Jak (ne)obchodovat energie?

Zdroj: Depositphotos

Má cesta prop trading výzvou pokračuje. V předminulém týdnu jsem se soustředil primárně na akciové indexy a forex. Na všem se mi podařilo generovat zajímavé zisky. Po týdnu jsem se opět vrátil k energetickým trhům a zaznamenal na nich smíšenou úspěšnost. Ropa mi opět nabídla zisky, na zemním plynu jsem však zaznamenal zatím největší ztrátu. Pojďme se tak podívat, jak se mi to podařilo.

Již šestým dílem tak pokračuje série článků o obchodování na programu ProTrader od společnosti Fintokei. K dispozici mám kapitál ve výši 100 tisíc EUR a pro splnění první výzvy musím generovat zisk ve výši 8 %. Podívejte se, jak se mi v minulém týdnu vedlo.

Jak přistupuji k řízení rizika a pozic

Vzhledem k vysokým nejistotám, které nyní po světě panují, stále pevně držím stanovený risk management a menší objem pozic. Ač mám k dispozici poměrně velký kapitál a pro splnění první fáze musím generovat zisk 8000 EUR, tak se stále držím spíše u zdi. Velikost pozic je stále spíše menší, u každé jsem měl risk nastaven přibližně na 0,3 % kapitálu a zisk pak v ideálním případě minimálně na 0,5 %.

Maximální denní povolený propad je u programu ProTrader 5 % účtu a celkový pak 10 %. Svým obchodováním tak tyto úrovně absolutně neohrožuji. U každé pozice jsem ihned poctivě nastavoval stop lossy. Minulý týden jsem ve svém článku naznačil, jak příkladně generovat zisky při fundamentu na indexu Nasdaq a měnovém páru GBP/USD. Tento týden jsem se vzhledem k dění ve světě opět soustředil na energetické komodity.

Obchod č. 1: Ropa nabídla další zisk

Vysoká volatilita na ropě je v posledních týdnech extrémně lákavá. Ropa aktuálně reaguje zejména na jakékoliv dění mezi Izraelem a Íránem. Na začátku měsíce Írán vypálil stovky raket na území Izraele, od té doby cena ropy poměrně výrazně rostla vzhledem k očekávané odplatě Izraele. Ta mohla obsahovat i útok na ropná zařízení nebo jaderný program Íránu. Ropa brent se tak velmi rychle dostala nad úroveň 80 dolarů za barel. S odstupem času však žádný útok Izraele nepřicházel, což pro mě byl signál, že z ropy začne vyprchávat její riziková prémie. Jak však nalézt ideální vstup do krátké pozice?

Zdroj: Fintokei

Během minulého úterý se ropa brent dostala pod klíčovou psychologickou úroveň 80 dolarů. Následně pak na trh přišla zpráva z USA, podle které prezident Biden tlačí na Izrael, aby neútočil na ropná zařízení Íránu. Tato zpráva dle mého názoru měla dostatečnou sílu na to, aby krátký klesající trend na ropě pokračoval. Vzhledem k velké nejistotě na Blízkém východě jsem však do pozice raději vstoupil v menším objemu. Short mi vyšel příkladně a za necelé 3 hodiny generoval přes 240 EUR zisk. Utahováním profit targetu jsem se však ještě připravil o část zisku – ropa následně klesala ještě o dolar níže.

Obchod č. 2: Zemní plyn a zatím největší ztráta

O tomto obchodu jsem psal již v minulém článku. Zemní plyn byl během minulých týdnů extrémně zajímavou komoditou na obchodování. Během měsíce totiž USA zasáhly hned tři ničivé hurikány. Každý z nich měl však na trh se zemním plynem opačný efekt. Některé hurikány mohou výrazně snížit produkci zemního plynu, a snížit tak nabídku, což má tlak na růst ceny. Někdy však dojde k výrazným škodám u domácností a podniků a jejich odpojení od energií. V tom případě pak výrazně klesá poptávka po zemním plynu a jeho cena může padat. V posledních týdnech došlo k oběma situacím. Já je sice dobře odhadl, exekuce obchodu však byla špatná.

Zdroj: Fintokei

Ke konci září bičoval Mexický záliv a území USA hurikán Helene. Ceny zemního plynu na tento hurikán reagovaly podstatným růstem z 2,3 USD až na 2,9 USD v rámci pár dnů. Trh se tak jasně obával vysokého ovlivnění produkce plynu. Po tak výrazném skoku a postupném odeznění hurikánu mi dávala smysl spekulace do krátké pozice. Ceny zemního plynu jsou velmi volatilní a návrat na nižší úrovně tak byl pravděpodobný. Do pozice jsem opět vstoupil s malým objemem – riziko jsem si stanovil maximálně na 200 EUR, potenciál zisku při návratu na úrovně kolem 2,5 USD však byl obrovský.

Obchod se pro mě však stal ztrátovým i díky špatné exekuci. Trh mi napřed nabídl příležitost k menšímu zisku, já však chtěl mnohem více. Nakonec se trh však otočil a pokračoval nad 3 dolary. Obchod jsem držel téměř 8 dnů – zde byl však zásadní problém. Přes víkend cena zemního plynu vzrostla tak výrazně, že gapem překonala mou hodnotu stop lossu. Z původního plánu pak byla ztráta přes 300 EUR. Větší ztrátu jsem již nechtěl mít a obchod tak uzavřel. Bohužel jsem z něj vystoupil na úplném vrcholu, do dalšího týdne se propadla opět pod 2,5 dolarů.

Stav na mém účtu po prvních pár dnech

Na mém obchodování můžete jasně vidět, že sledování fundamentů funguje. Stejně tak je však klíčová správná exekuce obchodů. Minulý týden tak pro mě byl ztrátový, můj účet se tak po několika obchodech opět dostal pod úroveň 101 000 EUR. Další ztráty nevyhnutelně přijdou – podobně jako ta na zemním plynu. Příští článek tak nemusí být tak pozitivně laděný. Ztráty a ztrátové týdny však k tradingu patří, je třeba se s tím netrápit a rychle se oklepat.

Následující týdny budou opět plné fundamentů, které zajisté nabídnou velkou volatilitu. V následujících dnech se pokusím dále sledovat energetické trhy a ještě zvýšit velikost pozic, stále však budu držet přísně nastavený risk management. To s jistotou povede k dalším ztrátám, pevně však věřím, že velikost zisků bude převažovat.

Zdroj: Fintokei

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter