Konec strašáka evropské recese? Klopýtnutí v USA a tepová frekvence

Klíčové body

  • Francouzská poptávka vykazuje oživení. Růst ekonomiky překonal očekávání.
  • Japonský jen skokově oslabil a následně ještě výrazněji posílil. Jednalo se o intervence?
  • Výhled úrokových sazeb v USA ukazuje na nižší pokles, což se projevilo na růstu výnosu dluhopisů.
Zdroj: Depositphotos

Kurz japonského jenu proti dolaru v pondělí výrazně oslabil a následně ještě více skokově posílil. To vše během několika hodin. Kurzový výkyv podobného kalibru podle všeho ukazuje na intervenci ze strany japonských úřadů. Obchodníci nyní vyčkávají na potvrzení. V opačném případě by se muselo jednat opravdu o velmi významné vybrání zisků velkých fondů. Podle nejnovějších čísel mezičtvrtletně zrychlil výkon francouzské ekonomiky v prvním čtvrtletí nad očekávání trhu. Data ukazují na oživení poptávky v druhé největší zemi v regionu. Může se tak jednat o další vlaštovku, která signalizuje blížící se konec trvající recese v eurozóně. Potvrzení tohoto trendu by mohlo vytvořit tlak na posílení eura a koruny.

Otázkou nadále zůstává vývoj úrokových sazeb. Vývoj inflace v USA zřejmě neumožní agresivní snižování úrokových sazeb. ECB tak pravděpodobněji přistoupí k snížení sazeb před Fedem. To by se už v předstihu projevilo v tlaku na slabší euro. Vedle toho je hospodářství USA v lepší kondici než eurozóna, a to i přes poslední klopýtnutí. Dopady situace v USA na očekávání vidíme už i na dluhopisovém trhu, kde se výnosy desetiletého dluhopisu dostávají opět kousek pod hodnotu 4,7 %. Vítězem situace jsou tak investoři a fondy, kteří si vsadili na přetrvávající inflaci v USA, pomalejší snižování úrokových sazeb a nakoupili dluhopisy. Zajímavá příležitost je to samozřejmě i nyní.

Vývoj kurzu japonského jenu proti americkému dolaru v pondělí připomněl graf z nemocničního přístroje na měření srdečního tepu. Možná jako kdyby opravdu trh měřil tepovku obchodníků, kteří drželi pozice na tomto měnovém páru. Minimálně našemu kolegovi Dušanovi Vaškovicovi v srdci nejednou poskočilo. Japonský jen totiž v pondělí nejprve výrazně oslabil a následně ještě více posílil až pod hranici 155 jenů za dolar. Část zisků japonský jen umazal, když se nyní obchoduje těsně pod hranicí 157 jenů za dolar.

Trhy spekulují, zda se jednalo o intervenci ze strany japonských úřadů, které se mohly rozhodnout zakročit proti dlouhodobě oslabujícímu jenu. Další variantou je opravdu výrazné vybrání zisků ze strany jednoho či spíše více velkých investičních fondů. Pokud se však jednalo o intervenci, pak se spekulace rozjedou na plno. Současný kurz jenu je totiž slabší, než byl například v pátek a čtvrtek minulého týdne. Pokud byl páteční kurz nekomfortní hodnotou pro japonské úřady, pak to podle všeho platí i pro kurz nynější. Spekuluje se proto o možné další intervenci. Trhy nyní netrpělivě vyhlíží reakci, či komentář ze strany Japonska.

Dnes ráno byl zveřejněn výkon české ekonomiky na začátku roku. Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 0,4 %. Mezičtvrtletní růst HDP byl dle ČSÚ pozitivně ovlivněn rostoucí domácí poptávkou, zejména vyššími výdaji na konečnou spotřebu domácností a tvorbou hrubého kapitálu. Negativní vliv měla zahraniční poptávka.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0705 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0677 do 1,0761 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,15 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,11 až 25,21 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,37 do 23,63 USDCZK.

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView

Newsletter