Spotřebitelská meziroční inflace v USA v listopadu zpomalila ve srovnání s říjnem o desetinu procentního bodu na 3,1 %. V meziměsíčním vyjádření vzrostla inflace o 0,1 procentního bodu, což bylo způsobeno růstem cen řady položek spotřebního koše. Jednalo se například o ceny pojištění, které jsou meziročně vyšší o 20 %. Dále výrazněji rostla cena zdravotnických potřeb a ojetých automobilů. Z nejnovějších čísel o americké inflaci se jako nejvíce problematická jeví jádrová inflace, která v meziročním vyjádření dosáhla 4 %. Stejně jako v předchozím měsíci. Během dneška bude Fed rozhodovat o nastavení úrokových sazeb a v Roklenu očekáváme rozhodnutí o stabilitě. Při pohledu na čísla o inflaci by jakékoliv snížení bylo předčasné. Vnímají to tak i devizové trhy, kde dolar mírně posílil.
Ukazuje se, že celková inflace pozvolna klesá především kvůli poklesu cen energií a zpomalení růstu potravin. Tyto položky jsou z měření jádrové inflace vynechány. Vývoj americké jádrové inflace ilustruje zpožděné probublávání řady inflačních tlaků do ekonomiky, které se projevují pozvolným a tvrdohlavým růstem cen. Vrásky na čele zástupců americké centrální banky způsobené cenovým vývojem brání diskusím o brzkém snížení sazeb. Ano, celková spotřebitelská inflace klesá. Především díky poklesu cen energetických komodit a souvisejícím poklesu koncových cen energií. Výsledky měření jádrové inflace ale ukazují, že pokles tempa růstu cen u ostatních služeb a zboží spotřebitelského koše je velmi pomalý. Zásadním rizikem pro vývoj americké inflace je tamní trh práce, který je napjatý. Mzdy by proto mohly růst rychleji, než poslední prognóza Fedu předpokládala.
Naplňují se obavy a řada prognóz, které poukazovali na to, že inflace bude tzv. lepkavá a zůstane zvýšená na hodnotách nad inflačním cílem po delší dobu. Včerejší data o americké inflaci byla v souladu s očekáváními trhu. Přesto bylo zřejmé, že obchodníci stáhli některé své sázky o dřívějším snižování úrokových sazeb, což vedlo k mírnému posílení dolaru. V Roklenu očekáváme pokles inflace k inflačnímu cíli během první poloviny dalšího roku. Pokles cen by měl být doprovázen i snížením sazeb Fedu nejdříve ve druhém čtvrtletí roku 2024.
Žádná překvapení, pozvolnější pokles tempa růstu cen v USA a omezení sázek obchodníků na snížení sazeb dříve než v květnu roku 2024 vedlo k mírnému posílení amerického dolaru. Fed je v otázce nastavení úrokových sazeb dál než ECB, kde lze předpokládat pozdější začátek cyklu snižování úrokových sazeb, pokud se kondice evropské ekonomiky výrazně nezhorší. Do doby, než čísla z eurozóny ukáží na jasný trend návratu inflace k inflačnímu cíli, očekáváme tlak na silnější euro a slabší dolar. Klíčový bude první kvartál roku 2024, kde by mohlo být více jasno o vývoji v eurozóně. Sázíme na mírné posílení dolaru proti euru.
Z pohledu vlastníků dolarů, kteří čekají na směnu do českých korun, je situace o něco pozitivnější. Někteří bankovní radní ČNB připouští první snížení sazeb už v prosinci letošního roku, což by spustilo oslabení české koruny. V Roklenu předpokládáme, že ČNB ke snížení sazeb přistoupí nejpozději v únoru. Pokud ČNB v prosinci odhlasuje stabilitu, tak posílí spekulace o velikosti snížení sazeb na únorovém zasedání, které by tak mohlo být i o 50 bazických bodů. Už jen spekulace o této možnosti vytváří prostor pro směnu dolarů, eur a dalších měn do korun.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0789 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,92 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0734 do 1,0851 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,71 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,37 až 24,61 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,58 do 22,89 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME