Sezónnost finančních trhů: Jaké jsou příležitosti letních měsíců?

Zdroj: Depositphotos

Fakt, že finanční instrumenty často rostou a klesají v cyklech, asi nikoho nepřekvapí. Sezónnost je s finančními trhy spojená od nepaměti. Například rčení „Sell in May and go away” za svou kariéru už pravděpodobně slyšel snad každý investor nebo trader. Samozřejmě, pokud by takové říkanky fungovaly, dělal by to tak každý. V reálněm životě je to trochu složitější, trendy sezónnosti ale opravdu můžeme najít na mnoha instrumentech. Při správném použití tak mohou být v naší investiční a traderské kariéře velmi nápomocné.

Připravil jsem již druhý díl série o sezónnosti v investicích a tradingu (první díl je dostupný ZDE). V této epizodě jsem se zaměřil na aktuální sezónní trendy, které stojí za pozornost.

Letní měsíce jsou známé hlavně pro svoji nízkou volatilitu a celkově nízkou aktivitu účastníků trhu. Akciové trhy mají tendenci spíše klesat, komodity zase tíhnou k pohybu do strany, nicméně i v tomto prostředí se najdou zajímavé příležitosti. V novém videu zaznělo pět těch nejauktálnějších. Zde uvádím příklad jedné z nich:

Růst akcie Amazon v červnu a červenci

Zahrnutí Amazonu v tomto listu se může zdát poměrně překvapující. S letní sezónností bývají nejčastěji spojovány komodity, případně určité sektory, u kterých máme poměrně jasné vysvětlení, proč tomu tak je. Například pšenice klesá, protože je čas sklizně. Cena zemního plynu zase reaguje na nižší poptávku v letních měsících. U Amazonu žádná taková jednoznačná odpověď není. O to zajímavější je fakt, že cena akcie Amazonu vzrostla mezi 12.6. a 24.7. v posledních deseti letech ve všech případech. Tedy pokud by někdo kupoval tuto akcii každý rok 12. června, a následně ji prodával 24. července, vždy by skončil se ziskem.

Roční sezónnost AMZN.US. Vyznačeno období 12.6. - 24.7., droj: seasonax.com
Roční sezónnost AMZN.US. Vyznačeno období 12.6. – 24.7., zdroj: seasonax.com

V níže přiložené tabulce vidíme sezónní výkyvy za dané časové období od roku 2013. Nejhorší výsledek zaznamenal rok 2016, kdy akcie vzrostla o 3,14 %. Naopak v nejlepším roce 2016 cena vzrostla o celých 23,14 %. Maximální otevřená ztráta v žádném z daných let nebyla nikdy vyšší než 3,34 %.

Sezónnost AMZN.US 12.6. - 24.7. v letech 2013 – 2022, zdroj: seasonax.com
Sezónnost AMZN.US 12.6. – 24.7. v letech 2013 – 2022, zdroj: seasonax.com

Historická data samozřejmě není možné brát jako jasnou předpověď dat budoucích. Tento fakt v dnešní době vysokých sazeb a hrozby recese platí o to víc. Pokud ale chce být člověk na finančních trzích dlouhodobě úspěšný, měl by otázku sezónnosti obchodovaných instrumentů vždy brát v potaz, ať je se jedná o tradera nebo dlouhodobého investora.

V případě, že vás toto téma zaujalo, kompletní rozbor sezónnosti akcie Amazonu a dalších čtyř aktuálních instrumentů naleznete v YouTube videu Letní patterny sezónnosti pro investování a trading.

Zdroj: XTB, seasonax.com

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter