Ceny v Americe rozhodnou o síle dolaru

Klíčové body

  • Dnes vyjdou nejnovější data o americké inflaci. Její výsledky ovlivní očekávání v oblasti snižování úrokových sazeb Fed a kurz dolaru.
  • Trhy očekávají pokles jádrové inflace na nejnižší hodnoty od roku 2021, což by byl silný signál pro dřívější pokles sazeb a slabší dolar.
  • Na začátku února zasedne ČNB. Očekáváme, že dojde k poklesu sazeb. To by mělo vytvořit prostor pro obchodníky, kteří chtějí nakoupit koruny za americký dolar, či další světové měny.
Zdroj: Depositphotos

Americký dolar těsně před očekávaným zveřejněním dat o inflaci oslabil. Vývoj americké inflace přinese na trh nové informace a umožní zpřesnit odhady o vývoji úrokových sazeb. Fed s uvolněním měnové politiky vyčkává na uklidnění růstu cen. Snížení sazeb může přijít až v momentě, kdy trajektorie inflace, či přímo její hodnoty, budou stabilně směřovat k stanovenému inflačnímu cíli. Americký trh práce je v současné době silný. Druhý cíl Fedu, plná zaměstnanost, na rozhodnutí o snížení sazeb zatím příliš netlačí.

V prosinci se dolarový index, který vyjadřuje kurz amerického dolaru proti hlavním světovým měnám, posunul na minimum za pět měsíců. Obchodníci zacenili vyšší pravděpodobnost dřívějšího poklesu úrokových sazeb. Hlavní důvody byly dva. Prvním důvodem byl pokračující pokles inflace k cíli a druhým slabší ekonomická data, která naznačují, že by americké ekonomice prospělo snížení sazeb a povzbuzení poptávky. Během začátku letošního roku ale řada investorů vyhodnotila sázky na brzké snížení sazeb jako přehnané, což vedlo k tomu, že dolar část svých ztrát umazal.

K vývoji kurzu dolaru promluví data o inflaci, která budou zveřejněná dnes v 14:30. Trhy očekávají, že data ukáží meziměsíční růst cen okolo 0,2 % a meziroční na úrovni 3,2 % oproti prosincovým 3,1 %. Možná ještě důležitější bude výsledek jádrové inflace. Ta je očištěná mimo jiné o vliv cen potravin a energií, což byly hlavní tahouni inflace ve světě v posledních letech. Tlaky z těchto skupin zboží a služeb nyní polevují, což tlačí dolů celkovou spotřebitelskou inflaci. Jádrová inflace nám ale umožňuje sledovat, jak inflační tlaky postupně probublávají do ekonomiky a jakou mají sílu. To je pro centrální banky ve světě nyní klíčové. Fed není výjimkou. Jádrová inflace by ale dle očekávání měla klesnout na 3,8 %, což by byla nejnižší hodnota od poloviny roku 2021.

Pokud se tak stane a data ukáží na jasné pokračování trendu návratu inflace k inflačnímu cíli Fedu, lze předpokládat, že trhy uvidí vyšší pravděpodobnost pro první snížení úrokových sazeb už na březnovém zasedání. To by samozřejmě vedlo k tlakům na slabší dolar. Naopak vyšší než očekávaná inflace by měla sázky na březnové snížení sazeb utlumit, což by naopak mohlo alespoň krátkodobě tlačit na silnější dolar.

V současné době lze očekávat na dolaru vyšší volatilitu. Pro obchodníky, kteří se nyní snaží načasovat směnu dolarů do korun, je důležitý i vývoj na korunové straně. Pokles inflace a případné snížení sazeb v USA bude tlačit na slabší dolar na střednědobém horizontu. Nezapomínejme však, že ČNB už v prosinci započala cyklus snižování úrokových sazeb, který bude v letošním roce pokračovat, což vytvoří tlak na slabší korunu. Na únorovém zasedání ČNB zřejmě sníží úrokové sazby. Pokud by bylo snížení o 50 bazických bodů, případně i více, lze očekávat výraznější oslabení koruny. Alespoň na krátkodobém horizontu. To vytvoří prostor pro nákup korun za dolar či jiné zahraniční měny.

V základním scénáři předpokládáme, že ČNB na únorovém zasedání sníží sazby ještě o 25 bodů jako v prosinci. Dnes zveřejněná data o domácí inflaci za prosinec překvapila směrem dolů, což bereme jako signál k tomu, že by snižování úroků po únorovém zasedání mohlo dosáhnout vyšších hodnot, tedy např. půl procentního bodiu. Obobně si to vyložil i trh, kde vidíme oslabení koruny proti euru i dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0979 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0894 do 1,1017 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,65 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,45 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,53 až 24,75 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,33 do 22,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, ECB, Fed, ČNB, CME

Newsletter