Nálada německých spotřebitelů se v dubnu podle nejnovějších dat zlepšila. Gfk index spotřebitelské nálady ukázal zlepšení hodnoty mezi březnem a dubnem z -27,3 na -24,2 bodu, a překonal tak očekávání trhů. Lepší nálada je dobrou zprávou, přestože hodnota stále citelně odráží negativní vliv tamní ekonomické situace. Zlepšení nálady přišlo i v české ekonomice, kde souhrnný indikátor ekonomického sentimentu v dubnu meziměsíčně poskočil o 2,8 bodu na 97 bodu. Přispělo k tomu zlepšení nálady spotřebitelů už čtvrtý měsíc v řadě. Americký dolar oslabil proti hlavním světovým měnám s výjimkou japonského jenu. Důvodem byla slabší data z tamní ekonomiky než trh očekával.
Výsledek měření nálady německých spotřebitelů Gfk indexem bylo nejvyšší za poslední dva roky. Největší podíl na zlepšení mělo významné posílení očekávání růstu mezd a dalších příjmů v následujících měsících. Růst vyjádřen indexem činil vysokých 12,2 bodu. Z původní záporné hodnoty -1,5 bodu došlo k obratu na 10,7 bodu. Meziměsíčně se zlepšila také očekávání spotřebitelů v oblasti ekonomického růstu a rostla také ochota nakupovat. V opačném směru zapůsobil růst ochoty spořit, který je běžně spojen s očekáváním zhoršení situace, kdy se spotřebitelé připravují na náročnější období.
Výsledek dat je věrným odrazem současné situace v Německu. Růst ochoty spořit je přirozený, protože německá ekonomika zažívá náročné období v posledních letech. Naopak výrazné zlepšení nálady v ostatních oblastech stojí za očekávaným obratem ve vývoji německé ekonomiky a pokračujícím robustním růstu mezd a poklesu inflace. To se projevuje v citelném růstu reálných příjmů, tedy růstu mezd očištěných o inflaci. Pomoci by mohlo očekávané snížení sazeb ECB, které by mohlo podpořit investice i spotřebu na úvěr. Vytváří se tak prostor pro posílení eura na základě zlepšní ekonomické kondice.
Lepší nálada byla naměřena i v české kotlině. Růst souhrnného indikátoru důvěry byl tažen jak sektorem spotřebitelů, tak sektorem podnikatelů. Výjimkou byl sektor stavebnictví, kde se očekávání budoucího vývoje mírně zhoršila. Přes zlepšení důvěry podnikatelů je stále citelná obava z nedostatku poptávky a omezení na straně vstupů – především nedostatek kvalifikované pracovní síly, vybraných materiálů a technologií. Firmy vyhlíží druhou polovinu roku, která by dle prognózy měla nabídnout silnější ekonomický růst. Domácnosti naopak akcentují zlepšení finanční situace, které pramenní z růstu reálných mezd. V kombinaci s mírným zlepšením situace v Německu a EU by tak mohl přijít mírný tlak na silnější korunu. Z tohoto pohledu budeme pozorně sledovat zasedání ČNB 2. května, kde rozhodnutí a rétorika bankovní rady bude určovat další trajektorii kurzu koruny.
Dolar zůstává stále silný přestože během včerejška oslabil proti většině hlavních měn s výjimkou japonského jenu. Důvodem jsou nejnovější předběžná data z americké ekonomiky, která ukázala na mezikvartální růst na úrovni 1,6 %. Trhy očekávaly zlepšení o 2,5 %. Data dále ukázala na vyšší úroveň inflace, což může naopak vést k odkladu začátku cyklu snižování úrokových sazeb v USA a tlakům na silnější dolar.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0732 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0675 do 1,0781 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,09 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,38 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,98 až 25,19 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,29 do 23,57 USDCZK.
Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView