Agentura Bloomberg píše: Beta neboli citlivost krátkého a dlouhého konce americké výnosové křivky je větší u kratších splatností. To v posledních týdnech potvrzuje býčí napřimování křivky, kde je silnější poptávka po kratších splatnostech.
Napřimování jde ruku v ruce se sílícím výhledem poklesu sazeb Fedu, který se letos dostal zpět nad jeden procentní bod. Potřeboval k tomu další překvapení u dat. Ta měkká, naposledy zejména v průmyslu a od spotřebitelů, pokračují v negativních překvapeních, u tvrdých čekáme, zda se dostaví ten samý trend.

Zajímavý je pohled na pohyby výnosové křivky od doby Trumpova Dne osvobození. Zatímco dvouletý výnos je citelně níže, desetiletý je zpět na hodnotách za začátku dubna. Dlouhému konci výnosové křivky se tak podařilo ustát výprodej ze začátku měsíce, a i přes něj najít ztracenou poptávku. Dluhopisový trh si během této doby prošel zhoršenou likviditou i hloubkou trhu.

Při pohledu na krátkodobé korelace s indexem S&P500 vidíme, že u dvouletého amerického dluhopisu téměř zmizela. U delších sazeb je v negativním teritoriu.
Pokud by měla tato situace vydržet, dlouhý konec by při případném výprodeji akcií například z titulu zhoršení sentimentu mohl opět zafungovat jako bezpečný přístav. Navzdory tomu, co jsme viděli na začátku dubna. U středních splatností by k poklesu bylo potřeba zmíněné zhoršení dat a na to navazující agresivnější výhled snížení sazeb.

Je otázkou, zda by se citlivost delšího konce nakonec nenormalizovala a nejdelší splatnosti by se vrátily zpět ke své původní roli v době očekávaného zpomalení růstu. Musíme rovněž počítat s tím, že v dlouhém konci křivky aktuálně není zaceněno příliš s ohledem na výhled fiskální politiky v souvislosti s plánovaným snížením daní.
Pokud stále platí, že se americké ministerstvo financí vydá cestou navýšení emisí u nejdelších splatností, rizikem může být medvědí napřímení výnosové křivky. Zde bude klíčové sledovat vývoj korelace a potenciální reakci investorů citlivých na změny čisté nabídky sledovaných instrumentů.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1372 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,28 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1308 do 1,1437 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,93 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,92 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,83 až 25,00 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,78 do 22,09 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, EC