Prosincová data indexu PMI ukázala další zhoršení podmínek v českém průmyslu. Přestože zhoršení nebylo tak výrazné jako v minulém měsíci, je zřejmé oslabení tuzemské i zahraniční poptávky. S tím souvisí i snížení objemu průmyslové produkce a nových zakázek. Zpomalení bude mít vliv i na zaměstnanost v průmyslu, která začala klesat. Firmy v průmyslu očekávají pokles produkce v dalších měsících. Nálada dle měření byla nejhorší od května roku 2020. Index také poukázal, že růst cen vstupů v prosinci opět nabral na dynamice.
Index PMI přesto mírně vzrostl z listopadových 41,6 bodu na prosincových 42,6 bodu. Úroveň 50 bodů je hranicí mezi růstem a poklesem průmyslu. Výsledek tak stále ukazuje na kontrakci sektoru. Exportně orientovaná česká ekonomika i průmysl trpí silnou inflací a ochlazením poptávky na klíčových trzích v rámci EU. A to i přesto, že se firmy snažily zvýšení cen výrobních vstupů nepřenášet v plné výši na své zákazníky za účelem podpory odbytu. Tyto problémy budou sektor zřejmě provázet po celý rok 2023, kde S&P Global odhaduje pokles produkce o 0,7 %.
V rámci průmyslu eurozóny došlo také ke zvýšení indexu PMI z listopadových 47,1 na prosincových 47,8 bodu, což je maximum za poslední tři měsíce. Zhoršování situace v posledním měsíci loňského roku mírně zpomalilo. Intenzita inflačních tlaků polevila a došlo i k zlepšení stability v dodavatelsko-odběratelských řetězcích. Spotřebitelská poptávka byla však stále relativně slabá, což se projevilo i v nízkém nárůstu nových objednávek a vyšším objemu zásob.
Na rozdíl od průmyslu v ČR rostla v průmyslu eurozóny zaměstnanost. Nálada ohledně budoucího vývoje byla nejlepší za posledních sedm měsíců. Sedm největších ekonomik eurozóny ale stále zaznamenalo výsledek pod 50 bodů. Země jako Německo, Francie, Itálie zaznamenaly zlepšení, zatímco nálada v Řecku se propadla na minimum za poslední dva roky.
Česká koruna ani přes špatný výsledek měření nálady neoslabovala a stále se proti euru drží pod hranicí 24,20 za euro. Koruna je totiž stále zajímavá pro obchodníky a investory díky vysokým výnosům korunových aktiv a stabilitě kurzu díky aktivitě ČNB na devizovém trhu. Vývoj české ekonomiky, jak vidíme výše, není výrazně horší než vývoj v eurozóně. Tlaky na slabší korunu proto zatím neposilují. Klíčová budou další měnověpolitická zasedání ECB. Příznivý vývoj kurzu v současné době vybízí k uskutečnění alespoň části plánované směny z korun do eura, či přímo k předzásobení se eurem pro platby v blízké budoucnosti.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0655 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0610 do 1,0700 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,17 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,68 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,10 až 24,28 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,54 do 22,79 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME