Švýcarská inflace na cíli. Nálada v průmyslu nevěstí nic dobrého

Klíčové body

  • Švýcarská meziroční inflace klesla pod 2 %. SNB může stále zvýšit sazby.
  • Indexy nákupních manažerů v Evropě i Americe dopadly hůře, než bylo očekáváno.
  • Koruna včera v mírném zisku.
Zdroj: Depositphotos

Evropským premiantem v otázce inflace je Švýcarsko. Dle červnových čísel se tempo růstu švýcarských cen dostalo pod 2% cílovou hranici. Vedle toho byl včerejší den ve znamení indexů nákupních manažerů, a čísla bohužel nedopadla vůbec dobře. Koruna mírně posílila, krátce se posunula k hranici 23,70 za euro. Vůči dolaru pak k úrovni 21,70 za dolar.

Přestože většina Evropy zůstává ve spárech vysoké inflace, situace ve Švýcarsku je o řád lepší. Nejvyšší inflaci v tomto tisíciletí měli Švýcaři v srpnu 2022, kdy se meziroční hodnota dostala na 3,5 %. Včerejší data nám ukázala, že relativně restriktivní monetární politika (relativně, neboť sazby jsou ve Švýcarsku na nejnižších úrovních v Evropě) dokáže cenovou hladinu snížit ještě výrazněji. Červnová meziměsíční inflace klesla z 0,3 % na 0,1 %, meziroční pak z 2,2 % na 1,7 %. Tržní konsensus očekával hodnoty v obou případech o desetinu procentního bodu vyšší, než co nám ukázalo měření. Přestože se jedná o první zemi v Evropě, která se navrátila k 2% cíli cenové hladiny, švýcarská centrální banka (SNB) sazby snížit zatím neplánuje. Ba naopak, ve hře stále je i další utažení o 25 bazických bodů, neboť SNB rozhodně nechce současnou situaci podcenit.

Přestože neočekáváme, že by SNB opustila svůj jestřábí postoj, švýcarský frank reagoval na dobrá inflační čísla oslabením. Včerejší ráno se kurz evropské společné měny vůči „švýcarovi“ pohyboval do strany těsně nad úrovní 0,976 EURCHF, poté přišlo oslabení nad 0,980 EURCHF. Vůči české koruně jsme byli svědky zpevnění z 24,34 CHFCZK pod 24,19 CHFCZK, než přišla korekce částečně smazávající frankové ztráty. V tomto případě hraje významnou roli i zpevnění koruny, což je evidentní i vůči ostatním světově významnějším měnám. Koruna brala mírné zisky vůči euru, dolaru i libře. Včera koketovala s úrovněmi 23,70 EURCZK, 21,70 USDCZK a 27,55 GBPCZK, nicméně na ještě silnější pozice se tuzemská měna nedostala.

Včera jsme se dočkali také indexů nákupních manažerů PMI ve většině evropských zemích i v Americe. Výsledná data byla spíše negativní. Např. v České republice jsme si pohoršili ze 42,8 b. na 40,8 b. (očekáván byl mírnější pokles na 42,5 b.). Zhoršení přišlo také v Německu, Velké Británii nebo v eurozóně. Zhoršení přišlo i za Atlantikem – v USA očekávali mírný růst indexu ze 46,9 b. na 47 b., ve výsledku jsme se dočkali poklesu na rovných 46 bodů. Tato zpráva byla impulsem pro slabší dolar. Ten reagoval oslabením vůči euru o dvě desetiny procenta během minuty, nicméně výsledný efekt byl po několika minutách smazán korekcí. Tento měnový pár ve večerních hodinách nakonec konvergoval k hodnotě 1,0910 EURUSD, kde se nachází i dnes ráno.

Dnešek bude na události spíše nudnější, což je částečně dané i státním svátkem v Americe. Z hlediska monetární politiky dnes v ranních hodinách australská centrální banka rozhodla o stabilitě sazeb. Jejich budoucí navýšení však nevyloučila. Ve středu a čtvrtek nás v ČR čekají státní svátky, nicméně mezinárodní trhy budou stále otevřené. Z Ameriky tyto dny můžeme očekávat přepis z posledního měnověpolitického zasedání Fedu a čísla ISM indexu nákupních manažerů v oblasti služeb.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0910 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,93 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0844 do 1,0952 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,74 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,75 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,65 až 23,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,72 do 21,93 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter