá a zvýšení sazeb by ji mohlo ještě více utlumit. Tomu se chce Japonsko vyvarovat. Obzvláště, když zvážíme světový ekonomický výhled pro další rok, kdy se v řadě zemí očekává alespoň technická recese.

Problémem ale zůstává velmi slabý jen, a proto se stále více spekuluje o intervencích ve prospěch jeho posílení. Tento záměr ale bude tvrdě narážet na zmíněnou situaci okolo úrokového diferenciálu Japonska proti dalším světovým ekonomikám. Jakákoliv devizová, či jiná intervence (mimo navýšení sazeb), proto bude mít omezený efekt. I přesto by rázná akce Bank of Japan mohla vést k alespoň krátkodobému posílení jenu. Pro obchodníky s touto měnou je tak nyní klíčové sledovat kroky japonské centrální banky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 0,9811 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 113,13 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9743 do 0,9879 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 25,00 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,48 až 24,57 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,81 do 25,19 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter