Trh spotřebitele ignoruje. Špatná data jsou pro něj špatná

Klíčové body

  • Spotřebitelská inflační očekávání v americké ekonomice rostou.
  • Trh tato očekávání ignoruje, naopak očekává pokles sazeb.
  • Koruna v tomto prostředí zpevnila proti euru i dolaru.
Zdroj: Depositphotos

Spotřebitelská inflační očekávání v americké ekonomice rostou. V některých případech už dokonce výrazně překonala dvouprocentní inflační cíl. Je tohle předzvěst možného zvýšení sazeb? Podle nás není. Fed bere spotřebitelská očekávání s rezervou, stejně tak trh. Ten se přiklání k poklesu úroků, jak ho na konci loňského roku předpověděla centrální banka.

Spotřebitelská inflační očekávání měřená průzkumem Michiganské univerzity vystřelila vzhůru. Na ročním horizontu čekají největší nárůst inflace příznivci demokratů (5,4 %), u republikánů se naopak počítá s deflací (-0,1 %). Proinflační výhledy se začínají propisovat i do skupiny nezávislých (3,7 %) a do celkového indexu, který dosáhl 4,3 %.

Zdroj: Bloomberg

Je tohle pro trh důvod k obavám? Trh se obává, nikoliv spotřebitelských inflačních očekávání, nýbrž zpomalující americké ekonomiky. Tu vidíme z indexu ekonomických překvapení od Citi, který se dostal do záporu, zpět na úrovně naposledy spatřené v první polovině října loňského roku.

Zdroj: Bloomberg

Negativní ekonomická překvapení reflektuje dluhopisový trh, kde nám za poslední měsíc klesly sazby podél celé výnosové křivky mimo její nejkratší konec. Včerejší aukce dvouletého instrumentu s o více než bazický bod nižším výnosem oproti předuakci situaci podtrhuje. Poptávka šla především od nerezidentů.

Zdroj: TradingView

V kontrastu s inflačními očekáváními spotřebitelů je tržní výhled sazeb. Ten měřený futures tříměsíční sazby SOFR se přibližuje k zacenění snížení úroků v letošním roce o půl procentního bodu. Tedy přesně o tolik, co v prosincové prognóze předvídal Fed. 

Zdroj: TradingView

A co na to dolar? Ten si v závěru minulého týdne připsal oslabení, které v pondělí navýšil nad 1,0510 za euro vinou výsledku německých voleb. Společná měna však zisky neudržela a vrátila se zpět pod zmiňovanou hranici. To však nezastavilo rizikové měny regionu, které zpevnily. Týkalo se to zlotého, forintu i koruny. Ta se dostala dokonce pod 24,00 za euro a zpět pod 23,85 za dolar.

Předpokládáme, že trh bude dál přehlížet americká spotřebitelská inflační očekávání. Aktuálně je tématem možnost nad očekávání pomalejší americké ekonomiky, k čemuž může přispět i méně expanzivní fiskální politika spojená s osekáváním výdajů, včetně propouštění státních zaměstnanců. Ta v kombinaci s nižšími americkými tržními sazbami je pozitivem pro rizikové měny.

Na druhou stranu, i v Evropě hrozí rizika slabšího ekonomického výkonu, která jsou doplněna nejistotou ohledně obchodních válek a dění na Ukrajině. I proto máme stále málo argumentů pro větší eurovou rally, a stejně tak pro tu korunovou. Posílení domácí měny pod hranici 24,00 za euro a směrem k 23,80 za dolar však považujeme za ideální příležitost k levnějším nákupům obou zahraničních měn. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0475 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0420 do 1,0516 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,97 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,84 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,92 až 25,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,73 do 24,00 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter