Trh zpochybňuje roli dolaru jako bezpečného přístavu. Vidět jsme to mohli v první polovině dubna na rozchodu vývoje amerických výnosů a kurzu zelených bankovek. Citlivost kurzu ukázala, že by toto zpochybnění mohlo mít delšího trvání.
Krátká studie, za níž stojí pětice ekonomů Hanno Lustig, Arvind Krishnamurthy, Zhengyang Jiang, Rob Richmond a Chenzi Xu, porovnává vývoj spreadu mezi výnosem amerického a německého státního dluhopisu s vývojem kurzu eura proti dolaru. Studie upozorňuje, že v dobách zvýšené nervozity a volatility, jako byl například rok 2008 nebo březen 2020, dolar jakožto bezpečný přístav posiluje. Tentokrát tomu však nebylo.
What can we learn from the high-frequency response in bond and currency markets to the tariff announcement about the status of the US dollar as the global reserve currency?
Short paper.https://t.co/7mqCavMUOi
joint work with Arvind Krishnamurthy, Zhengyang Jiang (@ProfJiang ),… pic.twitter.com/g0jjEuXphx— Hanno Lustig (@HannoLustig) April 16, 2025
V době do 4. do 14. dubna jsme byli svědky nárůstu spreadu výnosů desetiletého amerického a německého dluhopisu o 50 bodů. To by ceteris paribus mělo dle nekryté úrokové parity vést k posílení dolaru proti euru o zhruba 5 %. Kurz zelených bankovek však oslabil o 3,6 %.

Rozšíření spreadu šlo za výprodejem amerických státních dluhopisů. Studie jej sleduje i v jiných tenorech, například na základě srovnání vývoje výnosu ročního amerického dluhopisu a ročního německého dluhopisu zajištěného do dolarů. Tento Treasury basis, jak jej autoři nazývají, byl historicky pozitivní až do pandemie, což znamená, že americký státní dluhopis byl dražší (nižší výnos) oproti syntetickému dluhopisu vygenerovaného z německého instrumentu.
V letošním roce se situace změnila. A rozdíl mezi syntetickým výnosem a výnosem „běžného“ amerického výnosu sledované splatnosti se začal rozšiřovat vinou vyšších výnosů u druhého instrumentu. Kurz eura proti dolaru tento vývoj kopíroval. Posun, který vidíme na grafu, znamená oslabování dolaru.

Treasury basis je aktuálně negativní u všech splatností, tj. roční, pětileté i desetileté. Autoři upozorňují, že se tak stalo z důvodu preference v eurech denominovaných aktiv, které trh ve srovnání s dolarovými vnímá jako bezpečnější a likvidnější. Studie uvádí, že pokud nejsou americké státní dluhopisy vnímány jako bezpečný přístav, role dolaru jakožto hlavní rezervní měny může být zpochybňována.
Mezi možné důvody ztráty titulu safe haven v případě amerických bondů autoři řadí obavu, že Trumpova administrativa uvalí na držení dluhopisů dodatečné poplatky nebo dojde na restrukturalizaci dluhu formou přeměny vybraných dluhopisů do bezkuponového s velmi dlouhou splatností. Vše pak podtrhuje vývoj americké fiskální politiky, který je označen za neudržitelný.
Pokud situace potrvá a trh nebude ochoten si připlatit za bezpečí a likviditu amerických státních dluhopisů, bude to mít dopady i na další dolarová aktiva, včetně dolaru. Zejména citlivost kurzu na změnu vývoje Treasury basis potvrzuje, že dochází ke zpochybnění role americké měny jako hlavní rezervní a že tato změna vnímání by mohla mít dlouhodobější charakter.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1367 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,58 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1304 do 1,1415 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 25,01 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,00 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,93 až 25,12 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,89 do 22,15 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo