V sobotu odpoledne 24.6. 2023 se soukromá žoldnéřská skupina bojující do té doby po boku ruské armády na ukrajinské frontě na rozkaz svého velitele Prigožina obrátila směrem na východ. Bleskovým přesunem, kterému nekladl nikdo odpor, obsadila několik měst a dle neověřených zpráv se dostala do vzdálenosti 250 km od hranice hlavního města Ruské federace. Několik tisíc ozbrojenců vyvolalo naprostou paralýzu ruských státních organizací, znervóznilo mezinárodní politickou scénu a vyvolalo vlnu divokých spekulací o dalším politickém vývoji v Rusku.
Přítrž všemu učinila Prigožinova výzva k návratu bojovníků do svých ležení. Vše skončilo stejně rychle, jako začalo. Událost zanechala v člověku sledujícímu digitální média podobný dojem jako několik epizod napínavého seriálu na streamovacím kanále. Faktem však zůstává, že příběh se skutečně stal. Pravděpodobně zahynulo patnáct ruských pilotů, kteří se pokoušeli kolonu vozidel postupující Ruskem zastavit a byli sestřeleni. Na několika místech byla dálnice, kterou se přibližovali k Moskvě, narušena bagry, aby se jim znepříjemnil postup. Prigožinova obratu bylo dosaženo pravděpodobně těžce vyjednaným slibem, že bude upuštěno od jeho stíhání a bude se moci přesunout do Běloruska. Za teatrální fasádou se tak skrývá řada nevratných změn, které do budoucna poznamenají vývoj na „východní frontě“.
Po utahovací kampani centrálních bank zůstala hlavním inflačním faktorem tragická fiskální situace takřka ve všech rozpočtech rozvinutých zemí. Politici jen velmi těžce snižují výdaje, na něž si obyvatelstvo zvyklo během covidového období. Bezpečnostní situace v Evropě nutí na druhou všechny státy zvyšovat výdaje na obranu. Podaří-li se ušetřit na dotacích, peníze odplynou zbrojním kanálem. Každá epizoda podobná té sobotní je proto hřebíčkem do rakve snahám o vyrovnanější rozpočty a boji proti inflaci.
Co se týče finančních trhů, neměla by tato událost mít žádný okamžitý vliv. Na druhou stranu nám připomněla, v jak křehkém a nestabilním světě se nacházíme. Přehnaně risk-on nálada není pravděpodobně na místě, zejména co se týče evropského trhu. Americké trhy budou pravděpodobně tuto událost ignorovat. Co se týče našeho rizikového aktiva, kurzu EURCZK, mohl by určitou negativní reakci zaznamenat, nicméně letní pásmo 23,80-23,50 za euro by mělo být zachováno.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0903 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,76 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0827 do 1,0939 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,65 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,69 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,58 ž 23,71 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,60 do 21,85 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME